HaberlerKorona haberİtalya'dan 213 öğrenci doğruca Samsun'a

İtalya'dan 213 öğrenci doğruca Samsun'a - Korona haber

İtalya'da eğitim gören 213 öğrenci korona virüs tehlikesi nedeniyle Türk Hava Yollarının uçağı ile Türkiye'ye doğru yola çıktı.

İtalya'dan 213 öğrenci doğruca Samsun'a


Kuzey İtalya'da yaşayan ve Milano Başkonsolosluğuna başvuran 371 öğrenciden 213'ü sabah saatlerinden itibaren Milano Malpensa Havaalanı'na geldi. Gün içinde havaalanına erişim sırasında sıkıntı yaşayan bazı öğrenciler Başkonsolosluk yetkililerinin müdahale ve yardımlarıyla havaalanına ulaştı. Öğrenciler, Türk Hava Yollarının TK1876 seferiyle Samsun'a doğru TSİ 22.40'da yola çıktı. Daha önce TSİ 20.45'de kalması beklenen uçak, son anda gelen olur düşüncesiyle bir süre daha bekletilerek rötarlı kalktı. Öğrencilerin Samsun'da 14 gün karantina altında tutulacağı belirtildi.

TC Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, ailelerden ve öğrencilerden gelen talep üzerine Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları'nın bir araya geldiğini ve Cumhurbaşkanı'nın direktifi ile öğrencilerin gönderilmesi kararı alındığını belirtti. Operasyonu tahliye değil, 'opsiyon' olarak tanımlayan Milano Başkonsolosu Uludüz, seferin bu nedenle ücretli olduğunu hatırlattı.

Milano Politecnico Üniversitesi'nde Makine-Teknik bölümde okuyan Kerim Arda Gülseveni yaklaşık 3 haftadır evde kaldıklarını ve stres altında olduklarını belirterek, 'Başımıza bir şey gelse en azından Türkiye'de yakınlarımızın yanında oluruz ve tedavi edilme şansımız olur. İtalya'da şuanda sağlık sistemi çok kötü durumda olduğu için, başımıza korona virüs harici bir şey gelse de tedavi şansımız olmaz. Bu yüzden dönmek istiyoruz' şeklinde konuştu. Gülseven, Milano Başkonsolosluğuna her saat ulaşabildiklerinin altını çizdi ve çalışanlara özverileri çabalarından dolayı teşekkür etti.
Milano Politecnico Üniversitesi'nde mimarlık okuyan İrem Gizem Aras ise salgının İtalya'da ilk zamanlarda ciddiye alınmamasından dolayı bu derece yayıldığını ifade etti. Aras, 'Çok sayıda insan salgının yayılmayacağını düşünerek uyarılara uymadı. Karantina uygulamasında tatil havasına büründüler' dedi.

Milano'ya Erasmus programı dahilinde Politecnico Üniversitesi'nde şubat ortasında eğitim almaya gelen ODTÜ öğrencisi Ertuğ Erpek, ailesinin ilk etapta geri dönmesini istemediğini ancak tahliye kararı sonrasında fikir değiştirdiğini belirtti ve 'İnsanlar başta çok rahattı, ne maske ne eldiven taktılar ve yayılmanın öncüsü oldular. 10 gündür market dışında hiçbir yere çıkamıyordum. Bu zorlu süreci Türkiye'de geçirmeyi mantıklı buldum' dedi. Erpek, 14 günlük karantina sürecinin ev karantinasından daha güvenli olduğunu ifade etti.

Milano Üniversitesi'nde bir dönem staj yapmak için İtalya'da bulunan hemşirelik öğrencisi Eda Nur, mevcut şartlar nedeniyle stajının iptal edildiğini söyledi. Ölümlerin yoğun yaşandığı Bergamo'da hastaneye yakın bir yerde oturduğunu söyleyen Nur, 'Gergin bir durumdu, her gün ambulans sesi duymak insanı kötü etkiliyor' dedi. Karantina uygulamasının Türkiye'de de uygulanması gerektiğini söyleyen hemşire adayı 'Öncelikle sosyal hayatın durması gerekiyor' şeklinde konuştu.
Havaalanında bekleyen öğrencilere, İtalya'da restaurant işleten bir Türk tarafından el değmeden hazırlanan kumanyalar ikram edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

1 Samsun'da bir patron çalışanlarına 10 gün korona virüs tatili verdi

İlknur hemşire korona virüsünü yendi

2 İlknur hemşire korona virüsünü yendi

Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

3 Samsunlu işadamı ABD'de korona virüsünden hayatını kaybetti

Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

4 Samsunlu şehidin kız kardeşi kansere yenik düştü

İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

5 İki köy daha Korana virüs karantinasına alındı

Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

6 Samsun'da buralara çocuklar alınmayacak

Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

7 Gece bekçiliği iş yeri önünde ölü bulundu

Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

8 Korona virüs vakasına giden 112 ekibine dehşeti yaşattı

Samsun'da otomobil takla attı

9 Samsun'da otomobil takla attı

Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı

10 Samsun'da kamyonet otomobile arkadan çarptı


SIRADAKİ HABER