HaberlerSpinal Disk Fıtığı Nedir?

Spinal Disk Fıtığı Nedir?

Omurga, omur denilen kemiklerin dizilimi ile oluşur. Yani omurlar omurgayı oluşturmak için bir araya gelmiştir. Omurlar arasında, amortisörler/yastık olarak işlev gören intervertebral diskler adı verilen bir yapı bulunur.

Spinal Disk Fıtığı Nedir?

Omurga ve disklerin anatomik yapısı nasıldır?
Omurga, omuriliği (omurganın içinde boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan sinir dokusu) yaralanmaya karşı korurken hareketli bir destek sağlar ve omur olarak isimlendirilen kemik yapılardan oluşur. Omurlar, omurganın kemik yapı taşlarıdır. Omurganın boyun kısmında 7 omur (servikal omurlar), orta sırtta 12 omur (torasik omurlar) ve belde 5 omur vardır (bel omurları). Ek olarak, kalça ortasında, beşinci lomber omurun altında sakrum, ardından kuyruk kemiği (koksiks) bulunur. Omurların arasında diskler vardır. Diskler, omurga üzerindeki hareketin etkisini en aza indirmeye yardımcı olur. Yani omurlar arasında minder görevi gören pedlerdir.

Disk Fıtığı Nedir?
Omurga, omur denilen kemiklerin dizilimi ile oluşur. Yani omurlar omurgayı oluşturmak için bir araya gelmiştir. Omurlar arasında, amortisörler/yastık olarak işlev gören intervertebral diskler adı verilen bir yapı bulunur. Her disk, halka adı verilen sert ve lifli bir dış tabaka (anulus fibrozis) ile çevrelenmiştir. Halkanın içinde yumuşak ve jel benzeri bir yapı (nükleus pulpozus) bulunur.
Disk fıtığı, üst ve alt omurlardan gelen basıncın etkisiyle nükleus pulposusun yapısının zayıflaması veya yırtılması sonucu özelliğini kaybederek iç çeperinden dışarı doğru çıkmasıdır. Disk fıtığı, sıklıkla anulus fibrozis olarak bilinen dış halkanın yaşa bağlı dejenerasyonu ile ilişkilidir. Ancak normalde travma veya gerilme ile kaldırma veya bükme ile tetiklenebilir.
Disk fıtığı, diskin yakınındaki sinirlere baskı yapabilir ve bunun sonucunda da ağrı oluşabilir. Disk fıtıkları en sık omurganın alt kısmında görülür. Aynı zamanda boyun ve torasik omurgada da disk fıtığı görülebilir. Belde oluşan disk fıtığı bel fıtığı olarak ,boyunda oluşan disk fıtığı boyun fıtığı ve torakal bölgede oluşun disk fıtığı da torakal fıtık olarak isimlendirilir.

Doç. Dr. Habib Bostan bel fıtığı tedavisi ve boyun fıtığı tedavisi için kuru iğne uygulaması yapmaktadır.

Disk Fıtığı Ne Kadar Yaygındır?
Disk fıtığı çok yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle 35 ile 55 yaş arasındaki kişilerde daha sık görülür. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha yaygındır .

Disk Fıtığı belirtileri nelerdir?
Bel bölgesinde görülen disk fıtıklarının belirtileri şunlardır:

 • Siyatik, kalça ve bacaklara yayılan ağrı
 • Bel ağrısı olabilir veya olmayabilir.
 • Bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma.
 • Kas güçsüzlüğü.

Boyun bölgesinde görülen disk fıtıklarının belirtileri şunlardır:

 • Omuz üzerinde ağrı.
 • Omuz, kol ve bazen de el ve parmaklara yayılan ağrı.
 • Boyun ağrısı, özellikle boynun arkasında ve yanlarında (boynu bükerken veya döndürürken ağrıda artış).
 • Boyun kaslarının spazmı.

Torasik disk fıtıklarının belirtileri belirsiz olma eğilimindedir. Bir ya da her iki bacak ve üst sırt ağrısı. Karın veya bacaklarda güçsüzlük veya uyuşukluk.

Disk Fıtığına ne sebep olur?
Bir fıtık, diskin dış kısmında bulunan halkada oluşan hasarlanmaya ve yırtılmaya bağlı olarak oluşur. Disk dejenerasyonuna çeşitli faktörler katkıda bulunabilir.

 • Yaşlanma ve dejenerasyon.
 • Aşırı kilo.
 • Yanlış kaldırmadan veya şiddetli bükülmeden kaynaklı ani bir zorlama.

Disk fıtığı nasıl teşhis edilir?
Bulguların incelenmesini içeren bir fizik muayene ve tıbbi geçmiş ile hasta değerlendirmeye başlanır. Kas refleksleri, duyu ve kas gücünü test etmek için nörolojik bir muayene yapılabilir. Teşhisi doğrulamak ve fıtığın bulunduğu alanı ve kapsamını daha iyi değerlendirmek için bazı tetkikler kullanılabilinir.

Bu tetkikler şunları içerebilir:
X-ışını: X-ışınları görüntülemede kullanılır. Bel, sırt ve boyun ağrısının diğer nedenlerini için omurga röntgeni yapılabilir.
MRG veya BT taraması: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları, fıtığın bulunduğu omurga kanalında daralmayı gösterebilir.
EMG: Bir elektromiyelogram (EMG), küçük iğnelerin çeşitli kaslara yerleştirilmesini ve elektriksel aktivitenin ölçülmesini içerir. Sinir aktivitesinin derecesini gösteren kasın yanıtı ölçülür. Bir EMG, disk herniasyonundan hangi sinir kökünün veya köklerinin etkilendiğini belirlemeye yardımcı olabilir.

Fıtıklaşmış disk nasıl tedavi edilir?
Disk fıtıklarının çoğu kendi başına veya dinlenme, antienflamatuar ilaç ve fizik tedavi içeren tedaviler ile düzelir. Etkilenen bölgeye uygulanan buz paketleri veya nemli ısı ağrı ve kas spazmlarında semptomatik bir rahatlama sağlayabilir. Konservatif tedavi ile düzelmeyen disk fıtığı hastalarına omurga enjeksiyonları veya cerrahi uygulanabilir.

İlaç tedavisi: Öncelikle disk fıtığına bağlı oluşan ağrının azaltılması ve hastanın sakinleştirilmesi gereklidir. Bu amaç doğrultusunda ağrı kesici, ödem giderici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır.
Fizik tedavi: Fizik tedavinin amacı, normal aktiviteleri yapabilmeyi sağlamaktır. Bunun için kas gücünün, esnekliğinin ve dayanıklılığının arttırılması çalışılır.
İstirahat: Başlangıç döneminde uzun süreli olmama kaydıyla önerilir.
Korseleme: Başlangıç devrelerinde hastaları rahatlatır. Uzun süreli korse kullanımı bel kaslarında zayıflamaya neden olabilir.
Kuru iğne tedavisi: Bel fıtığı tedavisi uygulamaların en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.
Proloterapi:
Lokal enjeksiyonlar: Epidural steroid enjeksiyonlar tedavide kullanılabilir.
Cerrahi: Konservatif tedavi seçeneklerine yanıt alınmazsa hastaya cerrahi önerilebilir.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

1 Samsun'da Korona tehlikesi geçmedi, yeni vakalar var

Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

2 Samsun'da 10. kattan düşen asansör ustası hayatını kaybetti

Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

3 Samsun'da Cuma Namazı kılınacak camiler açıklandı

Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

4 Samsun'da otomobil ikiye bölündü: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

5 Samsun'da dikkatsizliklerini az daha canlarıyla ödeyeceklerdi

İş adamı kazada hayatını kaybetti

6 İş adamı kazada hayatını kaybetti

Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

7 Samsun'daki atık su arıtma tesislerinin girişinde Korona virüse rastlandı

Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

8 Samsun'da Covid tehlikesi geçmemiş...

Genç kız sokak ortasında öldürüldü

9 Genç kız sokak ortasında öldürüldü

Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı

10 Samsun'da alkollü kavgası: 5 yaralı


SIRADAKİ HABER