HaberlerSamsun haberBaşkan Demir'den Samsunlulara '23 Nisan Gazetesi'

Başkan Demir'den Samsunlulara '23 Nisan Gazetesi' - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 23 Nisan günü Samsunlular'a, 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi'nin dağıtılacağını açıkladı

Başkan Demir'den Samsunlulara '23 Nisan Gazetesi'

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin(TBMM) Açılışının 100'üncü Yılı için çok özel bir çalışmaya imza attıklarını, 23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi'ni Büyükşehir Belediyesi olarak yeniden bastırarak, 23 Nisan Perşembe günü Samsunlulara armağan edeceklerini söyledi. Başkan Mustafa Demir, "23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz" dedi.

BAŞKAN DEMİR: HEYECANLI VE GURURLUYUZ
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, TBMM'nin açılışının 100'üncü Yılı münasebetiyle, Milli Mücadele’nin bizzat önderi tarafından halka aktarılmasında en önemli misyonu üstlenen Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin, Meclis’in açılış gününde yayınlanan sayısını yeniden basmış olmanın heyecanı ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Demir, "Gazetenin içeriğine baktığınızda Anadolu’nun ve İtilaf Devletleri’nin Anadolu’yu paylaşım girişimlerinin ne şekilde hayata geçirilmeye çalışıldığını direk olarak görebiliyorsunuz. Bu günlerde, kalbi vatan aşkıyla çarpan her ferdin yalnızca dış güçlerle değil aynı zamanda ülke içerisinde gerçekleşen ayaklanmalarla da uğraştıklarını görüyorsunuz" dedi.

'MEVLİT-İ ŞERİF OKUTULSUN, DUALAR EDİLSİN'
23 Nisan 1920 tarihli gazetede TBMM'nin 23 Nisan 1920 Cuma günü, ne şekilde açılması gerektiğini belirten altı maddelik talimatın Mustafa Kemal Paşa imzasıyla aktırıldığını belirten Başkan Mustafa Demir, şöyle devam etti: "Talimatnamenin içerisindeki en önemli noktalardan biri olarak Milli Hakimiyet düşüncesinin manevi etkisinden güç almak olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa, Meclis’in açılış gününün cuma gününe denk getirilerek, 'Cuma’nın feyzinden yararlanmak lazım geldiğini talimatında defaatle tekrarlıyor. Mevlid-i Şerif okutulması, Hacı Bayram Veli Camii’nde Peygamber Efendimizin kutsal Sakal-ı Şerifi’nin ziyareti, Buhari ve Hatmi Şeriflerin okutulması talimatını Mustafa Kemal Paşa bizzat veriyor ve Meclis açılmadan evvel dualarla Allah’a yakarılması gerekliliğinin üzerinde duruyor."

100 YIL ÖNCESİNİN ANADOLU RUHU
Mustafa Kemal Atatürk'ün, Anadolu insanının, Türk insanın, en önemli gücünün bağımsızlık arzusundan ve manevi dünyasının zenginliğinden geldiğini çok iyi bildiğinin altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Atatürk'ün Meclis’in açılışının da bu maneviyata uygun olarak yapılmasını özellikle arzu ettiği görülmektedir. 23 Nisan 1920 Cuma gün yayınlanan Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nde bu ve bunlara benzer pek çok haber yer almakta ve o döneme ait ülkenin bulunduğu şartlar açıkça dile getirilmektedir. Dolayısıyla, biz Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak, 23 Nisan 2020 günü halkımızın güne 100 yıl öncesinin Anadolusunu okuyarak başlamalarını istiyoruz. Ancak bu şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ve Ulusal Bağımsızlığın ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebiliriz" dedi.

BASKIDA 'GERİ DÖNÜŞÜM' HASSASİYETİ
23 Nisan 1920 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’nin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli miraslardan biri olacağını da vurgulayan Başkan Demir, "Yeni harflerle tasarladığımız nüshanın baskısını da 100 yıl öncesinin tasarımına uygun biçimde gerçekleştirdik. Orijinal nüshaya sadık kaldık. Ayrıca, gazetenin basımının yapıldığı kağıtların da geri dönüşümden elde edilen kağıtlar olduğunu özellikle vurgulamak isterim. Belediye olarak bu konuya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizin kaynaklarının en tasarruflu biçimde kullanılması adına elimizden geleni ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

TÜM ŞEHİT VE GAZİLERİMİZE İTHAF
Başkan Demir, açıklamasın son bölümünde ise, "TBMM’nin açılışının 100. yılına armağan olarak hazırladığımız ve basımını gerçekleştirdiğimiz gazetenin başta Milli Mücadele’nin Önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize ithaf ediyorum. Bu duygularla, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlarım. Gazetenin yayınlanmasını sağlayan emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım" ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

1 Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

2 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

3 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

Park halindeki pikap alev alev yandı

4 Park halindeki pikap alev alev yandı


SIRADAKİ HABER