HaberlerBingöl haberBingöl'de örnek çalışma, ihtiyaç sahipleri için 30 dönüme nohut ekildi

Bingöl'de örnek çalışma, ihtiyaç sahipleri için 30 dönüme nohut ekildi - Bingöl haber

Bingöl'de örnek bir çalışma yapan bir dernek ile belediye 30 dönümlük alana ihtiyaç sahipleri için nohut ekimi gerçekleştirdi.

Bingöl'de örnek çalışma, ihtiyaç sahipleri için 30 dönüme nohut ekildi

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın verdiği yüzde 75 hibeli tohum desteğinden yararlanan Bingöl Tavz Kültür ve Sanat Derneği, Bingöl Belediyesi ile işbirliği kapsamında Genç ilçesi Karayolu'nda bulunan Bingöl Ovasındaki 30 dönümlük alana nohut ekimini gerçekleştirdi. Yaklaşık 400 kilogram nohut toprakla buluşurken, hasat sonrası elde edilen ürünün ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı aktarıldı.
Bu çalışmada Tarım ve Orman Bakanlığı'nın çiftçilere sunmuş olduğu hibe destekli projeden yararlandıklarını belirten Dernek Başkanı Yılmaz Araç, "Derneğimiz yaklaşık 20 yıldır Bingöl'de faaliyetlerini yürütüyor ve çeşitli projeler ortaya koyuyor. Bu yıl ki projelerimizden biri de ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmak üzere nohut ekimi yaptık. Bu projemizin önemli bir destekçisi de Bingöl Belediyesi'dir. Bingöl Belediyesi ile işbirliği yaparak Tarım ve Orman Bakanlığı'nın vermiş olduğu yüzde 75 hibeli nohut aldık ve 30 dönümlük alanda ekimi yaptık. Ve ihtiyaç sahibi ailelere dağıtacağız" dedi.
Projelerinin 3 ana hedefi olduğunu aktara Araç, "Birincisi sivil toplum ile kamu-kurum işbirliğini sağlamak. Zaten Bingöl Belediyesi ile bu projemizi yürütüyoruz. İkinci amacımız toplumsal farkındalık oluşturarak üretime katkıda bulunmak. Bir sonraki hedefimiz ise elde ettiğimiz mahsulü ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz olarak dağıtmaktır"ifadelerini kullandı.
Nohutların ekiminden sonraki bakımlarını gönüllü olarak yapacaklardan Ramazan Aytunç ise, "Arkadaşlarımız bu çabayla birçok STK'ya örnek olabilecek bir adım atmak istediler. Genelde para toplanır, gıda yardımı yapılır fakat böylesi bir çaba çok ayrı bir anlam taşıyor. Dağıtılacak ürünü bizzat kendileri ekmek suretiyle bir örneklik teşkil ettiler. Yüce Allah'tan bu çabanın bereketli kılmasını diliyorum. Özellikle Korona virüsle mücadele ettiğimiz bu süreçte gösterilen çabayı anlamlı buluyorum" diye konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

TOKİ Samsun'da arsa satıyor

1 TOKİ Samsun'da arsa satıyor

Fındık fiyatları ne kadar? 02 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

2 Fındık fiyatları ne kadar? 02 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

Samsun'daki acılı aile: Bu kaza değil cinayet

3 Samsun'daki acılı aile: Bu kaza değil cinayet

Memişoğlu, Samsun Büyükşehir ve Atakum Belediyelerini CityMall AVM için uyardı

4 Memişoğlu, Samsun Büyükşehir ve Atakum Belediyelerini CityMall AVM için uyardı

Yıldırım Başkan, Samsunspor şampiyon

5 Yıldırım Başkan, Samsunspor şampiyon

Yasak aşk cinnetinde ikizini kaybetti

6 Yasak aşk cinnetinde ikizini kaybetti

Samsun'da bazı kısıtlamalar kaldırıldı

7 Samsun'da bazı kısıtlamalar kaldırıldı

Samsun'da düğün sezonu beklentinin altında başladı

8 Samsun'da düğün sezonu beklentinin altında başladı

Çökertilen kapçak çetesinin topal üyesinden ilginç çıkış

9 Çökertilen kapçak çetesinin topal üyesinden ilginç çıkış

Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak

10 Fındık fiyatı tarihi rekorunu kıracak


SIRADAKİ HABER