HaberlerMedicana haberTiroid Kanserinde Erken Tanı Başarıyı Artırıyor

Tiroid Kanserinde Erken Tanı Başarıyı Artırıyor - Medicana haber

Medicana İnternational Samsun Hastanesi'nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr Feyzi Gökosmanoğlu, tiroid kanserinin doğru tanı ve tedavi uygulandığında, tedavi başarısı yüksek bir hastalık olduğunu söyledi

Tiroid Kanserinde Erken Tanı Başarıyı Artırıyor

Tiroid kanserleri endokrinolojik kanserler arasında en sık görülmekte olup, özellikle kadınlarda son yıllarda artış göstermektedir. Tiroid kanseri, doğru tanı ve tedavi uygulandığında, tedavi başarısı yüksek bir hastalıktır. Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesiyle oluşan bir kanser türüdür. Medicana İnternational Samsun Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr Feyzi Gökosmanoğlu, "kesin nedeni bilinmese de bazı alt türlerde genetik mutasyonlar, beslenmede yetersiz iyot alımı ve özellikle baş boyun bölgesine radyasyon maruziyeti bu hastalığı tetikleyebilmektedir" dedi.

TİROİD KANSERİ BELİRTİLERİ
Tiroid kanserinin başlıca belirtilerini sıralayan Dr. Gökosmanoğlu, "Ön boyunda şişkinlik, ses kısıklığı gibi ses değişiklikleri ve yutma problemleri olabilir, çok nadir olarak solunum zorluğu ve öksürük de görülebilir" ifadelerini kullandı

SOĞUK NODÜLLERE DİKKAT
Medicana İnternational Samsun Hastanesi’nden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr Feyzi Gökosmanoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Tiroid kanserleri tiroid nodüllerinden gelişebilir ya da nodül olarak bulgu vermektedir. Bu nodüllerden ciddiye alınması gereken tipi, sıcak değil soğuk olanıdır. Çünkü bunlarda yaklaşık yüzde 15 kanserleşme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle soğuk nodülü olanların vakit kaybetmeden iğneyle tiroid biyopsisi olması gerekir. Biyopsi yapılmasının nedeni ise nodülde kanser olup olmadığının saptanabilmesidir."

İnce İğne Biyopsisini, çok ince iğne ile yüzeyel dokuyu uyuşturarak ağrısız bir şekilde yaptıklarını ifade eden Dr. Feyzi Gökosmanoğlu, "Tiroid nodüllerinin teşhisinde kullanılan ‘ince iğne biyopsisi’ sonucunda şüpheli veya kanser tanısı konulan hastalar ameliyat edilir, genelde tedavi edilebilir ve hastalar uzun süre yaşayabilir ancak bu kanserin tekrarlanma olasılığı yüksektir. Bu nedenle tiroid kanserini atlatanlar ömür boyu doktor takibinde olmalıdır" ifadelerini kullandı.

COVİD-19 SALGINI NEDENİYLE TEDAVİNİZİ AKSATMAYIN
Dr. Gökosmanoğlu, Salgın nedeniyle hastaneye gelemeyen hastaların şikayetlerinin olması durumunda doktorları ile bağlantıda olmaları, bu süreçte ilaçlarında doz değişikliğini kontrol olmadan yapılmaması gerektiğini, covid 19 salgını nedeniyle tedavilerini aksatmamalarını özellikle vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

1 Aydın'daki çiftlikte samanlar alev aldı

Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

2 Korkuluklara tekme atan genç dereye düşerek hastanelik oldu

İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

3 İzmir'de kısıtlama kurallarına uymayanlara 3 milyon lirayı aşkın ceza

Park halindeki pikap alev alev yandı

4 Park halindeki pikap alev alev yandı


SIRADAKİ HABER