HaberlerAydın haberAK Partili Metin Yavuz; "Türkiye gücüne güç katmaya devam ediyor"

AK Partili Metin Yavuz; "Türkiye gücüne güç katmaya devam ediyor" - Aydın haber

Aydın Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Metin Yavuz, "Kovid-19 salgını ile mücadele verdiğimiz bu süreçte Tarım'ın önemi daha iyi anlaşılmıştır. Çok şükür, ülke olarak bitkisel ve hayvansal üretim bakımından dünyada sayılı ülkeler arasındayız" dedi.

AK Partili Metin Yavuz;

AK Parti hükümetleri döneminde son 18 yıl içerisinde yapılan tarım yatırımlarını değerlendiren Metin Yavuz, "Başkan Erdoğan liderliğinde, tarımda yapılan reformlar ile son 18 yılda tarımsal hasılamızı yüzde 645 oranında arttırarak, 275 milyar TL seviyesine taşıdık. Kırsal kalkınma hibeleriyle ?200 bin vatandaşımıza istihdam sağladık. 308 milyar TL tarımsal destek verdik. 18 milyar TL tarımsal ihracat başarısını elde ettik. Bunların yanı sıra 565 baraj inşa ettik, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,5 milyar fidan diktik. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat arttırdık. Tarımda kendi kendine yeten ülkemiz, tarımsal hasılada Avrupa'da 1. sırada, dünyada ise ilk 10 ülke arasında yer almaktadır" dedi.

Türkiye'nin yeni tarım projelerine de değinen Yavuz, "Şimdi de dünya nüfusunun yüzde 40'ına, toplam 1,9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bir coğrafyaya ulaşmak için Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından, gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) devreye giriyor. Kooperatiflerden, birliklere, çiftçilerden, üreticilere, gübre, tarımsal ilaç, alet ekipman sektörüne, finansman sektörü, sigorta sektörünün bulunduğu kısaca sektörün tüm paydaşlarının gereksinim duyduğu her türlü ürünün tedarik edileceği bir alt yapıya sahip olan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) ile herkes kazanacak.
Her zaman üreticiyi ve tüketiciyi kollayan Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'ye, küçük çiftçilerimizin, büyük çiftçilerimiz ile aynı fiyat ve rekabet koşullarına ulaşmasını sağlayacak bu sistemi hayata geçireceği için Hazine ve Maliye Bakanımız Dr. Berat Albayrak'a ile Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'a da projeye verdikleri desteklerinden dolayı, tüm üreticilerimiz ve tüketicilerimiz adına teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'a yabancı stoper geliyor

1 Samsunspor'a yabancı stoper geliyor

Sosyal medyada canlı yayından sonra intihar etti

2 Sosyal medyada canlı yayından sonra intihar etti

Samsun'da duvardan düşerek öldüğü iddia edildi

3 Samsun'da duvardan düşerek öldüğü iddia edildi

Samsun'da fındık bahçesinde ölü bulundu

4 Samsun'da fındık bahçesinde ölü bulundu

Arazi mafyası çökertildi

5 Arazi mafyası çökertildi

Sokak düğününde silahlar konuştu: 2'si ağır 5 yaralı

6 Sokak düğününde silahlar konuştu: 2'si ağır 5 yaralı

Samsun'da Bu köprüden geçmeyen gelin, düğün salonuna gitmiyor

7 Samsun'da Bu köprüden geçmeyen gelin, düğün salonuna gitmiyor

Cesedi bulunan kadını oğlu öldürmüş

8 Cesedi bulunan kadını oğlu öldürmüş

Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

9 Avrasya Tüneli girişinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi yaşamını yitird

Fındık fiyatları ne kadar? 4 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları

10 Fındık fiyatları ne kadar? 4 Temmuz Cumartesi serbest piyasa fındık fiyatları


SIRADAKİ HABER