HaberlerMSM Nedir?

MSM Nedir?

Bilimsel olarak Metil Sülfonile Metan olarak adlandırılan MSM, doğada bulunmasıyla birlikte laboratuvar ortamında da Dimetil Sülfoksit bileşiği üzerinden çalışılarak üretilebilen popüler bir gıda takviyesi olarak tanımlanır.

MSM Nedir?

Bilimsel olarak Metil Sülfonile Metan olarak adlandırılan MSM, doğada bulunmasıyla birlikte laboratuvar ortamında da Dimetil Sülfoksit bileşiği üzerinden çalışılarak üretilebilen popüler bir gıda takviyesi olarak tanımlanır. Mucize takviye metil sülfonile metanın yararları saymakla bitmez. Üzerinde birçok bilimsel araştırma yapılan bu takviye, bütün dünya tarafından bilinmekte ve ona uygun bir şekilde gerektiğinde kullanılmaktadır.

Toz veya hap olarak alınabilen sülfür bazlı bu takviye bilinen birçok rahatsızlığı gidermek için ihtiyacı olanlar tarafından destek olarak kullanılmaktadır. Özellikle eklem ağrıları, alerjik enflamasyon, cilt sağlığını yenilemek ve bağışıklığı güçlendirmek için gereken metil sülfonile metan egzersiz sırasında performansı da iyileştirmek için alınabilir. Diyabet için direk bir etkisi olmasa bile, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun potansiyel olarak diyabete yakalanma ihtimalini insülin direncini arttırarak düşürmektedir.

MSM Nasıl Etki Eder?

MSM'nin ana maddesi olan organik sülfür, insan sağlığı için çok yararlı bir etken maddesi. İnsanın kendi bağışık sisteminin üretemediği sülfür, yiyecek veya takviye olarak dış maddelerden alınmalı. Doğadaki en yüksek sülfür kaynaklarından biri isi metil sülfonile metan olarak bilimsel çalışmalar tarafından kanıtlanmıştır.

Laboratuvar çalışmalarının bulduğu sonuçlara göre antioksidan ve antialerjik bir yapısı olan   MSM, etken maddesinin %34'ünü oluşturan sülfürün ürettiği glukozamin ve kolajeni kullanarak eklem ağrılarını iyileştirebilir, aynı zamanda ürettiği immünoglobin ile de bağışıklık sistemini güçlendirebilir. MSM tozu veya hapı olarak piyasa bulunabilen metil sülfonile metan, etken maddesi ve bu maddenin üretimini desteklediği diğer içeriklerle, yardımcı olacağı rahatsızlıkların sayısı oldukça fazladır.

Ama dikkat etmekte yararlı olunacak bir konu var, araştırmalar fazla miktarda MSM almanın daha iyi bir etki yapmayacağını ve en fazla 4000 miligram takviye almanın yeterli olacağını söylüyor. Alternatif bir tedavi olan MSM, tavsiyelere uygun takip edilirse vücut ve sağlık için oldukça yararlı olabilir.

Hangi MSM En İyidir?

Metil Sülfonile Metan olarak da bilinen MSM, eklem ağrıları ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebirdir. Ancak, MSM takviyesi kullanmaya başlamadan önce, mutlaka hangi markanın ve hangi formun kişilere uygun olduğuna bakılması ve ona göre takviyenin satın alınması gerekir. MSM tozu veya hapı olarak satılan metil sülfonile metan  isteğe göre iki formdan biri seçilerek kullanılabilir.

Pek çok markanın kendi bünyesinde çıkardığı MSM ürünleri bulunuyor. Ancak tükettiğimiz her ürün gibi, alacağımız MSM tozu da doğal, katkısız ve hipoalerjenik olmalı. Benefits of Nature'ın çıkardığı MSM ise bu şartlara uyuyor ve kullanıcılara sağlıklı MSM ürünleri sunuyor.

MSM tozu için en önemli faktörlerden biri damıtılmanın ne kadar iyi yapıldığı. Eğer MSM iyi bir damıtılmadan geçerse, daha fazla su emer ve kolay topaklanır. Ayrıca, üretilirken hiç bir katkı maddesi kullanılmamalıdır. Benefits of Nature markası altındaki MSM tozu bu kriterlere uymaktadır. Helal şartlara uygun üretilmesi ise dünyadaki herkes tarafından kullanılmasını kolaylaştırmaktadır.

Şeker, laktoz, glüten, tatlandırıcı gibi dolgu maddeleri içermeyen Benefits of Nature MSM tozu vegan ve %100 doğaldır. Sürekli denetlenen saflık derecesi ve yönetmeliklere uygun üretilmesi, Benefits of Nature ürünlerinin MSM takviyesi kullanmak isteyen kişilere yararı mutlaka olacaktır.

MSM Hangi Şikayetlere Yardımcı Olur?

Vücuda bir çok yararı bulunan MSM, her türlü eklem ağrısından gastrointestinal problemlere kadar olan şikayetler için rahatça kullanılabilir. Eklemler üzerinde olan etkisi dışında, MSM içinde bulunan organik sülfürün vücuttaki kolajen üretimini de arttırdığı kanıtlandığı, bu yüzden ciltte yaşanan problemler için de takviye olarak alınabileceği de kanıtlanmıştır. Her yaş için ihtiyaç dahilinde alınabilen bu gıda takviyesi, hayat kalitesini oldukça arttırmakta ve kişilerin daha rahat günler geçirmesini sağlamaktadır. Özellikle yaşlanırken görülen bu şikayetler, metil sülfonile metanın içindeki organik sülfür ile azalmaktadır.

Her Türlü Ağrı Ve İltihap İçin Organik Sülfür

Metil Sülfonile Metan olarak da bilinen MSM'nin en büyük etki alanlarından biri ağrı ve iltihaplardır. Eklem ağrıları konusunda kanıtlanmış etkileri olan MSM'nin, aynı zamanda kıkırdak dokusunun da parçalanmasını engellediği yapılan araştırmalarda görülmüş. Bu araştırmalarda MSM'nin denendiği kişilerde eklem ağrıları azalmış, aynı zamanda bu kişilerin her sabah yataktan kalkması ve yürümesi de kolaylaşmıştır. Kronik ağrılardan oluşabilecek kas krampları gibi sorunlar için de yararı gözlenen MSM için kesinlikle doğal savunma mekanizması denilebilir.

Hareket etmesi belirli hastalıklardan dolayı limitlenen insanlar için en büyük yardımcılardan biri olan MSM, rahatça ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılabilir.

Alerjiler İçin Organik Sülfür

İçeriğinde bulunan organik sülfür ile insan vücuduna çok büyük yararları olan MSM'nin bir diğer etki mekanizması ise alerjiler. Her bahar çoğu insanda görülen polen alerjilerinden daha ciddi alerjilere kadar etkileyebilen MSM, yapılan araştırmalara göre alerjinin hayat kalitesini düşüren etkilerini azaltıyor.

Alerjisi olan bir insanda, alerjene tepki olarak sitokin ve prostagladin üretimi oluşur, bu oluşumun sonucu ise kişinin alerjik reaksiyonları deneyimlemesini sağlar. MSM iltihap önleyici bir yapıya sahip olduğundan dolayı alerjene karşı vücut içi salınımı olan sitokin ve prostagladin üretimini azaltır veya tamamıyla bitirir. Bu sebeplerden dolayı MSM tozu kullanan kişilerde aynı zamanda enerji seviyesinin gıda takviyesi kullandıkça arttığı gözlemlenmiştir.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan MSM, alerji şikayetleri olan insanlar tarafından rahatça kullanılabilir.

Diyabette Metil Sülfonile Metan (MSM)

Metil sülfonile metanın diyabet için direkt bir etkisi görülmemesine rağmen, bazı araştırmalara göre yıllar içinde vücudun ürettiği insülin konsantrasyonu artabilir. Yapılan araştırmalarda denenen senaryolara göre, metil sülfonile metanın hipoglisemi ve tip 2 diyabet gibi metabolizmadaki fonksiyon bozukluklarında olumlu bir etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Aynı araştırmalar MSM'nin tedavide kullanılması gerektiğini de tavsiye etmektedir.

Biotin olarak da tanımlanan B7 vitaminindeki sülfür, insülinin de pankreas tarafından üretilmesinde yardımcı olmaktadır. MSM tozu kullanan bir diyabet hastasının gıda takviyesinden alacağı sülfür desteği ile vücutta üretilen insülin hücrelerinin geçirgenliği artmakta ve insülin konsantrasyonu sağlanmaktadır. İleride oluşabilecek diyabet hastalığının ise engellenmesi için bu yeterlidir.

Kas İyileşmesi İçin Sülfür

Özellikle sportif egzersiz sonrası görülebilen kas hasarları için de ihtiyaç halinde MSM kullanılabilir. Bir çalışmada on gün boyunca her gün vücut kiloları başına 50 miligram MSM tozu kullanan sporcuların egzersiz nedenli kas yaralanmalarında dikkate değer bir düşüş ve kullanım sonrası yapılan 14 kilometre koşunun ardından sporcuların vücudundaki antioksidan salınımında artış görülmüştür.

Kas stresinde azalmayı sağlayan metil sülfonile metan sporcular için de eşi değeri bulunmaz bir takviye olarak kesinlikle kabul edilebilir.

Gastrointestinal Problemler İçin Metil Sülfonile Metan

Birçok hastalık ve problemde yararı bilimsel olarak kanıtlanmış MSM, kişilerin gastrointestinal problemleri için de etkilidir. Mide ve bağırsak organları anlamına gelen gastrointestinal bölgede yaşanan problemlerden birkaçı kronik kabızlık, hemoroid ve ülserdir. Metil sülfonile metan dışkı yumuşatmada ve kabızlığı önlemede oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanan bu etken, kabızlık tedavisi için kullanılan diğer tedavilere göre daha hızlı ve etkili bir çözüm sağlamaktadır. Düzenli MSM  ile kronik kabızlık için kullanılan antiasit ve histamin reseptörleri kullanımında azalma görülmüştür.

Mide Ekşimesinde Sülfür

Gastrointestinal problemler için büyük etkileri görülen metil sülfonile metanın aynı zamanda mide ekşimesinin nedeni olan asidite kontrolü de yaptığı geçmişteki çalışmalarda kanıtlanmıştır. Absorbik asit ile birleştirilen MSM   karışımının gastrointestinal problemler yaşayan insanlarda etkisi olmuş, aynı zamanda midedeki hiperasiditeyi azalttığı görülmüştür.

Metil Sülfonile Metan Nasıl Alınır?

Metil sülfonile metan çoğu tıp uzmanı tarafından mucizevi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle eklemlerde, kaslarda ağrıları azaltması; bağışıklığı arttırması gibi bir çok tıbbi yararı olan bu gıda takviyesinin ise farklı tüketim yolları vardır. Tüketim dozajının çok önemli olduğu metil sülfonile metanın günün hangi saatinde veya hangi durumda içilmesi gerektiği çok önemlidir.

MSM organik sülfür deposudur. Doğal ortamda da oluşabilen MSM, etkili olması için takviye olarak alınmalıdır; MSM tozu bu takviyelerden biri olarak kabul edilir. Herhangi bir toksik etkisi olmayan metil sülfonile metanın daha fazla üretilmesinin bilimsel olarak daha fazla etkisi olmadığı kanıtlandığından dolayı, günlük 2000 miligram ve 6000 miligram dozaj alınması tavsiye edilir. 6000 miligramın üstündeki dozajların farklı bir etkisi yoktur. Yapılan bazı araştırmalarda kas ağrısı için verilen dozaj günlük 6 gram olarak belirlenirken; metil sülfonile metanın bağışıklık sistemi için olan etkisini araştıran çalışmalarda ise katılımcılara günde 3 gram verilmiştir.

Toz olarak tüketilen MSM su, meyve suyu veya smoothie gibi sıvılarla birlikte içilebilir. Tavsiye edilen ölçek, kişinin ihtiyacına göre ayarlanabilir ve sıvıya karıştırılıp tüketilebilir. Günde bir defa tüketilmesi tavsiye edilir. Takviyenin etkisinin artması için özellikle C vitamini içeren, portakal suyu gibi içeceklere karıştırılıp üretilmesi daha yararlı olabilir. Aç karınla veya tok karınla tüketilmesi arasında bir fark yoktur.

Toz olarak tüketimi tercih edilmezse, 200 miligram ve 1500 miligram arasında MSM bulunduran haplar günde bir kaç defa alınabilir. Glukozamin ve akgünlük olarak da bilinen boswellia takviyeleri ile birlikte kullanılabilir. Benefits of Nature MSM tozu, muadilleri arasında doğallığı, hipoalerjenik ve vegan olmasıyla, kişiler tarafından kullanılabilecek en iyi ürünlerden biridir.

Eklem ve kas ağrıları için kullanılmak üzere MSM içerikli kremler de bulunmaktadır. Bu kremler lokal olarak ağrıyan veya zarar görmüş bölgeye sürülebilir; cilt olarak kolayca emilen krem ise bölgenin rahatlamasını sağlar.

Eğer kişi hamileyse veya başka bir kronik hastalığı varsa,  MSM kullanmadan önce takip eden doktoruyla konuşması mutlaka önerilir.

Metil Sülfonile Metan Neden Bu Kadar Sağlıklı?

Artrit, kas yaralanmaları, bağışıklık sisteminin düşmesi ilerleyen yıllarda görülebilecek problemlerden sadece birkaçıdır. Vücudun yaşlanmasının etkilerinin azaltılmasında da bazı takviyeler çok önem taşır. Vücudumuzun genç ve dinç kalması için gereken en önemli takviyelerden biri olan organik aktif sülfürün yararlı etkileri ise elle sayılamayacak kadar fazladır.

Mucize takviye olarak da adlandırılan metil sülfonile metan, doğal olarak da bulunabilmesine rağmen, yemeklerin pişmesiyle özelliklerini kaybetmekte ve oran olarak da düşük bir miktarda olduğu için laboratuvarlarda üretilen toz veya kapsül formülünde tüketilmelidir. MSM bu formlarda tüketildiği zaman, içinde bulunan yüksek sülfür oranı ile vücuda olacak etkinin büyüklüğü artar.

Bilimsel çalışmaların sonucunda MSM en önemli doğal yangı önleyicilerden biri olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda cilt üzerindeki yaraların iyileşmesinde; kırışıklıkların azalmasında; bağışıklık sisteminin güçlenmesinde; kas ağrılarının azalmasında; diyabetin engellenmesinde ve genel olarak antioksidan özellikleriyle kullanan kişiler için oldukça fazla yarar sağlar.

Herhangi bir yan etkisi bulunmayan metil sülfonile metan, yaş farketmeksizin ihtiyacı olan bütün insanlar tarafından güvenle kullanılabilir. İnsan için en yararlı minerallerden biri olarak kabul edilen sülfür, kullanılmaya başlandığı zaman kişilerin şikayetlerini olabildiğince azaltacak ve en önemlisi, hayat kalitelerini arttıracaktır. Her gün ilerleyen yaşın etkileri ise azalacak ve sonuç olarak, insanlar daha iyi bir şekilde yaşayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR

Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

1 Manisa'da sokak köpeğini sopayla döven adama ceza yağdı

Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

2 Tokat'ta yıldırım düşen caminin minaresinde hasar meydana geldi

Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

3 Adana Kozan karayolunda feci kaza: 1'i ağır 10 yaralı

Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

4 Evini ateşe verip, kendini içeriye kilitledi

Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

5 Otomobille çarpışan tır şarampole yuvarlanıp alev alev yandı: 1 yaralı

Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

6 Samsun'da kavşakta iki otomobil çarpıştı

İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

7 İzmir'de dereye düşen şahıs ağır yaralandı

Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

8 Minibüs ile otoyola ters yönden giren 6 hırsızlık şüphelisinden 4'ü yakalanarak

Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

9 Samsun'un Bafra Ovası'nda dikimleri başladı

03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu

10 03 Haziran Çarşamba Samsun hava durumu


SIRADAKİ HABER