HaberlerSamsun haberSamsun'da Yetkili Çevre Laboratuvarı hizmette

Samsun'da Yetkili Çevre Laboratuvarı hizmette - Samsun haber

Samsun'un ilk Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkili ve TÜRKAK Akreditasyon Belgesine sahip 'Su ve Atıksu' Ölçüm ve Analiz Laboratuvarı hizmete başladı

Samsun'da Yetkili Çevre Laboratuvarı hizmette

GT Global Teknik Çevre Laboratuvarı Samsun Atakum'da hizmete girdi. Laboratuvar su, atık su, bacı gazı emisyonu analizleri ile imisyon ve çevresel gürültü ölçümleri yapabiliyor. Genel Müdür Yrd. ve Şube Laboratuvar Müdürü Cihan Sıdal, Samsun'un ilk Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkili ve TÜRKAK Akreditasyon Belgesine sahip 'Su ve Atıksu' Ölçüm ve Analiz Laboratuvarı olduklarını açıkladı. Sıdal, "Evsel, endüstriyel, tarımsal ve diğer kullanımlar sonucu kirlenmiş veya özellikleri kısmen veya tamamen değişmiş suları deşarj eden tesis ve işletmeler, deşarj kriterlerini yönetmelik ve yetkili idarenin koymuş olduğu sınır değerleri sağlamak zorundadır. GT Global Teknik Çevre Laboratuvarı olarak bu doğrultuda faaliyet ve üretimleri nedeniyle atıksuların oluşumuna yolaçan konutlar, ticari binalar, endüstri kuruluşları, maden ocakları, cevher yıkama ve zenginleştirme tesisleri, kentsel bölgeler, tarımsal alanlar, sanayi bölgeleri, tamirhaneler, atölyeler, hastaneler, atıksu arıtma tesisleri, atıksu deşarjı yapan sanayi kuruluşları, araç yıkama işletmeleri, halı yıkama işletmeleri, paket arıtma tesisleri, maden ocakları, hazır beton tesisleri ve benzeri kurum, kuruluş ve işletmelere hizmet vermekteyiz," dedi.

   HIZLI SONUÇ UYGUN MALİYET
Sıdal, "GT Global Teknik Çevre Laboratuvarı ile atıksu deşarjı olan özel sanayi kuruluşu, işletmeler ve kamu kurum kuruluşları, kanal bağlantı ve atıksu arıtma çıkış sularını analiz ettirmek isterlerse su- atıksu konusunda bir çevre laboratuvarının Samsun'da bulunması ekonomik acıdan daha uygun analiz ettirebilecek ve hızlı bir şekilde sonuç alabileceklerdir" dedi.

   YETKİ VE AKREDİTASYON BELGESİ ÖNEMLİ
GT Global Teknik Çevre Laboratuvarı Genel Müdür Yrd. ve Şube Laboratuvar Müdürü Cihan Sıdal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yetki vermesi ve TÜRKAK Akreditasyon Belgesinin önemini ise şöyle açıkladı: "Bir laboratuvarın teknik uyumluluğu ISO/IEC 17025 standartı ile ölçülür. Laboratuvar, bu standartın kriterlerini yerine getirirse Uluslararası Labarotuvar Birliği (ILAC) üyeliği ile akreditasyon kazanmış olur. Samsun'da su ve atıksu ölçüm ve analizleri konusunda akreditasyon belgesine sahip ilk laboratuvar Global Teknik Çevre Laboratuvarı'dır. Akreditasyon; Bir uygunluk değerlendirme kuruluşunun belirli şartlara uygun olduğu ve ilgili uygunluk değerlendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek için yeterli olduğunun resmi olarak üçüncü taraf tarafından tanınmasıdır. Ülkemizde, uluslar arası akreditasyon verme yetkisi Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Laboratuvarlara yetki vermesinin ön koşulu TS EN ISO/IEC 17025 "Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliği İçin Genel Şartlar" standardına göre Akreditasyon Kurumundan akredite olunmasıdır."

Sıdal, yetki ve akreditasyon belgesi olmayan laboratuvarların raporlarının resmi kurum ve kuruluşlara ibraz edemeyeceğini belirterek, "Çünkü Büyükşehir Belediyesi'nin istemiş olduğu kanal bağlantı izin belgelerinde Atıksu Analiz Sonuç Raporları, akreditasyon belgesi olmadan kabul edilmemektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında rapor çıkacaksa hem Akreditasyon belgesi hem de Bakanlık yetkisi olmadan kabul edilmemektedir" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Erhan Kartal Samsunspor'a dönüyor

1 Erhan Kartal Samsunspor'a dönüyor

Samsunspor'a 5 yabancı futbolcu

2 Samsunspor'a 5 yabancı futbolcu

Fındık fiyatları ne kadar? 09 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

3 Fındık fiyatları ne kadar? 09 Temmuz Perşembe serbest piyasa fındık fiyatları

Memişoğlu'ndan Başkan Demir'e soru: Samsun'da mimar mı kalmadı

4 Memişoğlu'ndan Başkan Demir'e soru: Samsun'da mimar mı kalmadı

09 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

5 09 Temmuz Perşembe Samsun hava durumu

Samsun'da fırtınayı fırsata çevirdi

6 Samsun'da fırtınayı fırsata çevirdi

Sakarya'da ikinci havai fişek patlaması: 3 şehit

7 Sakarya'da ikinci havai fişek patlaması: 3 şehit

Samsun'da genç kadın uyuşturucu ticaretinden yakalandı

8 Samsun'da genç kadın uyuşturucu ticaretinden yakalandı

Acı haber şehit ailesine ulaştı

9 Acı haber şehit ailesine ulaştı

Samsun Büyükşehir'in projesine DOKA'dan onay

10 Samsun Büyükşehir'in projesine DOKA'dan onay


SIRADAKİ HABER