HaberlerSamsun haberSamsun'da havayı kirletecek tarımı bitirecek

Samsun'da havayı kirletecek tarımı bitirecek - Samsun haber

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi, yaptığı yazılı açıklamayla Samsun'u ve Samsunluları bir kez daha uyardı. KMO Yönetim kurulu, Çarşamba Ovası'nda kurulan Oltan ve Köleoğlu A.Ş.'nin Biyokütle Enerji Santralinin Samsun ve Çarşamba'da havayı kirleteceğini, Çarşamba Ovası'nda da tarımı bitireceğini açıkladı

Samsun'da havayı kirletecek tarımı bitirecek

Kimya Mühendisleri Odası Genel Merkezi Samsun'un Çarşamba Ovası'nda Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Tic. A.Ş. tarafından inşa edilen Biyokütle Enerji Santrali'yle ilgili uyarılarda bulundu. KMO, santralin çalışmaya başlamasıyla Samsun ve Çarşamba'da havayı kirleteceği, ovayı ise bitireceği uyarısı yaptı. KMO, Samsun Şube Başkanları Osman Nuri Pilgir ile Oltan ve Köleoğlu A.Ş.'nin kamuoyunu etkileme ve manüple etme çabasıyla hakeret etmesini de kabul edilemez buldu.

hhh

     BAŞKANIMIZI SUÇLAMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL
KMO yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Samsunun Çarşamba ilçesinde Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. AŞ. tarafından inşa edilen Biyokütle Enerji Santralı ile ilgili kamuoyunu rahatsız eden, vicdanları yaralayan ve gerçekleri gizlemeye yönelik iftira ve karalamaların olduğu açıklamalar söz konusu firma tarafından kamuoyuna açıklanmaktadır. Depo inşaatı olarak ruhsatı alınan ve yapımı ÇED` den muaf tutularak inşasına başlanan biyo kütle santrali konusunda Odamız Kimya Mühendislerini yatırım düşmanı olarak suçlamak kimsenin haddi değildir. Bizler meslek alanımız olan ve meslektaşlarımızın istihdam edildiği biyokütle enerji santrallarına karşı değiliz. Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Tic. AŞ.` nin kamuoyunu etkilemeye ve manipüle etmeye dönük bu beyanları ve Şube Başkanımız Sn. Osman Nuri Pilgir hakkında kişilik haklarına dönük hakaretlerini kabul etmiyoruz. Şubemiz başından beri TMMOB yasasının verdiği yetki ve kamusal sorumluluğu gereği çevreye zarar vermeyen, doğru yerde planlanmış, tarım topraklarını koruyan bir anlayışla santralın yapımına yaklaşmıştır.

     ÇEVRE FELAKETİNE YOL AÇACAK
Çarşamba Ovası ülkemizin önemli ovalarındandır ve birinci sınıf tarım arazisidir. Her şeyden önce böylesine münbit bir arazide santralın kurulmak istenmesi başlı başına bir yanlıştır. İkincisi; yaptığımız stokiyometrik hesaplamalardan da anlaşılacağı üzere santralın çalışması sırasında doğaya karbonmonoksit, karbondioksit, kükürtdioksit, azot oksit ve diğer gazların emisyonu olacaktır. Bu gazların çevreye yani Samsun ve Çarşamba`ya vereceği çevresel zarar saymakla bitmez. İnşa edilen santral teknolojisinde bu gazları tutacak bir teknoloji mevcut değildir. Şirketin iddia ettiği gibi bu gazları arıtacağı söylenen elektrostatik filtreler bu gazların emisyonunu katiyetten önlemez. Bu flitreler yanma sonucu ortaya çıkan küçücük partikülleri tutmak için projelendirilmiştir ve başka bir işleve sahip değildir. Şirketin bu flitrelerin söz konusu gazları arıtacağı iddiası hiçbir bilimsel gerçeklikle uyuşmamaktadır. Bittiğinde bir çevre felaketine yol açıp Çarşamba Ovasında yapılan tarımı bitirecek olan ve Samsun ile Çarşamba`nın hava kalitesini doğrudan etkileyecek olan bu santralın yapımı konusunda yasamızın ve kamusal sorumluluğumuzun gereği yaptığımız açıklamaların arkasında durduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz."

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da iki isim daha gidiyor

1 Samsunspor'da iki isim daha gidiyor

Samsun'da 8. katın penceresinden düşerek hayatını kaybetti

2 Samsun'da 8. katın penceresinden düşerek hayatını kaybetti

Samsun'da fuhuş otostopunu para cezaları engelleyemiyor

3 Samsun'da fuhuş otostopunu para cezaları engelleyemiyor

Samsun'da yoldan geçerken vuruldu

4 Samsun'da yoldan geçerken vuruldu

Samsun'da otomobiller çarpıştı 3 kişi yaralandı

5 Samsun'da otomobiller çarpıştı 3 kişi yaralandı

Samsun'da çocuğa çarpmamak için şarampole yuvarlandı

6 Samsun'da çocuğa çarpmamak için şarampole yuvarlandı

Emekli polis memuru balta ile öldürüldü

7 Emekli polis memuru balta ile öldürüldü

Huzurlu tatilin adresi: Samsun Karavan Parkı

8 Huzurlu tatilin adresi: Samsun Karavan Parkı

5 Temmuz Pazar Samsun hava durumu

9 5 Temmuz Pazar Samsun hava durumu

Samsun Mert Irmağındaki koku çilesi bitecek

10 Samsun Mert Irmağındaki koku çilesi bitecek


SIRADAKİ HABER