HaberlerMacaristan: Yurtdışı Eğitimin Yeni Adresi

Macaristan: Yurtdışı Eğitimin Yeni Adresi

Yurtdışı eğitim denilince akla ilk kelen ülkeler İngiltere, Amerika ve Kanada olabilir. Ancak seçenekler yalnızca bu ülkelerle sınırlı kalmıyor!

Macaristan: Yurtdışı Eğitimin Yeni Adresi

 Yurtdışı eğitim denilince akla ilk kelen ülkeler İngiltere, Amerika ve Kanada olabilir. Ancak seçenekler yalnızca bu ülkelerle sınırlı kalmıyor! Avrupa'da pek çok ülke yurtdışı eğitim konusunda kendini geliştirmiş durumda. İşte Macaristan tam da bu alanda kendini geliştirmiş ülkelerden biri.

Macaristan özellikle üniversite eğitimi için öğrenciler tarafından ilgi görüyor. Avrupa Birliği'ne üye olan Macaristan coğrafi konumu ve Türkiye'ye yakınlığı gibi sebeplerle Türk öğrenciler için cazip bir seçenek olarak görülüyor. Üstelik lise diploması dışında herhangi üniversite sınavına gerek duyulmuyor. Bu da demek oluyor ki Macaristan'da sınavsız üniversite okumak mümkün.

 Yurtdışı eğitim fırsatını Macaristan'da değerlendirmek isteyen öğrenciler eğitim sonunda YÖK tarafından onaylı diplomaya sahip oluyor. Dileyen öğrenciler Avrupa'da çalışma izni alarak üniversite sonrası burada yaşamlarını sürdürebiliyor.

Macaristan'da eğitim alırken yurtdışı eğitimde öncü olan pek çok ülkeden çok daha uygun maliyetli yaşam koşullarına sahip olmak mümkün. Üniversite fiyatları Türkiye'deki özel üniversitelerden çok daha uygun fiyata denk geliyor. Bu da yine öğrenciler için pozitif bir yaklaşım. Avantajlı bir eğitim fırsatını kimse kaçırmak istemez!

Macaristan üniversiteleri tıp-diş hekimliği, eczacılık, sanat, mühendislik ve mimarlık bölümlerinden oluşuyor. Bu bölümlere sınavla değil lisedeki başarı puanı ya da yetenekler ile giriliyor. Üniversitelerde en çok tıp ve eczacılık bölümleri tercih ediliyor. Tıp ve eczacılık okumak isteyen öğrenciler yazılı ve sözlü olarak iki farklı sınava tabi tutuluyor. İngilizce seviyesini ölçen bu sınavda B1 seviyesinde olmak koşuluyla öğrenciler bölüme kabul ediliyor.

Macaristan'da yurtdışı eğitim almak için bulunan öğrenciler özellikle şehrin merkezi olan Budapeşte ve çevresinde konaklıyor. Şehir hayatından ve sosyallikten uzak kalmak mümkün değil! Bu ülkede Budapeşte ve diğer şehirler de dahil olmak üzere oldukça karma bir kültür çeşitliliği görmek mümkün. Ülkenin çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor. Sosyal bir eğitim hayatı yaşamak isteyen öğrenciler burada asla sıkılmıyor.

Yurtdışında üniversite okumak için sınava gerek duymadan, daha ekonomik maliyetlerle Macaristan'ı tercih ederek geleceğinize önemli bir yatırım yapmış olursunuz. Hem İngilizce hem meslek odağında bir yurtdışı eğitim gelecek kariyeriniz açısında da büyük fayda sağlayacaktır.

EN ÇOK OKUNANLAR

Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

1 Balıkesir'de jandarmadan trafik uygulaması

Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

2 Salihli'yi sağanak yağmur ve dolu vurdu

Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

3 Ağaçta Mahsur Kalan Yaşlı Adamı İtfaiye Kurtardı

Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı

4 Polisin 'dur' ihtarına uymayan araç ile polis minibüsü kaza yaptı: 4 yaralı


SIRADAKİ HABER