HaberlerÇankırı haberİşitme engelliler için özel maske üretildi

İşitme engelliler için özel maske üretildi - Çankırı haber

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) tarafından korona virüs ile mücadele kapsamında işitme engelliler için özel olarak üretilen ve ağız kısmı şeffaf olan maskeler İşitme Engelliler Derneğine teslim edildi.

İşitme engelliler için özel maske üretildi

Korona virüs salgını dolayısıyla maske kullanımının artması sonrasında işitme engelli bireyler, karşısındakinin dudaklarını görememesi dolayısıyla iletişim noktasında sıkıntılar yaşıyordu. Bu durumu ele alan Çankırı Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü öğretim elemanları, işitme engellilerin daha rahat iletişim kurması ve karşısındakini anlamaları için ağız kısmı şeffaf özel maskeler tasarladı. Üretilen maskeler sonrasında işitme engelliler rahatlıkla iletişim kurabilecek. ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı ve beraberindeki heyet, Çankırı İşitme Engelliler Derneğini ziyaret ederek üretilen maskelerden hediye etti. Kur'an-ı Kerim eğitimi alan işitme engelli bireylerin sorun yaşamamaları için şeffaf maskeler teslim edildi.

"Bu şekilde ihtiyaç olan herkese maske vermeye hazırlıklıyız"
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Hasan Ayrancı, "Burada çok güzel bir faaliyete başlamışlar. Burada hem büyüklere hem de küçüklere Kuran-ı Kerim öğretiliyor. Fakat Kuran öğretirken harfleri ve mahreçleri öğretirken tabi bulaş riski var. Bu dudak okuma imkanı veren maskelerimizle bunu sağlayabilecekler artık. Bizim Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü geliştirdiği maskeler üretti. Bu derneğe hediye ediyoruz. Bu şekilde ihtiyaç olan herkese maske vermeye hazırlıklıyız. Biz çok heyecanlıyız. Çünkü Kuran-ı Kerim'i hem hastalıktan korunarak hem de doğru mahrece sahip olarak yapabiliyoruz. Herkese teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.
Maskeleri teslim alan Çankırı İşitme Engelliler Derneği Başkanı Recep Nuhoğlu ise Rektör Ayrancı ve emeği geçenlere teşekkür etti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Dokuzuncu kattan atlayarak intihar etti

1 Dokuzuncu kattan atlayarak intihar etti

Söz merasimi acı bitti: 1 ölü, 5 yaralı

2 Söz merasimi acı bitti: 1 ölü, 5 yaralı

Otomobilinde silahlı saldırıda öldürüldü

3 Otomobilinde silahlı saldırıda öldürüldü

Fındık fiyatları ne kadar? 06 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

4 Fındık fiyatları ne kadar? 06 Temmuz Pazartesi serbest piyasa fındık fiyatları

Silahlı kavga: 2 ölü

5 Silahlı kavga: 2 ölü

Samsun ve 3 ilde yakalanan sahte 'galericiler' adliyede

6 Samsun ve 3 ilde yakalanan sahte 'galericiler' adliyede

Feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı

7 Feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı

Samsun'da denizde yüzerken kalp krizi geçirdi

8 Samsun'da denizde yüzerken kalp krizi geçirdi

'Nebiyan' Samsun'un parlayan yıldızı

9 'Nebiyan' Samsun'un parlayan yıldızı

18 yıl önceki vahşetin altından yasak aşk çıktı

10 18 yıl önceki vahşetin altından yasak aşk çıktı


SIRADAKİ HABER