HaberlerBartın haberTopraksız tarımı teknoloji ile buluşturdular

Topraksız tarımı teknoloji ile buluşturdular - Bartın haber

Bartın'da gençlerin tarıma yönelmesini sağlamak amacıyla teknolojik imkanlar kullanılarak serada topraksız domates, biber, salatalık ve çilek yetiştirildi.

Topraksız tarımı teknoloji ile buluşturdular


Bartın'da Bartın Bilim Eğitimi Derneği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı, Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi tarafından desteklenen Sanayi Devrimi 4.0 Yolculuğunda Gençlerle Robotik Sistem Bitki Yetiştiriciliği Projesi kapsamında gençlere tarımsal faaliyet bilinci aşılanıyor. Bartın Belediyesi tarafından Karaçay mevkiinde oluşturulan serada, dernek yönetimi ve gençlerin kendi imkanları ile oluşturdukları teknolojik altyapı sayesinde sulamadan havalandırmaya bütün sistem uzaktan kontrolle yapılabiliyor. Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Fizik Öğretmeni Yücel Yüzlü, topraksız tarım üretim biçimini gençlere göstererek sevdirmek ve modern tarım sisteminin temellerini atmak amacı ile böyle bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Yüzlü, uyguladıkları sistem sayesinde yüzde doksan oranında su tasarrufu sağladığı ve toprak kirliliğinden dolayı gelişen teknolojiye ayak uydurmak için böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Yüzlü, Bu serada genç öğrencilere topraksız tarım üretim biçimini ve robotik kodlama eğitimi vererek onlara tarımı sevdirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Yüzlü, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Amacımız gençlerimize bitki yetiştirmeyi sevdirmektir. Bunun yanında gençlerin en büyük avantajı, teknolojiyi seviyor olmalarıdır. Biz teknolojiyi de tarımın içine katarak öğrencilerin ilgi ve alakalarını tarımın bu güzellikleri ile birleştirmek istedik. 9 aydır da öğrencilerimize bu eğitimi veriyoruz. B,itki yetiştirmeyi onlara öğretiyoruz, hem de teknolojinin, robotik kodlamanın tarımda nasıl kullanılabileceği ile alakalı çalışmalar gerçekleştiriyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da 300 yıllık gelenek Koronavirüs'e takıldıSamsun'da 300 yıllık gelenek Koronavirüs'e takıldıDüzce Üniversitesi YÖK sanal fuarında öğrencilerle buluşuyor Düzce Üniversitesi YÖK sanal fuarında öğrencilerle buluşuyorSamsun Terme'nin örnek çocuklarıSamsun Terme'nin örnek çocuklarıProf. Dr. İhsan Solaroğlu çevrimiçi platformda üniversite adayları ile buluşacakProf. Dr. İhsan Solaroğlu çevrimiçi platformda üniversite adayları ile buluşacakAntalya'da korona virüs denetimi bin 500 polisin katılımıyla başladı Antalya'da korona virüs denetimi bin 500 polisin katılımıyla başladı

SIRADAKİ HABER