HaberlerSamsun haberWork and Travel ve Covid-19 süreci

Work and Travel ve Covid-19 süreci

Work and Travel ve Covid-19 süreci

Covid 19 virüsünün Çin'de görülmeye başlayıp Avrupa ülkeleri sonrasında Amerika ve Türkiye'de de yaygınlaşması ile çok sayıda insanın hayatında büyük değişimler yaşandı.

Covid 19 virüsünün Çin'de görülmeye başlayıp Avrupa ülkeleri sonrasında Amerika ve Türkiye'de de yaygınlaşması ile çok sayıda insanın hayatında büyük değişimler yaşandı. Hastalığın nerdeyse Dünya genelinde görülmesi sonucu alınan tedbirler ile okullar ve çok sayıda işyeri kapandı, yurt içi ve yurt dışı  uçuşlar iptal edildi. Dolayısı ile çok sayıda öğrenci için yurt dışı eğitim programları ve kültürel değişim programları askıya alınmak zorunda kaldı.Bu yazımızda work and travel covid-19 pandemi sürecidenki akıbetini anlatacağız.

Her yaz Dünya'nın birçok ülkesinden olduğu gibi Türkiye'den de üniversite öğrencilerinin katılım sağlayıp, Amerika'ya giderek yaz tatili boyunca; çalışma, dil geliştirme ve kültürel deneyim kazanma şansı buldukları ''Work and Travel'' programı 2020 yılı için olumsuz anlamda etkilendi.

Beklenmedik bir şekilde gelişen ve planlı olmayan bu talihsiz süreç Şubat sonu ve Mart ayı başlarında etkilerini göstermeye başladı. Work and Travel programının işlemlerinin devam ettiği süreçte, Mart ayı içinde; Türkiye'de ABD konsolosluğunun geçici olarak ve tedbir amaçlı kapanması ile öğrencilerin program sürecindeki vize görüşmeleri yapılamaz hale geldi.  Bu durumda vize görüşmelerini tamamlayamayıp vizesini alamayan öğrenciler için işlemler beklemede kaldı.

 Work and Travel 2021 Yılında Yapılacak mı ?

Diğer bir etki ise üniversitelerin online eğitim sistemine başlayarak akademik tarihlerini revize etmek zorunda kalmalarıydı. Dönem başında okul kapanış tarihlerinden emin olarak ABD'ye gidiş zamanlarını bilen ve uçak bileti alan öğrenciler için akademik takvimlerinin belirsizleşmesi durumu daha zor hale getirdi.Sonrasında gelişen diğer durum Mayıs ve Haziran ayı içindeki Avrupa aktarmalı uçuşların iptal olması oldu.Diğer bir önemli bir durum ise; öğrencilerin ve ailelerin olağan bir şekilde salgından kaynaklı kaygılar ve tedirginlikler yaşayarak programdan erkenden geri çekilmeleri ya da programı bir yıl sonraya ertelemeleri şeklinde gelişti.

En nihayetinde; Covid ? 19 kapan kişi sayısının hızla artması, vize görüşmelerinin durması, okul takviminin belirsizliği ve iptal edilen uçuşlar sonucu 2020 yılı için Work and Travel programına her yıl katılan öğrenci sayısının büyük oranda azalması ile süreç tamamlandı. Türkiye'den programa katılan öğrenci sayısı her yıl ortalama 6500-7000 arasındayken, 2020 yılında vize alarak programa katılım sağlayabilen öğrenci sayısı 2000 civarındadır. Acentalar , Work and travel Covid-19 pandemisi devam ederken Amerika Birleşik Devletleri'nin alacağı kararları beklemektedir.

Covid 19 salgın hastalığı ile Work and Travel programı kapsamında, bu süreçten öğrenciler, aileleri, program danışmanları, programı organize eden yurt içi acenteler, ABD'de bulunan sponsor kurumlar ve Amerikalı işverenler olumsuz olarak etkilendi. Acenteler ve sponsor kurumlar öğrenci mağduriyetlerini asgari düzeye indirmek için çeşitli çalışmalar yürüterek süreci askıya alıp bir sonraki yaza aktarım yaptılar. Programa bir diğer yaz katılamaz durumda olan öğrenciler içinse dil okulu, staj, sertifika programı gibi çeşitli alternatif çözümler sunuldu.