HaberlerCVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

Kredi kartları artık günlük hayatımızın tam merkezine yerleşmiş durumdadır. Fatura ödemeleri, internet alışverişleri gibi birçok alanda kredi kartı kullanırız.

CVV Kodu Nedir?

Kredi kartları artık günlük hayatımızın tam merkezine yerleşmiş durumdadır. Fatura ödemeleri, internet alışverişleri gibi birçok alanda kredi kartı kullanırız. Kredi kartları da hayatımızı birçok yönden kolaylaştırır. Kredi kartı kullanırken bize CVV kodu sorulur. Durum böyle olunca da çok fazla kişinin kafasında CVV kodu nedir?, CVV kodu ne işe yarar?" gibi sorular oluşuyor.

 CVV Kodu Nedir?

Bir diğer adı da güvenlik numarası olan CVV kodu; kredi kartımızın arka tarafında, basılı beyaz alanın yanında yazan üç haneli numaradır. Bu numara kartın size ait olduğunu öğrenmek için kullanılan bir numaradır. Eğer bir kişi internetten sizin adınıza bir alışveriş yapmak istiyorsa CVV kodunu kullanması gerekir aksi taktirde sizin yerinize alışveriş yapamaz. Aslında CVV kodu çok fazla önemli bir kod gibi gözükmese de bazen sizin için çok önemli olabilir çünkü başka kişiler internetten veya başka bir şekilde kart numaranızı öğrenebilir fakat CVV kodunuzu öğrenemez. Bu durumda sizden habersiz bir şekilde paranızın çekilememesini sağlar ve size güven verir. CVV kodumuzu ne olursa olsun başka kişilere göstermemeliyiz. Eğer CVV kodumuzu başka bir kişi öğrenirse sizden habersiz bir şekilde kartınızdan ödeme yapması daha kolay olacaktır.

 CVV Kodu Ne İşe Yarar?

 CVV ne demek sorusunu cevapladıktan sonra sıra geldi ne işe yaradığını öğrenmeye. Günlük hayatta kredi kartı kullanırken çokça duyduğumuz CVV kodu, kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken kartın bize ait olduğunu kanıtlamak için kullanılan koddur. Eğer internetten bir şey alıyorsanız size ilk olarak kart numaranızı sonra kartınızın son kullanma tarihini en son ise cvv kodunuzu sorar. CVV kodunuzu girdikten sonra eğer korumalı bir ödeme yapıyorsanız telefonunuza mesaj gelir ve mesajdaki onay kodunu girerek istediğiniz eşyayı satın alabilirsiniz. Korumalı ödeme yapmıyorsanız telefonunuza mesaj gelmeden direkt satın alırsınız. CVV kodunun önemi işte burada devreye girer. CVV kodunuzu kimseye vermemelisiniz ki hesabınızdan sizden habersiz alışveriş yapamasın.

 CVV Kodu Nerede Yer Alır?

CVV kodu kredi kartınızın arka yüzünde bulunur. Kredi kartınızın arka tarafında uzun ince beyaz bir bulunur. Genellikle bu bandın üzerinde yazılar yazar. İşte bu bandın tam yan tarafında 3 haneli cvv kodunuz bulunur. CVV kodu bazı kredi kartlarında farklı yerlerde bulunabilir. Başka kredi kartlarında CVV yerine başka isimlerle de kullanabilir. Mesela bir kartta CVV yerine CID veya CVC de yazabilir. Bu durum sizi şaşırtmasın çünkü bu adlarla anılan kodlar CVV kodu ile aynı işlevi görür.

 CVV Kodunuz Kredi Kartı PIN'iniz Değildir

Çoğu kişi CVV kodu ile kredi kartı PIN kodunu karıştırır. CVV kodunuz kartınızın arkasında yazan 3 haneli numaradır. Kredi Kartı PIN kodunuz ise bir yerden kredi kartı ile alışveriş yaparken sizden şifre diye istedikleri sizinse yazıp alışveriş yaptığınız 4 haneli numaradır. Eğer internetten alışveriş yapıyorsanız sizden kart numarası, kartın son kullanma tarihi ve CVV kodu istenecektir. CVV kodu yerine 4 haneli kredi kartı PIN kodunuzu değil kredi kartınızın arkasındaki 3 haneli CVV kodunu girmelisiniz.

 CVV Kodu Neden Önemlidir?

İnternetten güvenli bir alışveriş en önemli önlemlerden biri de CVV kodudur. CVV kodu sayesinde kartınızdan sizden başka kimsenin sizden habersiz harcamama yapamamasını sağlamış olursunuz.

 CVV Kodunuz Silinirse Ne Yapmalısınız?

CVV kodunun silinmesi çoğu kişinin başına gelebilir çünkü kart numaranız, isminiz, kart son kullanma tarihiniz kabartmalı iken CVV kodunuz kabartmalı değildir. Bu yüzden de CVV kodunuz zamanla, kartınız eskidikçe silinebilir. Bu durumda bankanızın müşteri temsilcisini arayarak CVV kodunuzu değiştirebilir veya kartınızı yenileyebilirsiniz.

 https://www.bankalarimiz.com

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da köpeğin saldırısından kurtulmak için atladığı denizde boğulduSamsun'da köpeğin saldırısından kurtulmak için atladığı denizde boğuldu01 Ağustos Cumartesi Samsun hava durumu01 Ağustos Cumartesi Samsun hava durumuSamsun'da alkol komasına giren şahıs hastaneye kaldırıldıSamsun'da alkol komasına giren şahıs hastaneye kaldırıldı5 şehirde vaka sayıları artıyor 5 şehirde vaka sayıları artıyorSamsun'da acemi kasaplar kendilerini kestilerSamsun'da acemi kasaplar kendilerini kestiler

SIRADAKİ HABER