HaberlerSamsun haberAYM'den Samsun için sel felaketi kararı

AYM'den Samsun için sel felaketi kararı - Samsun haber

Anayasa Mahkemesi, Samsun'un Canik İlçesi'nde 2012 Temmuz'unda meydana gelen ve 13 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketiyle ilgili yeni bir karar verdi.

AYM'den Samsun için sel felaketi kararı

Anayasa Mahkemesi, Samsun'un Canik İlçesi'nde 2012 Temmuz'unda meydana gelen ve 13 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketiyle ilgili yeni bir karar verdi. Selma Nur Yazıcı ve Selma Kocapiçak'ın bireysel başvurusunu değerlendiren AYM, haklarında takipsizlik kararı verilen sorumlularla ilgili yeniden soruşturma başlatılmasına hükmetti.

Samsun'un Canik ilçesinde 2012 yılında 3 Temmuz'u 4 Temmuz'a bağlayan gece meydana gelen sel felaketinde 13 yurttaş yaşamını yitirmiş, felaketin ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Büyükşehir Belediyesi ve DSİ 7'nci Bölge Müdürlüğü görevlilerinin de bulunduğu 12 kişi hakkında takipsizlik kararı vermişti.
Karar üzerine Selma Nur Yazıcı ve Selma Kocapiçak, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel olarak başvurup "Etkili soruşturma yürütülmemesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiği" şikayetinde bulunmuşlardı.
Anayasa Mahkemesi konuyu karara bağladı, karar bugünkü (5 Ağustos 2020) Resmi Gazete'de yayımlandı.

   İŞTE O KARAR

Kararda şöyle denildi: "Haklarında takipsizlik verilen kamu görevlilerine ilişkin soruşturma yönünden Anayasa'nın 17'nci maddesinde güvence altına alınan yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere kararın Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi."
Kararda ayrıca, "Yaşam hakkının usul boyutunun ihlali nedeniyle yalnızca ihlal tespitiyle giderilemeyecek olan manevi zararları karşılığında başvuruculara ayrı ayrı net 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildiği" belirtildi.

Atatürk ve MHP'ye hakaret eden AK Partiliye Samsun'da Ödül

İLGİLİ HABERLER

Samsun Emniyetinden nefes kesen operasyon Samsun Emniyetinden nefes kesen operasyonSamsun Üniversitesi Rektörü Aydın'a 379 Bin 500 Tl'lik Kiralık Makam AracıSamsun Üniversitesi Rektörü Aydın'a 379 Bin 500 Tl'lik Kiralık Makam AracıSamsun'da imam ve müezzin Koronaya yakalandı cami karantinaya alındıSamsun'da imam ve müezzin Koronaya yakalandı cami karantinaya alındıSamsun Atakum'daki inşaatın yatakhanesinde ölü bulunduSamsun Atakum'daki inşaatın yatakhanesinde ölü bulunduSamsun Kavak'taki faili meçhul cinayet 6 yıl sonra yargı önündeSamsun Kavak'taki faili meçhul cinayet 6 yıl sonra yargı önünde

SIRADAKİ HABER