HaberlerSamsun haberBu gece Samsun'dan da görülebilecek

Bu gece Samsun'dan da görülebilecek - Samsun haber

Dünya'da her sene Ağustosun ilk haftasında gerçekleşen ve müthiş bir görsel şölen oluşturan Perseid Meteor Yağmuru'nun en aktif üç günlük dönemi bu gece bitiyor. Çıplak gözle de izlenebilecek meteor yağmuru tüm Samsun'dan da görülecek

Bu gece Samsun'dan da görülebilecek

12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gece gökyüzünde saatte 50 ila 80 meteorun dünya atmosferine girerek parçalanma olayı (yıldız kayması) çıplak gözle seyredilebilecek. Her yıl gerçekleşen, ancak geçtiğimiz yıl dolunay ile çakıştığı için fark edilmeyen Perseid Göktaşı Yağmurunun 2020'de çok daha etkileyici görüntüler oluşturacağı kaydedildi. En etkileyici gök olaylarından biri olarak kabul edilen ve ağustosun ilk haftasından itibaren devam eden Perseid Göktaşı Yağmuru 12 Ağustos 23.00 ile 13 Ağustos 01.30 saatleri arasında doruk doktasına ulaşacağı bildirildi.

  IŞIK KİRLİLİĞİ GÖRMEYE ENGEL
Uzmanlar, yerleşim yerlerinin fazla olduğu bölgelerde ışık kirliliği oluşturduğu için meteor yağmurunun bu bölgelerde çıplak gözle görülme ihtimalinin daha az olduğunu ifade ederek, bu muhteşem hava olayını takip etmek isteyenlerin, ışık kirliliğinden uzak bölgeleri tercih etmesi gerektiğini söyledi.

  TÜM TÜRKİYE'DEN GÖRÜLEBİLECEK
Türkiye'den net bir şekilde çıplak gözle görülebilecek hava olayı, uzaya ilgi duyan vatandaşlar ve fotoğraf çekme merakı olan fotoğrafçılarda büyük heyecan yarattı. Samsun'da ise bu etkileyici görsel şölenin Kavak, Ladik ve Havza gibi şehrin iç kesimlerine kalan bölgelerde daha iyi gözlemlenebileceği belirtildi.

  Onur EROL

İLGİLİ HABERLER

Samsun Çarşamba'da görevli ebe Antalya'da Korana'dan vefat etti Samsun Çarşamba'da görevli ebe Antalya'da Korana'dan vefat ettiBakan açıkladı: O özel okullara ceza verilecekBakan açıkladı: O özel okullara ceza verilecekTeknofest 2020'de Samsun'dan 2 proje finaldeTeknofest 2020'de Samsun'dan 2 proje finaldeSamsun'da minik öğrencilere ilk teneffüs simidiSamsun'da minik öğrencilere ilk teneffüs simidiBakan Soylu: "Dünyada İHA teknolojisini bizden daha iyi kullanan kimse yok" Bakan Soylu: "Dünyada İHA teknolojisini bizden daha iyi kullanan kimse yok"

SIRADAKİ HABER