HaberlerSamsun haberSASKİ'den açıklama: Samsun'da içme suyu kalitesi artacak

SASKİ'den açıklama: Samsun'da içme suyu kalitesi artacak - Samsun haber

SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Dairesi Başkanı Cihan Güller, 'Yakın bir zamanda Samsun halkı Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlar ve kalitenin daha da üzerinde bir içme suyuna kavuşmuş olacak' dedi

SASKİ'den açıklama: Samsun'da içme suyu kalitesi artacak

SASKİ Genel Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Dairesi Başkanı Cihan Güller, 24 yıl önce yapılan Selahattin Ereren İçme Suyu Arıtma Tesisi'nde bugüne kadar en kapsamlı bakım onarım çalışmasını gerçekleştirdiklerini, 2 filtre havuzunu yenileyerek, hizmete aldıklarını belirterek, "Yakın bir zamanda başkanımız Mustafa Demir'in de talimatlarıyla Samsun halkının Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği standartlar ve kalitenin daha da üzerinde bir içme suyuna kavuşmuş olacak" iddiasında bulundu.

Güller yaptığı bilgilendirmede, "Samsun'a sağlıklı ve kaliteli içme ve kullanma suyu temin etmek amacıyla 1996 yılında Tekkeköy ilçesi Aşağıçinik mevkiinde inşa edilen Selahattin Ereren İçme Suyu Arıtma Tesisi, DSİ'den devralınarak işletmeye alınmıştı. 300 dönümlük arazi üzerine kurulan tesise, 13 km uzaklıktaki Çakmak Barajı'ndan gelen ham su işlenerek en yeni teknolojiyle arıtılıyor. Tam kapasiteyle çalışan ve günde 200 bin metreküp su arıtılarak, laboratuvar analizlerinin ardından şehrin şebekelerine dağıtılıyor. 1 Milyon 336 bin nüfusa sahip Samsun'da, merkez ilçelerden Atakum, ilkadım, Canik ve Tekkeköy'de yaşayan 706 bin kişinin su ihtiyacı bu tesisten karşılanıyor. Hizmete alındığı tarihten itibaren en büyük tadilat çalışmasını gerçekleştiren SASKİ Genel Müdürlüğü, kademeli olarak 16 filtre havuzunu yenileyerek hizmete alacak. Öncelikli olarak 5 filtre havuzunun tadilatını ve yalıtımını yaparak nozul plakalarını yenileyen SASKİ, yeni filtre kumlarını yerleştirdi. Ayrıca SASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve akredite olan su analizleri yapabilen mevcut laboratuvar, yeni ilave cihazlar alınarak son teknolojiye sahip daha modern bir hale getirilecek" ifadelerini kullandı.

Güller açıklamasında şunları söyledi: "Tesisimizde 16 tane filtre havuzumuz bulunmaktadır. Bu havuzlarımızı 2020'nin Mart ayında bakım onarıma aldık. 2 tanesinin bakımını yaptık ve devreye aldık. Söz konusu havuzlarda tüm tadilatlar yapıldı ve alt yapısı her şeyiyle yenilendi. Kalan 3 havuzdaki çalışmalar ise devam ediyor. Kış sezonu gelmeden onları da tamamlayıp devreye alacağız. Yaz aylarına göre kış ve ilkbahar aylarında ham suyun barajdan gelen kirlilik yükü daha fazla. Dolayısıyla en küçük bir sıkıntı yaşamamamız için kışa girmeden hepsinin bitmiş olması lazım. 5 havuzun ardından eski ve bakım onarımının yapılması planlanan 11 havuzu da aynı şekilde onarıp dizayn ederek yenileyeceğiz."

İLGİLİ HABERLER

Samsun B.B. Başkanı Demir'den 'Yalı Kafe' iddiasıSamsun B.B. Başkanı Demir'den 'Yalı Kafe' iddiasıSASKİ Samsun'da ceza yağdırıyorSASKİ Samsun'da ceza yağdırıyorSamsun İlkadım Belediyesi zamansız çöp çıkarana ceza yağdıracakSamsun İlkadım Belediyesi zamansız çöp çıkarana ceza yağdıracakMustafa Demir: Deltanın imara açılacağı iddiaları tamamen asılsızMustafa Demir: Deltanın imara açılacağı iddiaları tamamen asılsızSandıkçı iddialı konuştu: Canik Karadeniz'in parlayan yıldızıSandıkçı iddialı konuştu: Canik Karadeniz'in parlayan yıldızı

SIRADAKİ HABER