HaberlerSamsun haberSamsun'daki Termik Santral yatırımcısını telaşlandıran haberde yeni gelişme

Samsun'daki Termik Santral yatırımcısını telaşlandıran haberde yeni gelişme - Samsun haber

Samsun'un Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulan Biyokütle Yakıtlı Termik Santralle ilgili Memişoğlu'nun 'ODTÜ'den Bilirkişi talep ettik' açıklaması üzerine telaşa kapılan Oltan ve Köleoğlu Enerji'nin medyaya 'ilan haber' olarak servis ettiği 'Nerden biliyorsunuz' açıklamaları üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi de bildiri yayınladı

Samsun'daki Termik Santral yatırımcısını telaşlandıran haberde yeni gelişme

Samsun'un Çarşamba Ovası'nın ortasına Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulan Biyokütle Yakıtlı Termik Santralle ilgili Danıştay 6. Dairenin verdiği 'Bilirkişi görüşü eksikliği' nedeniyle dava Samsun 3. İdare Mahkemesi'nde görüşülmeye devam ediyor. Mahkeme sürecinde Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, dava için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'sinden bilirkişi talep edildiği ve bunun mahkeme tarafından kabul edildiği açıklamaları ortalığı biranda karıştırdı. Oltan Köleoğlu hazırladığı metin ve ile 'Henüz açıklanmadı, nerden biliyorsunuz ODTÜ'lü bilirkişi heyeti atandığını' mealinde bir açıklamayı kendileriyle işbirliği yapan Medyaya servis ederek, ODTÜ'nün adından bile ne kadar telaşa düştüklerini ortaya koydu.

 SAMSUN BİM'DEN AÇIKLAMA
İddialar üzerine Samsun Bölge İdare Mahkemesi Basın Sözcülüğü ve Medya İletişim Bürosu yazılı açıklama yaparak, davada ODTÜ'den bilir kişi talebi olduğunu ancak mahkemenin henüz atama yapmadığını açıkladı. Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nce, Çarşamba Ovası'nda kurumu devam eden biyokütle enerji santralinin imar planları ve ruhsatıyla ilgili açılan davalara ilişkin yeni atanan bilirkişi heyetinde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) görev yapan bilim insanları bulunduğu yönündeki iddialar üzerine basın açıklaması yapılması gerekli görülmüştür.
Mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunulduğu ve bu talep doğrultusunda mahkemenin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti atadığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır.
Samsun 3.İdare Mahkemesinde yargılaması devam eden biyokütle enerji santraline ilişkin davalarda bilirkişi görevlendirmesi yapılmamıştır. Yargılama süreci devam etmektedir. Kamu oyuna saygı ile duyurulur." dedi.

 ODTÜ ADI TELAŞLANDIRMAYA YETTİ
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu ise Haber Gazetesi'nin sorularını yanıtlarken; "Dava için Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi talebimizin olduğu doğrudur. Ancak bilirkişi atandığı yönündeki açıklama sehven yapılmıştır. Bilirkişi atanması için gerekli harç ödemeleri yapılmış ve mahkemenin atama yapması beklenmekte. Ancak ODTÜ'den bilirkişi talebinin olması bile yatırımcı firmanın telaşa kapılmasına yetmiştir. Çünkü gerçek bilim adamlarının yapacağı inceleme ve vereceği rapor, bizim iddialarımızın yani Çarşamba Ovasına yapılan Biyokütle yakıtlı Termik santralin hukuksuz olduğunu yüzde 100 ortaya koyacaktır. Sehven yapılan açıklamada 'ODTÜ'nün yani gerçek bilim adamlarının isminin geçmesi bile firmayı telaşlandırmaya yetmiştir" dedi.

 

İLGİLİ HABERLER

Vali Dağlı Samsun'da iki ilçe sakinlerini uyardıVali Dağlı Samsun'da iki ilçe sakinlerini uyardıSamsun'da kavgayı ayırmak isterken öldürüldüSamsun'da kavgayı ayırmak isterken öldürüldüSamsun'da emekli yarbay dehşet saçtıSamsun'da emekli yarbay dehşet saçtıSamsun Çarşamba'daki evinde ölü bulunduSamsun Çarşamba'daki evinde ölü bulunduSamsun'da dur ihtarına uymayan sürücü polise çarpıp kaçtıSamsun'da dur ihtarına uymayan sürücü polise çarpıp kaçtı

SIRADAKİ HABER