HaberlerSamsun haberSamsun'daki zehir santrali için yapılan yaygaraya mimarlar odasından cevap

Samsun'daki zehir santrali için yapılan yaygaraya mimarlar odasından cevap - Samsun haber

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun'un Çarşamba Ovasına kurulan biyokütle yakıtlı termik santral ile ilgili davada 'ODTÜlü bilirkişi' açıklaması etrafında koparılmaya çalışılan yaygaralara tek tek cevap verdi

Samsun'daki zehir santrali için yapılan yaygaraya mimarlar odasından cevap

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, 'ODTÜ' açıklamasının ardından yapılan yayın ve açıklamalarla ilgili yazılı açıklama yaptı.
Memişoğlu açıklamasında, "20 Ağustos 2020 tarihide basın yayın organlarında yer alan -ODTÜ'lüler Samsun'da zehir santraline rapor hazırlayacak- başlıklı haberde -Bu doğrultuda mahkemeye bilirkişi heyetinin Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarından oluşturulması doğrultusunda talepte bulunduk. Bu talebimiz doğrultusunda mahkeme Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bilirkişi heyeti atadı. Şu anda davamız devam ediyor ve bilirkişi sürecinin tamamlanmasını bekliyoruz- şeklinde verilen röportajda mahkeme heyetinden talepte bulunulduğu kısmı doğru olup, heyetin atandığına dair beyan, Odamızın kente ve çevreye karşı sürdürdüğü mücadelelerde açtığı diğer davalarda yapılan bilirkişi atamaları sebebi ile yaşanan bilgi karışıklığından dolayı, sehven -bilirkişi heyeti atandı- ifadesi kullanılmıştır.
Yapılan bu açıklama basına yatırımcı kuruluş tarafından servis edildiği anlaşılan ve bazı basın kuruluşlarında 21 Ağustos 2020 tarihinde yer alan haberde belirtildiği gibi kafaları karıştırmak amacı içermemektedir. Ayrıca yine ifade edildiği gibi art niyet hiç içermemektedir" ifadelerini kullandı.

 BİZİM TEK MENFAATİMİZ KAMU YARARI
Yatırımcı firmanın çalıştığı medya organlarına servis ettiği "Mahkemeyi etki altına alıyor" iddialarını değerlendiren Memişoğlu, "Bu düşünceyi üreten akılların yöntemi olsa gerek. Mimarlar Odasının Mahkemeyi etkileme yöntemi, ortaya koyduğu bilimsel ve teknik bilgilerdir. Mimarlar Odası, Kamu Kurumu niteliğinde Anayasal bir kurum olup icraatlarını, mesleği, meslektaşları ve kamu yararına yürüten bir kurumdur. Ortaya koyduğu eylem ve söylemlerde kamu menfaati doğrultusunda 'niyetini' ortaya koyar. Kamu menfaatleri doğrultusunda yürütülen eylem ve söylemlerde 'art niyet' aranması demokrasi ve hukuk ilkeleri ile bağdaşmaz. Niyet-art niyet ilişkisini menfaat ilişkilerinde aramak daha doğru bir davranış olacaktır ki bahsekonu santral davasında tarafların ne tür menfaat bekledikleri kamuoyunca da bilinmektedir. Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin bu davadan beklediği tek menfaat kamu menfaatidir, niyeti kamu menfaatinin tesis edilmesini sağlamaktır. Dolayısı ile asıl art niyeti; Çarşamba Ovasında meydana gelecek olumsuzluklara karşı yürütülen mücadeleleri karalamak olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır" dedi.

 BAZI KESİMLERİ TELAŞLANDIRDI
Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu açıklamasını şöyle tamamladı: "-Bilirkişi atandı- ifadesi sehven ifade edilse de, yetkinliği ve objektifliği kamuoyu tarafından da olumlu olarak bilinen ODTÜ gibi bir kurumdan bilirkişi atanması haberinin tüm taraflarca olumlu karşılanması beklenirken, bazı kesimlerde telaşa yol açması ve kafaları karıştıran olarak nitelendirilmesi de ayrıca düşündürücüdür.
Haberin sonunda belirtilen -Bu ilk olumsuz açıklama değildi- başlıklı bölümde ifade edildiği gibi Mimarlar Odası, TMMOB ye bağlı konu ile ilgili Odalar bu santral ile ilgili birçok olumsuz açıklamalarda bulundular. TMMOB ye bağlı meslek odalarımız yatırıma ve yatırımcıya karşı, yapılan uygulamalar kamu yararına aykırı olmadığı sürece hiçbir zaman karşı tavır almamışlardır. Yapılan açıklamaların tamamı Yatırımcı kuruluşa veya yapılmak istenen santralin özelliğine yönelik olmayıp santralin Ülkenin en önemli ve verimli tarım toprağı olan Çarşamba Ovasına kurulması halinde yaşanacak olumsuzluklara yönelik olmuştur. Bu bağlamda niyet ? artniyet söyleminin hangi taraf için daha geçerli olduğunun taktirini kamuoyuna bırakmayı uygun görüyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Vali Dağlı Samsun'da iki ilçe sakinlerini uyardıVali Dağlı Samsun'da iki ilçe sakinlerini uyardıSamsun'da kavgayı ayırmak isterken öldürüldüSamsun'da kavgayı ayırmak isterken öldürüldüSamsun'da emekli yarbay dehşet saçtıSamsun'da emekli yarbay dehşet saçtıSamsun Çarşamba'daki evinde ölü bulunduSamsun Çarşamba'daki evinde ölü bulunduSamsun'da dur ihtarına uymayan sürücü polise çarpıp kaçtıSamsun'da dur ihtarına uymayan sürücü polise çarpıp kaçtı

SIRADAKİ HABER