HaberlerAnkara haberATO Başkanı Baran, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz keşfini değerlendirdi

ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz keşfini değerlendirdi - Ankara haber

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin Karadeniz'de büyük doğalgaz rezervi keşfetmesinin ülke geleceği için çok önemli bir müjde olduğunu belirterek, "Türkiye geleceğini enerji bağımsızlığının verdiği dinamizmle şekillendirecek" dedi.

ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz keşfini değerlendirdi

Karadeniz'de gerçekleştirilen doğalgaz keşfiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan ATO Başkanı Baran, Türkiye'nin Karadeniz'deki doğalgaz yatağı keşfinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ferasetli yönetimiyle yazılan bir başarı hikayesi olduğunu aktararak, "Türkiye'nin kendi enerji kaynaklarını kendisinin aramasına yönelik politikasının ne kadar doğru bir yaklaşım olduğu bugün aldığımız müjdeyle daha iyi anlaşıldı" ifadelerini kullandı.
Doğalgaz keşfinin ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçları olacağına dikkat çeken Baran, "Doğalgaz rezervi keşfi Türkiye'nin 'mavi vatan' politikası konusundaki kararlılığının meyvesi olmuştur" dedi.
Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık 50 milyar metreküp olduğunu, ilk aramada keşfedilen 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin arama çalışmalarının devamında yükseleceğini belirten Baran, şunları aktardı:
"Doğal kaynakları zengin bir coğrafyanın tam ortasında olmasına rağmen yıllarca bu kaynakları ithal ederek cari açık vermek zorunda bırakılan Türkiye, Cumhurbaşkanımızın başarılı yönetimiyle enerji konusundaki makus talihini yendi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u keşfiyle çağ başlatan milletimiz, Fatih sondaj gemisinin keşfettiği doğalgaz rezerviyle önümüzdeki yüzyıla da damgasını vuracak. Türkiye'nin 2023 yılında kendi doğalgazını üretip kullanan bir ülke haline gelmesiyle ithalat faturamız azalacak. Enerjide ithalata bağımlı konumda olan ülkemiz için bu rezervin varlığı, arz güvenliği ve müzakere gücü açısından da önem taşıyacak."
İş dünyası olarak Türkiye'nin kendi enerjisini üretebilmesi için yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildiren Baran, "Coğrafyasının zorluklarına rağmen mazlum milletlerin yanında olmayı sürdüren Türkiye, elde ettiği bu başarıyla gelecek yüzyılın yıldızı haline gelecektir. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 23 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 23 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 25 Eylül Cuma il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 25 Eylül Cuma il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 24 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 24 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıArap İşadamları Samsun'a Yatırım YapacakArap İşadamları Samsun'a Yatırım YapacakSamsun'da 135 kişinin alınacağı işe 913 kişi başvurduSamsun'da 135 kişinin alınacağı işe 913 kişi başvurdu

SIRADAKİ HABER