HaberlerAkü Nedir? Akü Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Akü Nedir? Akü Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Akü aracınıza ihtiyacı olan elektrik enerjisini üreten elektro-kimyasal bir parçadır. Ürettiği elektrik enerjisini depolarken kimyasal enerjiye çevirir ve marş basma anında tekrar elektrik enerjisine dönüştürür.

Akü Nedir? Akü Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

  Akü Nedir?

 Akü aracınıza ihtiyacı olan elektrik enerjisini üreten elektro-kimyasal bir parçadır. Ürettiği elektrik enerjisini depolarken kimyasal enerjiye çevirir ve marş basma anında tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Aracınızın motorunu çalıştıracak güçte akımı üretir ve gerekli parçalara iletir. Aracın zarar görmemesi için hareket halinde iken voltaj ve amperaj dengesini sağlar. Bununla beraber kalorifer, ses sistemi, iç ve dış aydınlatmalar gibi diğer elektronik aksamların ihtiyaç duyduğu elektriği üretir ve bu parçaların çalışmasını sağlar. Aküler araç çalışır durumda iken alternatör sayesinde devamlı şarj olmaktadır ancak, kendi kendini şarj edebilse dahi bazı durumlarda deşarj olabilir; araca uygun olmayan ebat ve özelliklerde akü kullanılması, aracın uzun süre çalıştırılmaması, çok yüksek/düşük sıcaklık koşulları, radyonun ya da aydınlatmaların açık bırakılması, sürekli yoğun trafikte seyretmek ve dur-kalk yapmak gibi. Bunlar akü ömrünün tamamen bitmesine neden olabileceği gibi şarj seviyesinin azalmasına da yol açabilir. Özelliklerine ve kullanım şekline göre değişse de akülerin ortalama ömrü 5 senedir. Aracın periyodik bakımı sırasında akü ölçümü yaptırarak değişim zamanını kontrol edebilirsiniz. Akünüzün voltaj değeri 12 volt altında ise yenilemeniz gerekir.

 Akü Üzerinde Bulunan Değerler Neyi İfade Eder?

(Örnek:Start-Stop AGM 12V 60Ah 680CCA)

Start-Stop: Start-Stop özelliği bulunan araçlara uygun aküler

AGM: Bakım gereksinimi olmayan uzun ömürlü akülerdir. Daha fazla marş basma gücü ve çevrim süresi ile yine start-stop özellikli araçlar için tercih edilir. Standart akülere oranla yakıt verimliliğine önemli ölçüde katkı sağlar. AGM aküler son teknoloji kullanarak üretilen akülerdir.

12V: Volt yani gerilim, akü artı ve eksi kutupları arasındaki potansiyel farka denir.

60Ah: Amper Saat olarak ifade edilir. Tamamen şarj edilmiş bir akünün kimyasal enerji deposunu tüketmeden önce sağlayabileceği kapasiteyi gösterir. 12V 60 Ah bir akü 6 amper güç ile 10 saat çalışabilir.

680 CCA: CCA marş basma gücüdür ve akünün tek seferde çekebileceği maksimum akım değerini gösterir.

 Akü Türleri Nelerdir?

  • Sulu Aküler
  • Jel Aküler
  • Start-Stop Aküler
  • Kuru Aküler
  • Sulu aküler: iklim şartlarına göre saf su eklenmesi gereken akü çeşitleridir. Düzenli bakım gerektirir. Sarsıntıdan etkilenmeyecek şekilde sabitlenmesi, şarjsız kalmaması ve su seviyesinin kontrol edilmesi gerekmektedir. Starter aküler sulu akü çeşididir.
  • Jel Aküler: İsmini içinde bulunan jel formundaki elektrolitten almaktadır. Sulu aküye göre kullanımı daha kolaydır ve bakım gerektirmez. Kullanım ömrü daha uzundur.
  • Start-Stop aküler: Bu aküler ise fren yapıldığında otomatik stop eden motor özelliğine sahip arabalar için kullanılıyor. Yoğun şehir içi trafiğinde dur-kalk yaparken motoru durduruyor çevreyi kirletmenin önüne geçip yakıt verimliliğini artırıyor. Yüksek şarj kapasitesi ve çevrim ömrü ile en gelişmiş akü çeşididir. AGM ve EFB start-stop uyumlu araçlar için üretilen akülerdir.
  • Kuru Aküler: içinde sıvı bulunmayan elektroliti seperatörlere emdirilmiş akü çeşitleridir. AGM akü kuru akü çeşididir.

 AGM ve EFB Akü Arasındaki Fark Nedir?

EFB aküler Start-Stop özellikli araçlarda kullanılan yüksek performans gösteren geliştirilmiş sulu akülerdir. Standart sulu akülerin yerine de kullanılabilir. AGM ise kuru akülerdir. İçerisinde bulunan elektrolit sıvı halde değildir. Bakım gerektirmez. Diğer akülere oranla daha uzun kullanım ömrüne sahiptir. Son teknoloji ile üretilen en gelişmiş akülerdir.

 Akü Fiyatları
Araç Aküleri 300 ₺ ile 2000 ₺ arasında değişkenlik göstermektedir.

 Akü Markaları

En yaygın akü markaları; İnci Akü, Mutlu Akü, Varta Akü, Exide Akü, Hugel Akü, Bosch Aküdür.

İLGİLİ HABERLER

Samsun Üniversitesi Rektörü Aydın'a 379 Bin 500 Tl'lik Kiralık Makam AracıSamsun Üniversitesi Rektörü Aydın'a 379 Bin 500 Tl'lik Kiralık Makam AracıSamsun Emniyetinden nefes kesen operasyon Samsun Emniyetinden nefes kesen operasyonSamsun'da imam ve müezzin Koronaya yakalandı cami karantinaya alındıSamsun'da imam ve müezzin Koronaya yakalandı cami karantinaya alındıSamsun'da 2 gündür aranıyordu, fındık bahçesinde ölü bulunduSamsun'da 2 gündür aranıyordu, fındık bahçesinde ölü bulundu2 çocuk annesi kadın ormanda ölü bulundu2 çocuk annesi kadın ormanda ölü bulundu

SIRADAKİ HABER