HaberlerSamsun haber Yılmaz'ın kurduğu tesis Samsun'da enerji üretiyor

Yılmaz'ın kurduğu tesis Samsun'da enerji üretiyor - Samsun haber

Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kurulan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisindeki 'Çamur Kurutma Tesisi'nde, yılda 32 bin ton çamur bertaraf edilerek 3 milyon metreküp doğalgaza eşdeğer bir yakıt tasarrufu sağlanıyor. Tesis ile ayrıca yıllık 70 bin ton karbondioksit gazının atmosfere salınımı engelleniyor.

 Yılmaz'ın kurduğu tesis Samsun'da enerji üretiyor

Türkiye'nin en modern çöp depolama tesislerinden birisine sahip olan Yusuf Ziya Yılmaz'ın Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptırdığı çevre yatırımları bugün bile Samsun ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Tıbbi atıkların steril hale getirildiği bir sterilizasyon tesisi, geri dönüşüm tesisi, metan gazını elektrik enerjisine çevirerek elektrik üreten tesis ve sızıntı suyu arıtma tesisi ile Karadeniz'in en düzenli ve fonksiyonel depolama sahası olan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisindeki 'Çamur Kurutma Tesisi'nde arıtmalardan çıkan günlük 90 ton çamur kurutularak sanayide ek yakıt olarak kullanılır hale getiriliyor.

   GÜNLÜK 90 TON ARITMA ÇAMURU KURUTULUYOR
Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Daire Başkanlığı'nda görevli Çevre Mühendisi Elif Özcan, "Çamur Kurutma Tesisi, Türkiye'de ilk kez evsel nitelikli arıtma çamurlarını kurutan bir tesis olarak hizmete girdi. Günde yaklaşık 90 ton civarında çıkan arıtma çamurlarının bertaraf edildiği tesis. Metan gazı çevrim santralinin atık ısıları ile çamur kurutuluyor. Yüzde 90 oranında bir kuruluk sağlanıyor. Kurutma işleminden sonra ortaya çıkan çamur, çimento fabrikalarına yakıt olarak gönderiliyor. Bu da yılda 3 milyon metreküp doğalgaza eşdeğer enerji tasarrufu sağlıyor" diye konuştu.
Özcan, Çamur Kurutma Tesisi ile aynı zamanda yıllık 70 bin ton karbondioksit gazının atmosfere salınımının engellediğini de sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun B.B. Başkanı Demir'den 'Yalı Kafe' iddiasıSamsun B.B. Başkanı Demir'den 'Yalı Kafe' iddiasıSamsun'da Alo 153 Kent Yönetim Merkezi İhaleye ÇıkıyorSamsun'da Alo 153 Kent Yönetim Merkezi İhaleye ÇıkıyorAtakum'da ilk ders zilini Cemil Deveci çaldı Atakum'da ilk ders zilini Cemil Deveci çaldıSamsun'da Canik Belediye Başkanı mahalleli ile çöp topladıSamsun'da Canik Belediye Başkanı mahalleli ile çöp topladıSamsun Terme'de sel felaketi sona erecekSamsun Terme'de sel felaketi sona erecek

SIRADAKİ HABER