HaberlerSamsun haberVali Zülkif Dağlı: Samsun'da Koronavirüs risk düzeyi artıyor

Vali Zülkif Dağlı: Samsun'da Koronavirüs risk düzeyi artıyor - Samsun haber

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, 'Üzülerek görüyoruz ki, karantinada evinde olması gereken pozitif ve temaslı kişiler bile evlerinden dışarıya çıkıp topluma karışıyor. Böyle umarsız, nasılsa bana bir şey olmaz şeklindeki yaklaşım ilimizde risk düzeyini artırıyor' dedi

Vali Zülkif Dağlı: Samsun'da Koronavirüs risk düzeyi artıyor

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Samsun'daki Koronavirüs önlemleri ve yapılan çalışmalar ve mevcut durumla alakalı açıklamalarda bulundu. Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Samsun'da Valiliğimiz koordinasyonunda tüm kamu kurumlarıyla birlikte koronavirüse karşı topyekûn, etkin bir mücadele yürütüldüğünü ve bu mücadelenin kıymetli Samsunluların desteği olmadan başarılı olamayacağını hatırlatarak, "Üzülerek görüyoruz ki, karantinada evinde olması gereken pozitif ve temaslı kişiler bile evlerinden dışarıya çıkıp topluma karışıyor. Böyle umarsız, nasılsa bana bir şey olmaz şeklindeki yaklaşım ilimizde risk düzeyini artırıyor. Bu nedenle halkımızın bu zorlu mücadelede kurallara uyarak yanımızda olmasını bekliyoruz" dedi.

 SAMSUN'UN ALT YAPISI GÜÇLÜ
Samsun'un sağlık alt yapısı olarak Türkiye'nin en güçlü illerinden biri olduğunu söyleyen Vali Dağlı, "Bize katıldığımız etkinliklerde sürekli hastanelerdeki doluluk oranını soruyorlar. Samsun'da hastanelerimizde doluluk oranlarında şu an için bir sorun yaşamadığımızı hep açıklıyoruz. Ancak halkımızın bu güçlü alt yapının da bir sınırı olduğunu bilmesi gerekiyor. Kurallara uymamakta ısrar etmemiz durumunda vaka sayısında artış kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle vaka sayısını artırmamak için lütfen maskemizi takalım, dışarı çıktığımızda sosyal mesafeye dikkat edelim. İzolasyondaysak evimizden dışarı kesinlikle adım atmayalım. Hastanelerimizdeki yoğunluğu azaltabilmek, olası virüs yayılımını engellemek için mecbur kalmadıkça hastanelerimize daha az başvuralım. Sağlık ordumuz, kolluk birimlerimiz ve tüm görevlilerimiz gece ? gündüz, hastane, ev, mahalle fark etmeksizin cansiperane bir şekilde çalışıyor. Onlara yardımcı olalım, koronayla hayatlarını ortaya koyarak gösterdikleri mücadeleye destek olalım. Tedbirlere uyalım kendimizi ve sevdiklerimizi koruyalım" diye konuştu.

 DENETİMLER SIKLAŞACAK
İl bazında yapılan korona denetimlerinde tedbirlere uyum noktasında eksiklik tespit etmeleri durumunda idari ve cezai işlem başlatmakta tereddüt etmediklerini belirten Vali Dağlı, "Samsun Valiliği olarak sahadaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz, denetimlerimizi daha da sıklaştıracağız, her vatandaşımıza ulaşarak onları uyaracağız. Konuyla ilgili kaymakamlarımıza ve kamu kurumlarımızın yöneticilerine gereken talimatı verdik. İnşallah kamu kurumları ve vatandaş işbirliğiyle, bu illeti yeneceğiz." ifadelerini kullandı.

 800 KİŞİYE KORONA CEZASI
Bu arada, Samsun ili genelinde 24 Ağustos-01 Eylül 2020 tarihleri arasında il Emniyet Müdürlüğünce yapılan denetimlerde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 142 şahsa 35.948 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 608 şahsa 575.542 TL, toplamda 750 şahsa 611.490 TL; İl Jandarma Komutanlığınca yapılan denetimlerde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu kapsamında 25 şahsa 9.480 TL, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu kapsamında 35 şahsa 28.566 TL, toplamda 50 şahsa 38.046 TL para cezası uygulandığı da açıklandı.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da sokak ortasında yere yığılan 14 yaşındaki çocuk kurtarılamadıSamsun'da sokak ortasında yere yığılan 14 yaşındaki çocuk kurtarılamadıSamsun'da eski kız arkadaşını bıçakladıSamsun'da eski kız arkadaşını bıçakladı11 suçtan aranıyordu Samsun'da baskında yakalandı11 suçtan aranıyordu Samsun'da baskında yakalandıKız kavgası cinayetle bittiKız kavgası cinayetle bittiSamsun'da inşaatın 5. katından düşen işçi ağır yaralandıSamsun'da inşaatın 5. katından düşen işçi ağır yaralandı

SIRADAKİ HABER