HaberlerDiyarbakır haberEğil'de badem hasadı başladı

Eğil'de badem hasadı başladı - Diyarbakır haber

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde çiftçiler badem hasadına başladı.

Eğil'de badem hasadı başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı destekleri ve teşvikleriyle alternatif ürün arayışına giren çiftçiler, son yıllarda badem fidanı dikti. Hızla yaygınlaşan ve Eğil ilçesinde yaklaşık 4 bin dekar alanda üretimi yapılan badem bahçelerinde hasat sezonu başladı. Hasat hakkında bilgi veren Diyarbakır Tarım ve Orman il Müdürü Mustafa Ertan Atalar, "Eğil İlçemizde 2009 yılında Bakanlığımızın destekleriyle 32 bahçe tesis ederek tarımına başladığımız badem ürünü 2020 yılı itibariyle 4 bin dekar alanı geçmiştir. Çeşitlerimizin çoğunluğu Fransız orjinli olan ferragnes ve ferradual çeşitleri olmakta birlikte bölgemizde yerli badem çeşitleri de bulunmaktadır" dedi.

"52 bin ağacın yıllık 52 ton iç badem kapasitesi bulunmaktadır"
Hasat sezonunun hayırlı geçmesi dileğinde bulunan Atalar, "Eğil ilçemizde yetişkin durumda olan ağaç sayısı 52 bin adet civarında olup yaklaşık olarak yıllık 52 ton iç badem kapasitesi bulunmaktadır. Daha önceleri kabuklu kurutulmuş olarak satılan badem ürününü ilçemizde Bakanlığımızın katkılarıyla açtığımız badem kırma ve paketleme tesisi sayesinde iç badem olarak piyasaya satışı yapılmaktadır. Badem hasat sezonunun hayırlı geçmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 15 Eylül Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 15 Eylül Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 17 Eylül Perşembe il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 16 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 16 Eylül Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 18 Eylül Cuma il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 18 Eylül Cuma il il güncel fındık fiyatlarıSamsun Çarşamba Şekerin Makinaları Bile Başka Fabrikalara GönderilmişSamsun Çarşamba Şekerin Makinaları Bile Başka Fabrikalara Gönderilmiş

SIRADAKİ HABER