HaberlerArabamda Sadece Bir Lastiği Değiştirebilir miyim?

Arabamda Sadece Bir Lastiği Değiştirebilir miyim?

Lastiklerinizden biri patladığında, hızlı bir çözüm arayarak lastik dükkanına gidiyorsunuz. Aynı model lastikten bir adet satın almak istiyorsunuz.

Arabamda Sadece Bir Lastiği Değiştirebilir miyim?

Lastiklerinizden biri patladığında, hızlı bir çözüm arayarak lastik dükkanına gidiyorsunuz. Aynı model lastikten bir adet satın almak istiyorsunuz. Ancak çoğu lastikçi, dört lastiği de değiştirmeniz gerektiğini söylüyor. Sizin için maliyet birden dört katına artıyor ve aslında iyi durumda olan üç lastiği de yanlış bir bilgiyle değiştiriyorsunuz. Arabanızın bir lastiğini değiştirdiğinizde diğer lastikleri değiştirip değiştirmeyeceğiniz duruma göre değişmektedir. Yalnızca bir lastiğimi yoksa dört lastiği birden mi değişeceğinize yardımcı olacak bazı durumlar bulunuyor. Öncelikle aracınızdaki bir lastiği değiştirmenin neden gerekli olabileceğine bakalım.

 Lastiği Ne Zaman Değiştirmeniz Gerekir?

Lastik değişmenizi gerektiren en büyük sebeplerden biri lastik diş derinliğidir. Genel olarak lastik dişleri 7 ? 8 mm diş derinliğine sahiptir. 1,6 mm diş derinliğinin altında kalan lastikler değiştirilmesi gerekmektedir. 1 mm altına düşen lastikler aracınızın için güvenli değildir. Özellikle ıslak koşullarda araç lastiğiniz pati çekmeye başlayacak ve hafif eğimde aracın kaymasına neden olacaktır. Suda kızaklanma riskinizde oldukça fazla olacaktır.

Lastiklerinizi en son ne zaman değiştirdiğinizi hatırlamıyorsanız, ön lastikleri değiştirerek işe koyulabilirsiniz. Çünkü ön lastikler motor ağırlığına maruz kaldığından dolayı daha çabuk aşınma eğiliminde olacaktır.

Lastiklerinizin hava basınçlarını en azından ayda bir kere kontrol etmelisiniz. Az şişirilen lastiklerde aşınma süresi kısalacak ve lastiğiniz çok çabuk eskiyecektir. 2007'den sonra üretilen çoğu aracın paneline lastik basıncı uyarısı eklendi. Lastik basıncınız azaldığında bu panel size uyarı verecektir. En yakın lastikçi veya benzinliğe giderek depo kapağında bulunan lastik psi değerlerinize göre basınçlarını kontrol edebilirsiniz.

Aşırı şişirilmiş bir lastikte hasara meydan olabilir. Bir lastiğin aşırı şişirilmesi, lastiğin yolla olan temas miktarını azaltır. Hava basıncı yüksekken lastik, bir çukura çarptığında hasara karşı daha duyarlı olur. Lastik sırtı aşınmamış olsa bile lastiklerin güvenli olduğu anlamına gelmez. Lastikler eskidikçe bozulur ve zamanla aşınırlar. Bu nedenle otomobil ve lastik üreticileri, lastiklerin 10 yıl kullanım ömrü olduğunu belirtmektedir.

Lastik satın almadan önce aracınızın lastik ebatını lastikçinizden öğrenin. Lastik ebadınızın genişlik 195 yükseklik 65 jant çapınızın da 15 olduğunu farz edelim. 195 65 r15 lastik fiyatları araması yaptığınızda aracınıza uygun lastik fiyatlarını e-ticaret siteleri üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da mezarcılar birbirine girdi: 6 yaralıSamsun'da mezarcılar birbirine girdi: 6 yaralıSamsun'da düşen asansörde yaralanan kadın hayatını kaybettiSamsun'da düşen asansörde yaralanan kadın hayatını kaybettiTrabzon'da ilginç fuhuş tüneli ortaya çıkarıldıTrabzon'da ilginç fuhuş tüneli ortaya çıkarıldıSamsun'da Karikatürize İşlerSamsun'da Karikatürize İşlerSamsun'da kazada yaralanan kadın hayatını kaybettiSamsun'da kazada yaralanan kadın hayatını kaybetti

SIRADAKİ HABER