HaberlerTüp Bebek Tedavisi Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda teknoloji gelişimi ile birlikte artık insanların üremesinde de başarılı sonuçlar doğuran tüp bebek tedavisi, en çok tercih edilen, çocuk sahibi olamayan çiftlerin en iyi şekilde çocuk sahibi olmalarında işe yarayan bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Tüp Bebek Tedavisi Teknolojisi Nasıl Uygulanır?

Sebebi herhangi bir şekilde bilinmeyen birçok sağlık sorunuyla ilişkili olarak üreme sorunu olması, kısırlık problemlerinde doğrudan üreme tekniği olarak tüp bebek tedavisini değerlendirebiliyorsunuz. Günümüzde en çok tercih edilme noktasında tüp bebek tedavisi, genelde kısırlık tedavisi ile ilgili konularda ilk akla gelen olur.

Son yıllarda birçok sebepten dolayı kısırlık, tüplerde tıkanma sorunu ya da erkek bireylerindeki sperm kalitesi düşüklüğü nedeniyle tüp bebek yöntemine kaymalar oluyor. Bu alanda yaştan dolayı ya da fazla kilodan dolayı da yine sorun oluşmakta, üreme sorunları meydana geldiği için tüp bebek tedavileri tercih edilmektedir.

Anne adayı kişisi, düzenli adet görüyorsa eğer her ay tek bir yumurta oluşturur. Eğer tüp bebek Kıbrıs gibi bir yerde tedavisine dair süreci başlarsa, bu süreçte anne adaylarının rahminde oluşan yumurta sayısı arttırılır. Bunu da dışarıdan verilen hormon ilaçları ile birlikte yapmak hedeflenir.

Her tedavi, kendine has bir özelliğe sahiptir. Anne ve baba adaylarının kendi seçimleri kadar yaşadıkları probleme bağlı kalarak da özel bir seçim yapılması gerekir. Böyle bir durumda da yumurta gelişimi konusunda hormon tedavisi uygulanarak da erken yumurtlamayı engelleyen bu tip bir durum uygulaması sağlanmaktadır.

Döllenen yumurtaların doğrudan laboratuvar ortamında gerekli tekniklerle uygun ortamda gelişmeye bırakılma süreci ortalama 2 ile 6 gün arasında değişir. Bu süre sonunda ise en iyi şekilde gelişmesi beklenen embriyolar seçilip en doğru tekniklerle birlikte rahim içine geri yerleştirilerek gebelik süreci başlatılması hedeflenir. Bu durumda da bir çeşit sperm nakli işlemi uygulanarak en uygun tekniklerle beraber siz de bebek sahibi olmuş olabiliyorsunuz. Çiftlerin en yüksek başarıyı yakalamak adına uzun uğraşlar sonucunda başvurdukları tüp bebek tedavisi, artık günümüzde oldukça gelişmiş bir gelişime sahiptir.

Tüp bebek teknolojisinde artık 2 tür işlem uygulanabiliyor. Hem laboratuvar ortamı içinde ister dölleme işlemini spermler, yumurta yanına bırakılarak kendiliğinden döllenmesi beklenir. Bu şekilde yumurta içine giren sperm, kendi başına dölleme gerçekleştirmesi beklendikten sonra doğan sonuç ile direkt tüp bebek yumurtaları anne rahminde kullanılır.

Bir diğer çözüm ise, mikroskop gözlem altında uygulanan bir tekniktir. Özel bir pipet yardımıyla beraber yumurta içerisine sperm enjekte edilme sağlanarak, dölleme gerçekleşmesi istenir. Bu her iki yöntemde de çiftler, istedikleri yöntemi seçmelerini isteyebilir. Her ikisi de eşit yöntem olup, çeşitlilik dışında bir fark gözlenmemektedir. Ayrıca anne tarafında yumurta nakli yapılarak da, yumurtalarının verimsiz olması halinde etkin bir yumurta naklinin yine döllenmesi sağlanarak kazanılması sağlanabiliyor. Bu şekilde de yapılan tüp bebek tedavisiyle beraber günümüzde en uygun teknolojiler kullanılabilir olmaktadır.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da gizemli hayırsever mahallelinin tüm bakkal borçlarını ödediSamsun'da gizemli hayırsever mahallelinin tüm bakkal borçlarını ödediSamsun'a dönüş yolunda facia: Anne-baba öldü, iki çocuk yaralı kurtulduSamsun'a dönüş yolunda facia: Anne-baba öldü, iki çocuk yaralı kurtulduSamsun'da hasmının evinin kapısını kurşunladı, tutuklandıSamsun'da hasmının evinin kapısını kurşunladı, tutuklandıSamsun'da hayvanlarını başıboş bırakan hayvan sahiplerine 3 ay hapisSamsun'da hayvanlarını başıboş bırakan hayvan sahiplerine 3 ay hapisSamsun'da komiser yardımcısı ve mühendis eşi kazada yaralandıSamsun'da komiser yardımcısı ve mühendis eşi kazada yaralandı

SIRADAKİ HABER