HaberlerMuş haberMuş'ta zorlu tütün hasadı

Muş'ta zorlu tütün hasadı - Muş haber

Muş'taki tütün yetiştiricileri, önemli geçim kaynaklarından olan tütünü aylarca verdikleri emeğin ardından hasat etmeye başladı.

Muş'ta zorlu tütün hasadı

Muş'ta çiftçilik yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlar, tütün kırımına başladı. Merkeze bağlı Harman, Suvaran ve Arpayazı köylerinde hasat yapan vatandaşlar, tütünleri kurutmaya aldı. Suvaran köyünde tütün kurutmasına geçen çiftçilerden Alaattin Acar, tütün ekimine ilkbaharda başlayıp 5 ay boyunca bu işle uğraştıklarını söyledi. Her tütün yaprağına 8-10 defa el değdiğini anlatan Acar, "Kızılağaç beldesine bağlı 5-6 köyün tamamı geçimini tütünden sağlıyor. Bu tütün olmasa biz geçimimizi sağlayamayız. Kırımı yaptıktan sonra tütün yapraklarını bahçemize getiriyoruz. İlk olarak tütünleri tezgahlara seriyoruz. Daha sonra demet yapıyoruz. Şu anda kurutmayı yapıyoruz. Yağmurun yağmasını bekliyoruz. Nemlenmesinin ardından demet deste yaparak tütünleri kutulara koyuyoruz" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 17 Ekim Cumartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 17 Ekim Cumartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 19 Ekim Pazartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 19 Ekim Pazartesi il il güncel fındık fiyatlarıSamsun'da 20 dönüm fındık bahçesi yandıSamsun'da 20 dönüm fındık bahçesi yandıKÖYTÜR için iflas erteleme ve konkordato kararıKÖYTÜR için iflas erteleme ve konkordato kararıSamsun deniz salyangozu ihraç edip, buğday ithal ediyorSamsun deniz salyangozu ihraç edip, buğday ithal ediyor

SIRADAKİ HABER