HaberlerMedicana haberMevsim Geçişlerinde Hastalıklara Dikkat

Mevsim Geçişlerinde Hastalıklara Dikkat - Medicana haber

Medicana International Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin, mevsim geçişlerine dikkat edilmesi uyarısında bulunarak, 'Sonbahar hastalık mevsimisiniz olmasın' dedi

Mevsim Geçişlerinde Hastalıklara Dikkat

Mevsim geçişleri insanların ruhsal davranışlarını etkilemekle birlikte, çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de artırabilir. Medicana International Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Salih Bilgin, Sonbaharın hastalık mevsimi olmaması için bazı önerilerde bulundu:

   ANI ISINMA VE SOĞUMALAR VÜCUDUN ADAPTASYONUNU ZORLAŞTIRIYOR
"İnsan vücudunun ısı değişimlerine ve yeni koşullara uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Bu da sadece yumuşak mevsim geçişleriyle mümkündür. Ancak günümüzde küresel ısınma nedeniyle bu durum gerçekleşememektedir. Havaların aniden ısınıp soğuması ile ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırmaktadır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar- kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırmaktadır. Bu durum kronik rahatsızlıkları olan hastalarda daha sık görülmektedir.

   YAŞAM DÜZENİNİZİ DEĞİŞTİRİN
Sonbaharda hastalanmamak için yaşam düzeninizi değiştirin
? Özellikle el temizliğine özen gösterin. Ellerinizi kurallara uygun bir şekilde yıkayın, burnumuza ve gözümüze temas ettirmemeye özen gösterin.
? Kapalı mekanlardan, havalandırması iyi olmayan yerlerden mümkün olduğunca uzak durun.
? Mevsime uygun giyinmeye özen gösterin. Ne çok ince ne de çok kalın kıyafetler tercih edin.
? Ortam ısısını normal zamanda 25, uyku sırasında 22 derece tutmaya özen gösterin.
? Artan grip salgınlarında; hastalarla yakın temastan kaçının, aynı ortamda kalmamaya dikkat edin.
? Her yıl düzenli olarak Ekim- Kasım aylarında grip aşısı yaptırın. Şeker, böbrek, akciğer hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış kişiler doktor kontrolünde zatürre aşısı da yapılmalıdır.
? Özellikle ofislerde ve okullarda; kalem, kitap, bilgisayar, bardak gibi özel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat edin.
? Mendilleri tek kullanımlık olarak tüketin ve tekrar tekrar kullanmayın.
? Beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Doğru ve dengeli beslenin. Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmak kaydıyla sıvı tüketiminizi artırın. "

İLGİLİ HABERLER

Karın Ağrıları FMF Hastalığının Habercisi OlabilirKarın Ağrıları FMF Hastalığının Habercisi OlabilirÇocuk yoğun bakım ünitesi hizmete girdi Çocuk yoğun bakım ünitesi hizmete girdiSağlık Bakanı Koca 7 ilin sağlık müdürüyle konuştu Sağlık Bakanı Koca 7 ilin sağlık müdürüyle konuştuAK Parti Hakkari İl Başkanı Emrullah Gür hastaneye kaldırıldı AK Parti Hakkari İl Başkanı Emrullah Gür hastaneye kaldırıldıBabasını bıçaklayıp komşularına "ambulans çağırın" dedi Babasını bıçaklayıp komşularına "ambulans çağırın" dedi

SIRADAKİ HABER