HaberlerSamsun haberBaşkan Demirtaş 'hayır' giysilerin satılmasını savundu

Başkan Demirtaş 'hayır' giysilerin satılmasını savundu - Samsun haber

Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, belediyeye makam otomobili hediye eden 'Okulumu İstiyorum Derneği'nin hayır kutusuna atılan kıyafetleri satmasını savunarak, 'Nereye satılırsa satılsın, zaten atılacak bunlar' dedi

Başkan Demirtaş 'hayır' giysilerin satılmasını savundu

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, AK Parti İlkadım İlçe Başkanı Mücahid Erbin, MHP İlkadım İlçe Başkanı Özcan Kınalı ve MHP Meclis Üyesi Cemalettin Kola'nın yönelttiği iddialara düzenlediği basın toplantısıyla cevap verdi.

      'BANA PKK'LI DİYENLER ÇALIŞIYOR'

Demirtaş, "Ben bu belediye başkanlığını kazanırken AK Parti'li seçmenin, MHP'li seçmenin yani Cumhur İttifakı'nın, İYİ Parti, CHP, BBP ve Refah Partisi seçmenlerinin tamamından oy alarak seçildim. Biz kişilik olarak kişilerin siyasi görüşleri dikkate alınarak mobbing uygulamamız bize yapılan en büyük hakarettir. Daha ileri giderek söylüyorum seçim zamanında bize 'terörist' diyen, 'PKK'lı diyen, bunun propagandasını yapan şu an benim belediyemde ekmek yiyen insanlar var. Mobbing yapan bir insan önce bunları temizler. İşini yapan adamlara sahip çıkıyoruz, çıkmak için çaba gösteriyoruz. Biz böyle yapmamıza rağmen neden bunu öne sürüyorlar?" diye konuştu.

      İMKANIM YOKSA YAPMAM
Vaatleriyle ilgili iddialara değinen Başkan Demirtaş,  "Hangi belediye vaatlerini yerine getirdi. Büyükşehir Belediyesi, Canik belediyesi hangisi yerine getirebildi ki, bizi eleştiriyorlar. Seçim zamanı dedim ki bütçeme bakarım imkanlarıma bakarım varsa yaparım yoksa yapmam. Mesele doğru projenin kaynağınız olduğu zaman yerine getirmektir. Mesela benim kafaya koyduğum projelerden bir tanesi, sokak insanlarının açlık ve soğuktan ölmelerini önlemektir. Yapacağım ilk işlerden birisi budur. İnsanlık adına yapacağız bunu. Sahipsiz kimseleri cami kösesinde soğuktan ölmesine rıza göstermememiz gerekiyor. Bunu başaracağız inşallah" şeklinde konuştu.

İlkadım Belediyesi'nde yaşananlar zulümdür

      PANDEMİ BİTMEDEN PROJE YOK
Belediyenin aylık taksitlerini 1 milyon TL'nin altına çektiklerini söyleyen Demirtaş, "Ben göreve geldiğimde elimizde 96 tane çek vardı. 25 milyon liralık çek var ödenmesi gereken bunun dışında da 260 milyon lira borç vardı. Bunların biz yapılandırdık. Faiz oranlarının düşmesi bizim işimize yaradı. Aylık taksitleri 1 milyon TL'nin altına çektik. Birinci yılımızda özellikle borç ödeme konusunda çok başarılı bir yol izledik. Tam düze çıkıyoruz derken karşımıza pandemi diye bir şey çıktı. O zaman işler karıştı. Vatandaştan gelmesi gereken gelirler gelmiyor, devletten gelecek gelirler gelmiyor. İşçi memur maaşım net 4 buçuk, 5 milyon civarında. Bizim topladığımız para İller Bankasının beyanı 9 milyon ancak bize bu para gelmiyor. 9 milyon öngörülen rakam ama kesinti yapılmayacak diye Cumhurbaşkanı kararnamesi olmasına rağmen sadece bizden değil tüm belediyelerden kesinti yapılıyor. Benim elime 2 buçuk, 3 milyon geçiyor. Memurun maaşını ödeyecek durumda değilim. Şu an vatandaştan 90 milyon lira alacağımız var. Ödenen rakam 15 milyon civarında. Para olmadan nasıl hizmet üretelim? Yapacağımız işler hep paraya dayanıyor. Pandemiden kurtulmadan projeye girme şansımız yok" açıklamasında bulundu.

      SAĞLIK SORUNU OLANA KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULADIK
Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği konusuna değinen Demirtaş şöyle devam etti:
"Pandemi dönemi süresince çalışan personelin ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğinde faydalandırmadı, demişler. Bu doğru değildir. Bizde şuan da 145 kadrolu işçi, 210 memur var. 700 küsur işçi var. Belediyemizde çoğunluk işçi durumundadır. İntikamcı sadist ruhta bir adam olsam, hazır devlette 'ücretsiz izin ver iznin parasını ben vereyim' diyor. Asgari ücretim 3'te birini veriyor. Ben öyle bir adam değilim eve ekmek götürememek en büyük ceza olur. Ben bunu hiç uygulamadım. Şu anda ücretsiz izin verdiğim kimse yok, söz konusu değildir. Sadece sağlık sorunu yaşayanlara kısa çalışma ödeneği kapsamında yer alanlara verdik."


      BELEDİYEDE MAFYA VARSA BUNLARIN ADAMI
Tecrübeli işçilerin çöp kamyonu arkasına sürülmesi iddiasıyla ilgili konuşan Demirtaş, "Bizim sorunumuz temizliktedir. Farklı görev tanımı diye bir şey yoktur. Bunlar işçidir. Farklı görev tanımı nedir? Bunlar kepçe operatörüydü de bunları kamyon arkasına mı vermişim. Öyle bir şey yok. Bunlar normal masa başında oturan, kılını kıptırtmayan kişiler. Çöpleri kim alacak? Dışarıdan zaten adam alma durumu yok. Hem beyefendiler oturacak hem işler düzgün gitmeyecek. Böyle bir şey olamaz. Belediyeye göreve başladığım günden bugüne bir buçuk yıl geçti. Bir tane adam içeri koymadım. Bu mafyalar varsa bunların adamı demek ki. Ben buraya bir tane adam getirmedim. Bu belediye her türlü insanın girip çıktığı bir yer. Kendi arasında ilişkiler bozukluğu olur, kavga gürültü eder. Bunu bize yüklenmesi saçma sapan bir şeydir. Belediyede kavga iddiaları tamamen ikili ilişkilerle ve eğitim düzeyi düşük insanların ortaya koyduğu şeylerdir" ifadelerini kullandı.

      DANIŞMANLARI HALKIN NABZINI TUTMAK İÇİN ALMIŞ
Başkan danışmanı konusuna açıklık getiren Necattin Demirtaş, "Sürekli işçi kadroları var, burada 397 tane tahsis edilmiş. Özel sektörde çalışan CEO'lar dahil, genel müdürler, genel müdür yardımcıları aklınıza gelen tamamı bu işçi kadrosu içinde tanımlanan adamlar. Biz bu işçilerin içerisinden Belediye Meclisimizde oy birliğiyle 5/11/2019'da 77 No'lu bir karar çıkarttık. Dedik ki 'teşkilat yapımız şöyle olmuştur'. Belediye meclisi, başkan, belediye encümeni, özel kalem müdürü, teftiş kurulu müdürü, danışmanlar var bu kararda. Dolayısıyla biz bu işçiler içerisinde bu tarzda değerlendirmek üzere bir danışmanlık statüsü koymuşuz. Danışmanlarla ilgili birde şöyle diyorlar: 'Ya adamın biri çaycı, biri kahveci biri de berber'. Hakikaten güzel eleştirilmesi gereken bir şey gibi geliyor akla. Şimdi berber esnaf, bütün siyasi sohbetler berberlerdedir. Bir diğeri çay ocağı sahibi. Yüksekokul mezunu. Çaycı diyoruz ama garson gibi bir şey algılıyorlar herhalde. Öyle değil. İşletme sahibi. Şu anda bütün siyaset de çay ocaklarında dönüyor. Bir diğer arkadaşımız var. O da gazeteci. Bu şehirde kimse bu işle uğraşmazken o uğraşan birisi. Aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi ilçe başkanlığı yapmış bir arkadaşımız. Bizim buradaki muradımız halkın nabzını tutarak toplumdan aldığımız mesajları uygulama noktasında eksikliklerimizi görmek. Yoksa keyfe keder bir şeyimiz yok" açıklamasını yaptı.

İlkadım Volkswagen Aldı Ya Atakum, Canik Ve Tekkeköy?

      MAKAM OTOMOBİLİNİ HEDİYE ETTİLER
Belediyeye bağışlanan özel araç konusu ve giysi kutularından eşya satılma iddiaları ilgili de açıklamada bulunan Demirtaş şunları söyledi: "Okulumu İstiyorum Derneği'nden bağışlanan araç temcit pilavı gibi her gün önümüze sunuluyor. Benden önce burada görev yapan Erdoğan Tok bey bu derneğin şu anda şehrin değişik noktalarında gördüğünüz kutucuklarını yaptırmış. Buralara atılan malzemelerin onlar vasıtasıyla götürülmüş. Aralarında bir protokol yapmışlar. Bize de geldiler aynı şeyi yapmak üzere. Biz de 'tamam olur' dedik. Benim hatırlayacaksınız 2013 senesinde aldığım makam aracım vardı. Erdoğan Bey sağ olsun belediye başkanı olunca makam aracımızı sattı. Yerine kiralık bir araç almış. Kiralık araç sonuçta seçimden önce gitti. Ben şu anda şirketin aracına biniyorum. Bu dernek bize belediyemize Passat marka bir araç bağışladı. Şunu yapacağım bunu yapacağım diye değil. Araç şu anda belediyemizde öyle duruyor. Biz ne yapıyoruz şimdi?" 

      NEREYE SATARSA SATSIN

Demirtaş açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu kutucuklardaki atılan malzemelerin, giysilerden bahsediyorum kullanılabilecek olanlarını yıkıyor ütülüyor ihtiyaç sahibi aileler kendine uygun olanları orada giyiniyor, alıyor gidiyor. İşe yaramayanları da dernek alıyor. İşe yaramıyor diye çöpe atılan malzemeden bu adamlar bir şey yapıyorlar. Milli servet bir işe yarıyorsa ne güzel. Kaybolup gidecekti ya bunlar. Canik Belediyesi, Tekkeköy Belediyesi, Atakum Belediyesi, Ankara Pursaklar Belediyesi şu anda yapıyor. Bu anormal bir şey değil. Siz kullanmadığınız malzemeyi atıyorsunuz. Attığınız zaman bu çöpe gidecek. Bunu topluyor bir işe yarıyor. Yarasın ya milli servet niye yaramasın. Sıkıntı yok. 'Dışarı satıldı falan filan'. Dışarı satsın adam nereye satarsa satsın yanı sonuçta bunlar işe yaramaz diye atılmış bir malzeme. Ne yapacaktı yani bunu. Ben ne yapacağım onu. Çöpe atılacaktı."

      MÜFETTİŞ İÇİN KAYNAK YOK

Başkan Demirtaş, usülsüz ve fahiş fiyatla yapılan alımlarla ilgili olarak da, "Denetim komisyon raporlarında olan şeylerle ilgili 'fahiş fiyatlarla mal alındığı' iddia ediliyor. Garip olan şu ki belediyede o zaman rapor hazırlanırken denetim komisyonu rapora bunu almadılar bir arkadaşımız kalktı çıktı. Dedi ki işte 'şurada şu oluyor, burada bu oluyor'. Eyvallah biz yine de kulak ardı da etmedik. O zaman raporuna yaz orada o, burada bu oluyorsa. Niye yazmıyorsun. Yazmıyor biri söz olarak söylüyor. Hadi dedik tamam. Gene de olabilir. Biz de bakalım kimse cezasını keselim. Her gün soruyorlar bana 'ne oldu, ne oldu'. Bir tane denetleyecek adam var mı elimizde. Yok. İncelemek teknik bilgi gerektiren bir iş. Bir müfettişlik işi. Bunu yapabilmek için böyle bir adamı buraya monte etmeniz lazım. Edebilmek için kaynağınızın olması lazım. Biz hala debelenip duruyoruz burada." diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

İlkadım Belediyesi'nden ihale ile satılık: 12.500.000,00 TLİlkadım Belediyesi'nden ihale ile satılık: 12.500.000,00 TLCanik'ten 170 öğrenciye tablet Canik'ten 170 öğrenciye tabletAtakum Belediyesi'nden 'dolandırıcılık' uyarısıAtakum Belediyesi'nden 'dolandırıcılık' uyarısı'Samsun'da Vatandaşımızın ayağına giderek sorunları çözüyoruz''Samsun'da Vatandaşımızın ayağına giderek sorunları çözüyoruz'Başkan Deveci farkındalık için yürüdüBaşkan Deveci farkındalık için yürüdü

SIRADAKİ HABER