HaberlerSamsun haberTürkiye'nin 'Orman Okulu' Samsun'da Erol ailesinden

Türkiye'nin 'Orman Okulu' Samsun'da Erol ailesinden - Samsun haber

Samsun'un Canik ilçesinde yapımı tamamlanan, Türkiye'de ilk devlet destekli Orman Okulu olan Canik Namiye-Mümin Erol Orman Okulu'nun anahtar teslimi gerçekleştirildi.

Türkiye'nin 'Orman Okulu' Samsun'da Erol ailesinden

Mevcutta virane halde bulunan Gürgenyatak İlkokulu 4 ay önce başlayan projeyle restore edilerek Orman Okulu haline getirildi. Projenin fikir babalığını yapan Canik Belediyesi alanının tahsisini ve hazır hale getirilmesini üstlendi. Orman Okulu'nun yapımı gerçekleştirilen protokol gereği hayırsever iş insanı Sezal Erol tarafından tamamlanarak belediyeye teslim edildi. İş adamının anne ve babasının isimleri okula verildi. Okulun adı Canik Namiye-Mümin Erol Orman Okulu olarak belirlendi.

   EĞİTİMLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Canik Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolü ile eğitim içerikleri ve modüller de belirlendi. Alanda okul harici gözlem evi, macera parkuru, ekim dikim alanları, kümesler, açık derslik alanları inşa edilerek temel eğitim materyalleri temin edildi. Orman okulunda sıfır atık, çevre bilgisi, biyomimikri, oryantiring, ekolojik okur yazarlık, küresel iklim değişikliği, okçuluk, temel tarım eğitimi, hayvan bakımı ve besleme, interaktif matematik eğitimi, temel bilimler, doğa koleksiyonculuğu, sportif tırmanış, temel spor eğitimi gibi modüller üzerinden eğitimler gerçekleştirilecek.

   SEZAİ EROL:  GÜZEL BİR PROJE OLDU
Bugün düzenlenen anahtar teslim töreninde iş adamı Sezai Erol, "Yeni nesillerin genel olarak bakıldığında bilgisayar ve AVM odaklı yetiştiğini görüyoruz. Yeni nesle değer katmak, farklı bir vizyon ve bakış göstermek istedik. Güzel bir proje oldu. Projenin Türkiye geneline yayılarak çocuklarımıza doğayla iç içe eğitim alabileceği ortamlar sağlanmasını umut ediyorum" dedi.

   HEYECANLANIYORUM
Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, "Her gördüğümde heyecanlandığım bir proje. Fikir anlamında belediyemiz tarafından ortaya çıksa da hayata geçirilmesinde Erol ailesine teşekkürlerimizi sunuyorum. İşe başlarken bu kadar ses getireceğini biz de tahmin etmiyorduk. Sonrasında anladık ki günümüz teknolojilerinde boğulmuş gençliğin nefes almaya da ihtiyacı var. Sonuçta topraktan kopmaması gerekiyordu. Dört duvar arasında akademik eğitime odaklanmış bir yapıda gidiyor gençlik. Böyle bir ortamda bu alanın şurada gezerken dahi farkında olmadan kazandıracağı çok şey olacaktır. Bu projeyi Bakanımız Ziya Selçuk'un da Türkiye'nin 81 iline bu projeyi örnek göstermesi çok doğru bir iş yaptığımızı gösterdi bizlere. Bundan sonra eminim ki birçok yerde bunun daha gelişmişleri hayata geçirilecektir" diye konuştu.

   ANAHTAR TESLİMİ GERÇEKLEŞTİ
Canik Kaymakamı Mahmut Halal ise, "Canik Belediyesi hem eğitim hem de sosyal alanda birçok öncü yeni projeye imza atıyor. Gerçekten elinden geldiğini en iyi şekilde yerine getiriyorlar. Pandemi dönemi olsun eğitim alanında olsun öncü bir rol oynuyorlar. İnşallah burada çocuklarımız eğitimi farklı bir yönde tanıyarak, farklı bir bakış açısıyla hayatlarına devam edecekler" ifadelerini kullandı.
Programda imzalar atılarak anahtar teslimi gerçekleştirildi. İş adamı Sezai Erol ve Recai Erol'a Başkan Sandıkçı tarafından teşekkür plaketi, Namiye Erol'a da Kaymakam Halal tarafından çiçek takdimi yapıldı. Kaymakam Halal ve Başkan Sandıkçı'nın okulun bahçesine birer fidan dikmesi ile teslim töreni son buldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun dernek zenginiSamsun dernek zenginiKadem'in Kongresinde 'Pandemi Sürecinde Kadın' KonuşulacakKadem'in Kongresinde 'Pandemi Sürecinde Kadın' KonuşulacakBUMER birçok üniversitenin analizlerini de yaparak ulusal ve yerel alanda önemliBUMER birçok üniversitenin analizlerini de yaparak ulusal ve yerel alanda önemliOrdu'da korona virüs denetimleri sürüyor Ordu'da korona virüs denetimleri sürüyorKilis'e akıllı durak Kilis'e akıllı durak

SIRADAKİ HABER