HaberlerSinop haberSinop'a yeni içme suyu barajı

Sinop'a yeni içme suyu barajı - Sinop haber

Sinop'ta Türkeli Zimari Barajı inşaat çalışmaları devam ediyor.

Sinop'a yeni içme suyu barajı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sinop'ta yaptığı yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Sinop merkez ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor. 2003 yılından bugüne kadar 5 adet baraj tamamlanmış olup, toplamda 76,24 milyon metreküp biriktirme hacmine ulaştı. 2003 yılından bugüne kadar 6 sulama tesisi tamamlandı ve toplamda 62 bin 890 dekar arazi sulamaya açıldı. Böylece çiftçilere yıllık 47 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı.
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada 'Sinop Zimari Barajı' inşaatında çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Temelden yüksekliği 36,50 metre, 480 bin m3 su biriktirme hacmine sahip olan, Zimari Barajı'nın tamamlanması ile Sinop-Türkeli ilçesi ve Güzelkent beldesi ile civar yerleşim birimlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılanacaktır" dedi.
Projede sağ sahil ve sol sahil sıyırma kazıları tamamlandı, dipsavak imalatı ise devam ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da anaokulu öğretmeni not bırakıp intihar ettiSamsun'da anaokulu öğretmeni not bırakıp intihar ettiSamsun'da bir genci pompalı tüfekle yaraladıSamsun'da bir genci pompalı tüfekle yaraladıSamsun'da bir ATM'de daha dolandırıcı düzeneği çıktıSamsun'da bir ATM'de daha dolandırıcı düzeneği çıktıLeyla, miras kavgası kurbanı olmuşLeyla, miras kavgası kurbanı olmuşSamsun'da kokain operasyonu: 3 kişi gözaltındaSamsun'da kokain operasyonu: 3 kişi gözaltında

SIRADAKİ HABER