HaberlerKütahya haberYüksek fiyat salamura zeytin yapımını yaygınlaştırdı

Yüksek fiyat salamura zeytin yapımını yaygınlaştırdı - Kütahya haber

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde yüksek zeytin fiyatları yüzünden vatandaşlar yarı fiyata mal olan samura zeytin yapımına yöneldi.

Yüksek fiyat salamura zeytin yapımını yaygınlaştırdı

Her mevsim sofraların vazgeçilmesi olan zeytinin hasat dönemi olması nedeniyle ilçe pazarına Manisa'nın Akhisar ilçesinden getirilen yeni ürün özellikle yeşil zeytinler salamura yapılmak üzere vatandaşlar tarafından büyük rağbet görüyor.
Artan zeytin fiyatları yüzünden ilçede son yıllarda evlerde salamura zeytin yapımının yaygınlaştığına dikkat çeken zeytin satıcısı Mustafa Korkmaz, " Şu an semt pazarında yeni mahsul yeşil zeytinin kilosunu 7-10 TL arasında satıyoruz. Ayrıca halkımızın satın aldığı yeşil zeytinleri makinede kırıp veya çizerek teslim ediyoruz. Böylece vatandaş çizme ve kırma zahmetinden kurtulmuş oluyor" dedi.
Kendi yaptıkları salamura zeytinin hem daha lezzetli, hem de çok daha ucuz olduğunu söyleyen Ahmet Sarı, " Marketlerde 20 TL olan yeşil zeytinin kilosunu pazardan 7-10 TL arasında satın alarak kendimiz salamura yapıyoruz. Salamura zeytin yapmak fazla zahmet istemiyor. Kavanozlara doldurduğumuz çizilmiş veya kırılmış yeşil zeytinler 2-3 günde bir sularını değiştirerek en fazla üç haftada yemeğe hazır hale geliyor. Kendi elimizle yaptığımız yeşil zeytinleri gönül rahatlığı ile tüketiyoruz" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 28 Ekim Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 28 Ekim Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıOrdu Büyükşehir fındığa el attıOrdu Büyükşehir fındığa el attıSamsun'da sayıları 374 bini aştıSamsun'da sayıları 374 bini aştıSamsun'da simit de zamlandıSamsun'da simit de zamlandıSamsun SMMMO Başkanı Öğütçü: Düzenleme Beklentileri KarşılamıyorSamsun SMMMO Başkanı Öğütçü: Düzenleme Beklentileri Karşılamıyor

SIRADAKİ HABER