HaberlerSamsun haberSamsun'da 24 sağlık tesisi 'Sıfır Atık Belgesi' aldı

Samsun'da 24 sağlık tesisi 'Sıfır Atık Belgesi' aldı - Samsun haber

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, 24 sağlık tesisinin 'Sıfır Atık Belgesi' aldığını ve 900 ağacın kesilmekten kurtarıldığını açıkladı

Samsun'da 24 sağlık tesisi 'Sıfır Atık Belgesi' aldı


Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında yürütülen çalışmalar sonucunda, müdürlüğe bağlı 24 sağlık tesisin 'Sıfır Atık Belgesi' almaya hak kazanarak geri dönüşüm adına önemli bir çalışmaya imza attığı açıklandı.

 

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Sağlık tesislerinde yürütülen geri dönüşüm ve ayrıştırma çalışmaları sayesinde 18 ayda 900 ağaç kesilmekten kurtulurken, 159 bin 264 litre petrol, 26 ton cam, 11 ton metal, 1000 litre biyodizel yakıt, 3 bin 187 metre küp su, 659.586 kilovat elektrik tasarrufu sağlandı. Belge almaya hak kazanan sağlık tesislerinden, geri dönüşüm çalışmalarında başarı gösteren Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Asarcık, Terme ve Salıpazarı Devlet Hastanesi yöneticilerine ve birim sorumlularına Sıfır Atık Belgeleri, Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç tarafından verildi" denildi.

  TEMİZ VE ATIKTAN ARINDIRILMIŞ ÇEVRE
Sıfır Atık Projesi ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "Atıkların yönetimi, denetimi ve bertaraf edilmesi, çevrenin korunması ve ülke ekonomisine kazanım olarak geri dönmesi günümüzde büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda biz de Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak kurduğumuz Sıfır Atık Yönetim sistemiyle, yaklaşık 2 yıl önce çalışmalarımızı başlattık ve geçtiğimiz ay itibarıyla tüm sağlık tesislerimiz Sıfır Atık Belgesi almaya hak kazandı. Böylece Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye'de Atık Yönetim Sistemini tüm sağlık tesislerinde uygulayan ilk 5 ilden biri oldu. Proje kapsamında sağlık tesislerimizde atıklar, kaynağında doğru şekilde ayrılıyor, ekonomik değeri olan atıklar geri dönüşüme kazandırılıyor ve üretilen atık miktarı azaltılarak çevre kirliliği önleniyor. Aynı zamanda atıkların sanayide hammadde olarak kullanılması ile de enerji tasarrufu sağlanıyor. Çalışma kapsamında sadece son 18 ayda 115 ton kâğıt, 62 ton plastik, 23 ton cam, 17 ton metal atık geri dönüşüme kazandırıldı. Hastane hizmet büyüklüğüne göre atık ayrıştırma oranına bakıldığında da Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizle, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanemiz en çok atık ayrıştırması yapan hastanelerimiz olduğunu söyleyebiliriz. Bu projeyi bünyemizde 2012 yılından beri görev yapan Çevre Yönetim Birimi çalışanlarımızla yürütüyoruz. Birçok ilde hizmet alımı yöntemiyle dışarıdan teknik destek alınarak sürdürülen çalışmayı, hizmet alımı yapmadan kurum içinde görev yapan teknik personellerimizle yürütmemiz sayesinde, şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon TL'lik bir tasarruf yapmış olduk. Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak bundan sonra da daha etkin bir geri dönüşüm politikası benimseyerek, gelecek nesillere daha temiz ve atıktan arındırılmış bir çevre sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da okul atölyesinde elektrikli motosiklet yaptılarSamsun'da okul atölyesinde elektrikli motosiklet yaptılarOMÜlü Prof. Dr. Aksoy açıkladı: Bir deney faresi 10 bin TLOMÜlü Prof. Dr. Aksoy açıkladı: Bir deney faresi 10 bin TLBartın Üniversitesi'nin bir projesi daha kabul edildi Bartın Üniversitesi'nin bir projesi daha kabul edildiDüzce Üniversitesi Cumhuriyet Bayramı'nı etkinliklerle kutladı Düzce Üniversitesi Cumhuriyet Bayramı'nı etkinliklerle kutladıMilletvekili Enginyurt, korona virüse yakalandığını duyurdu Milletvekili Enginyurt, korona virüse yakalandığını duyurdu

SIRADAKİ HABER