HaberlerIsıtıcı Kablo Çeşitleri

Isıtıcı Kablo Çeşitleri

Isıtıcı kablo uygulamaları klasik elektrik kablo modellerinden ve kullanım alanlarından farklı olarak yapılan bir uygulamadır.

Isıtıcı Kablo Çeşitleri

Farklı veya değişik voltaj kullanımına sahip, seri ya da paralel şekilde bağlanma imkanı olan rezistans kablo ile güç taşıyıcı kabloların birlikte kullanımından oluşan ısıtıcı kablo modelleri, iki farklı çeşitte piyasaya sürülür. Bunlardan birincisi regüleli denilen modeldir. Diğeri ise, sabit güç üretimi yapılan kablodur. Endüstriyel alanlarda ve su boru hatlarını donmaktan kurtarmak amacıyla yapılan uygulamada, regüleli denilen kablo modelleri kullanılır.

 Kablo erir mi? Uygulama alanına zarar verir mi?

Bu kabloların önemli özelliklerinden biri de aşırı ısınma riskini doğuracağı yanma gibi durumların asla söz konusu olmamasıdır. Çünkü kablo modelleri özel karbon yapısına sahiptir ve kablo sıcaklığı artmaya başladıkça çekilen enerji miktarı en aza iner. Bu şekilde oluşan dengelenme sayesinde kablo uzun süre çalışsa bile herhangi bir deformeye uğramaz, aşırı ısınma yaşamaz ve yanma gibi durumlar söz konusu olmaz. Kablo modeliyle ilgili merak edilen konulardan biri de uygulama yapılan yüzeyi tahrip edip etmediğine yöneliktir. Çok kısa parçalar halinde kullanılma imkanı sunan kabloların uygulama yapılan zemine herhangi bir zarar verme riski söz konusu değildir. Çünkü uygulama yapılacak alanın özellikleri dikkate alınarak en doğru kablo modeli ve uygulama biçimi seçilir. Böylece hiçbir zarar söz konusu olmaksızın kablo kullanılabilir.

Regüleli kablo modelinden farklı olarak kullanılan sabit enerjili kablolar da söz konusudur. bu kablonun ısı üreten ve güç taşıyan yapıları farklı iletkenlere sahiptir. Uygulama yapılacak alanın boyutlarına göre ayarlama yapılabilecek kablo modelidir. Soğuk uç ihtiyacı olmadan kullanıma uygun kablodur. Oldukça yaygın bir kullanım alanından bahsedilebilir. Patlayıcı ortamlarda bile kullanılabilecek güvenli kablo yapısıdır. Özellik şiddetli ve agresif ortamlarda tercih edilen kablo modelleri yüksek güçlere varabilen ısı üretimleri gerçekleştirebilir. Bu tip kablo uygulaması yapıldıktan sonra termostat ile kablo sıcaklıklarının kontrol edilmesi zorunluluk arz eder. 260 derecelik bir alanda bile kullanılabilen kablo modelinin daha yüksek sıcaklıklara çıkması halinde sorunlar söz konusu olabilir.

Daha fazla detay için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.formmuhendislik.com

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da intikam bıçağıSamsun'da intikam bıçağıSamsun'da Korona Yükü Kaldırılamaz Duruma GeldiSamsun'da Korona Yükü Kaldırılamaz Duruma GeldiSamsunspor eski yöneticisi Recep Hun vefat ettiSamsunspor eski yöneticisi Recep Hun vefat ettiSamsun'da hafta sonu yasaklardan kimler muafSamsun'da hafta sonu yasaklardan kimler muaf

SIRADAKİ HABER