HaberlerFSC Belgesi

FSC Belgesi

FSC; Uluslararası Forest Stewardship Council örgütünün baş harflerinden oluşan, dünyadaki bağımsız ve akredite CoC programlarını yürüten bir örgüttür.

FSC Belgesi

FSC; Uluslararası Forest Stewardship Council örgütünün baş harflerinden oluşan, dünyadaki bağımsız ve akredite CoC programlarını yürüten bir örgüttür. Örgüt; dünyadaki orman kaynaklarının doğru şekilde idare edilmesini sağlar.

1990'lı yıllarda kurulan örgüt, doğal ormanları kapsayacak, dünya çapında bir belgelendirme sistemi sunar. Bu yüzden FSC Belgesi alınarak, orman ürünlerinin yasal olduğunu, ürünlerin iyi idare edilen kaynaklardan geldiğini ispatlanmış olur.

 FSC Belgesi Nasıl Alınır?

 FSC Belgesi nasıl alınır bahsetmek gerekirse; piyasa içindeki en yüksek sosyal ve çevre standartlarına uygun şekilde çalıştığınızı gösterir bir belgedir. Böylece kamuoyu gözünde, yaptığınız faaliyetler hakkında bilgilendirme yapmış olursunuz.

FSC sertifikası alabilmek için;

 • İlk adım, fiyat teklifi almak için FSC onaylı sertifika kuruluşlarıyla iletişime geçmektir.
 • Seçilen FSC onaylı kuruluşa bir sertifika başvurusu gönderilir.
 • Uygun bir FM/CoC ya da CoC Yönetim Sistemi standartlarının gerekliliklerine uygun şekilde seçim yapılır.
 • Seçilen belgelendirme kuruluşu tarafından yerinde denetim gerçekleştirilir.

Denetim aşamasında, firmanın FSC ilkelerine uyup uymadığı değerlendirilerek, belgelendirme kuruluşu tarafından tam bir denetim raporu hazırlanır. Denetim raporunun olumlu olması durumunda sertifika ve lisans kodu alınır.

FSC sertifika kodu (XXX-CoC-000000) ve ticari marka lisans kodu ise (FSC-C000000) şeklinde olacaktır. Kabul onayı alındıktan sonra sertifika onayı ve makbuzu alınmalıdır.

 FSC Sertifikası için Hangi Belgeler Gereklidir?

FSC sertifikası almak için, doğru şekilde kayıt tutmak gerekir. Bunun için tüm kayıtların; okunabilir olması, ulaşılabilir olması, doğru ve eksiksiz olarak hazırlanmış olması gerekir.

 • Ürün tanımlama, dosyalama, depolama, satın alma ile ilgili tüm kayıt belgeleri
 • Satın alma, satın alma sipariş emirleri, sözleşmeler, faturalar ve onaylanan tedarikçi listeleri belgeleri
 • Mal kabul notları ve teslimat formları
 • Hammadde ve biten ürün stok kayıt belgeleri
 • Üretimle ilgili kayıt belgeleri
 • Talep ve teklif formları, faturalar

CoC yönetim sistemiyle ilgili tüm kayıtlar, en az 5 sene boyunca saklanır. Coc sisteminde, satın alınan belgeli ürünlerin miktarı, satılan belgeli ürünlerin miktarı ve bunlarla ilgili kayıtlar önemlidir.

 FSC Belgesi Kullanım Süresi Kaç Yıldır?

 FSC Belgesi geçerlilik süresi 5 senedir. FSC onaylı sertifikasyon kuruluşu tarafından, FSC sertifikasyonu şartlarına uymaya devam edildiğini doğrulamak için, yıllık gözetim denetimleri, bu süre içinde gerçekleştirilir.

 FSC Belgesi Almanın Yararları Nelerdir?

İşletmenizin FSC Belgesi alması, FSC marka ve etiketlerini kullanma hakkını verir. Böylece ürünlerin yasal ve iyi idare edilen kaynaklardan geldiği, kamuoyuna gösterilmiş olur.

 • Kurumsal sosyal sorumluluk hedeflerinizi geliştirme ve karşılamada yardımcıdır.
 • Müşteriler ve iş ortaklarıyla, finans kuruluşlarının güvenilirliği artar.
 • Marka ve marka itibarı korumasına yardım eder.
 • Çevreye duyarlı pazarlara ulaşmanızda yardım ederken; hükümetler ve işletmeler, tedarik programlarında FSC sertifikalı ürünleri daha fazla tercih eder.

Aynı zamanda uluslararası alanda tanınma ve prestij göstergesi kazanacağınız sertifika ile aynı zamanda, mevcut orman ürünlerinizin yasal olduğunu gösterirken, gelecek nesillere daha sağlıklı ormanların devredilmesinde de önemli bir rol alınmış olur.

İLGİLİ HABERLER

Lüks cipe silahlı saldırı: 2 ölü 1 yaralıLüks cipe silahlı saldırı: 2 ölü 1 yaralıSamsun'da evinin önünde ölü bulunduSamsun'da evinin önünde ölü bulunduSamsun'da muhtarın aracıyla çarptığı yaya kurtarılamadıSamsun'da muhtarın aracıyla çarptığı yaya kurtarılamadıSamsun'da kadını elle tacizden tutuklandıSamsun'da kadını elle tacizden tutuklandıCemal Yeşilyurt hayatını kaybettiCemal Yeşilyurt hayatını kaybetti

SIRADAKİ HABER