Torf

Kısmen çürümüş bitkisel maddelerden oluşan, genellikle bataklık ya da nemli bölgelerde bulunan organik bir materyal olan ithal torf yakıt olarak kullanılmak üzere kesilerek kurutulur.

Torf

Kısmen çürümüş bitkisel maddelerden oluşan, genellikle bataklık ya da nemli bölgelerde bulunan organik bir materyal olan ithal torf yakıt olarak kullanılmak üzere kesilerek kurutulur.

Çoğu zaman kömür oluşumunda erken bir aşama olsa torf, benzersiz bir malzeme olarak kullanılır. Yüksek asit içeren bataklıklar, sulak alanlardır. Torf; kalın ve çamurludur. Hasat edildiği zaman, toprak tuğlaya benzer şekil alır.

Özellikle balkonlarında ve teraslarında sebze yetiştirmek isteyen birçok kişi, özel olarak hazırlanan, ithal torflardan kullanır. Böylece bitkilerin gelişmesi ve büyümesinde yaşanabilecek riskler, en aza indirilmiş olur.

 İthal Torf

Büyüyen her bitki için kullanılan ithal torf, çok amaçlı kullanılmak üzere türlere ayrılır. Ağaç torfları, sera torfları, mantar torfları, fidan torfları, peyzajlık torf, sebze torfu, çiçeklik torf ve benzeri birçok türü vardır.

Organik toprak düzenleyicisi olarak, tarımın her alanında rahatlıkla kullanılan torflar, bitki köklerinin gelişiminde önemli rol oynar. Kökler için gerekli olan suyu, yoğunluğu ve nem tutma özelliğini, bünyesinde taşır.

 İthal Torf Nasıl Kullanılır?

Su tutma ve havalandırma kapasitesinin en üst seviyede olduğu ithal torflar, %100 organik toprak düzenleyicisi olarak kullanılır. Her tür bitkinin yetişmesi için mükemmel bir ortam yaratan ithal torflar, tek başına da kullanılarak, aynı mükemmelliği gösterir.

İthal torflar;

  • Hastalık ya da haşere taşımaz.
  • Kök çevresindeki hava ve nem düzeyini ayarlar.
  • Bitkinin hızlı ve kolay büyümesine yardımcı olur.

Hafif yapısı dolayısıyla, harç yaparken de kullanılan ithal torflar, tek kullanıldığında perlit, ponza gibi ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan mineraller; ithal torfun nem ve su tutma özelliğinden dolayı, kıraç ve yüksek miktarlı killi arazilerde kullanmak için oldukça idealdir.

  Özelliklerine Göre Torf Türleri Nelerdir?

Von Post tarafından ilk defa fiziksel özelliklerine göre sınıflandırılan torflar, arazi üzerinde, ayrışma oranı göz önünde bulundurularak, avuçta sıkıştırıldığında torf miktarına göre, 10 dereceli olarak sınıflara ayrılmıştır.

Torflar;

  • Kimyasal özelliklerine göre
  • Bitkisel köklerine göre ayrılır.

İyi ayrışan ve koyu renkli olan torflar H10, az ayrışmış, lifli ve açık renkli olan torflar H1 olarak sıralanır. Sera çiçek üretiminde sıklıkla kullanılan torflar, peyzaj işlerinde de yararlanılan malzemelerdendir.

 Torflar Nerelerde Kullanılır?

 İthal torf ürünleri; ince dokulu, standart boylu ve lifli torflardan oluşur. İnce dokulu torflar, yüksek su tutma oranına sahip olduğu için, bitkilerin kurumamasında öncü kuvvettir.

Genellikle filizlenmenin daha güçlü olması için toprak amaçlı kullanılır. Otomatik ekim hatları için oldukça idealdir. Tohumlar, sebzeler, ağaçlar, dekoratif bitkilerin topraklarının daha iyi olması için çalışır.

Standart boylu torflar, toprağı iyileştirirken, dengeli toprak karışımı hazırlamak için kullanılır. Optimum su dolaşımı düzeyini ve drenajı sağlama özelliği gösterir. Lifli torflar, yüksek hava kapasitesine sahiptir. Çok yıllık saksı bitkilerinde kullanılır.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da inşaattan düşen işçi hayatını kaybettiSamsun'da hafta sonu yasaklardan kimler muafSamsun'da hafta sonu yasaklardan kimler muafSamsun'da kadın baraj gölüne böyle atladıSamsun'da kadın baraj gölüne böyle atladıSamsunlu genç 4 ay önce kaçırarak evlendiği eşini öldürdüSamsunlu genç 4 ay önce kaçırarak evlendiği eşini öldürdüSamsun'da Kuş Cenneti'nde ördek katliamı yapan öğretmen yakalandıSamsun'da Kuş Cenneti'nde ördek katliamı yapan öğretmen yakalandı

SIRADAKİ HABER