HaberlerKocaeli haberKadınlara ücretsiz kanser taraması yapıldı

Kadınlara ücretsiz kanser taraması yapıldı - Kocaeli haber

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile birlikte Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı nedeniyle 40-69 yaş arasındaki kadınlara kanser taraması gerçekleştirdi.

Kadınlara ücretsiz kanser taraması yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ile ortaklaşa anlamlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Erken teşhis hayat kurtarır düşüncesiyle pandemi sürecinde ihmal edilebileceği düşünülen Meme Kanseri için bilinçlendirme ve farkındalık etkinliğinde kadınlara ücretsiz kanser taramaları yapıldı. Kadınlar arasında sıklıkla görülen meme kanserine karşı bilinçlenme ve farkındalık arttırmak maksadıyla, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığını tarafından KETEM'den randevuları alınan kadınlara yönelik kanser tetkikleri gerçekleştirildi.
İnceleme sonrası uyarılarda bulunan yetkililer, meme kanserinin ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu ifade etti. Bu sebeple 40-69 yaş aralığındaki kadınların 2 yılda bir mutlaka KETEM'de ücretsiz olarak kanser tetkiklerini yaptırmalarının toplum sağlığı açısından önemli olduğu vurgulandı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, ailesinde kanser öyküsü olan kadınların özellikle bu tür taramaları ihmal etmemelerinin ve belirli periyodlarla takibini yapmalarının altını çizildi. Özellikle pandemi nedeniyle riskli grupların tetkiklerini yapmalarını, bu tür taramaların ihmali sebebiyle kanser hücrelerinin çoğalmasına sebebiyet vereceği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Korona'ya karşı uzmanlar tavsiye etti, Samsun'da da satışı tavan yaptıKorona'ya karşı uzmanlar tavsiye etti, Samsun'da da satışı tavan yaptıSamsun'da ikisi birden hizmete girdiSamsun'da ikisi birden hizmete girdiAkciğer Kanserinde Erken Tanı ÖnemliAkciğer Kanserinde Erken Tanı ÖnemliBakan Koca 10 ilin sağlık müdürü ile görüştü Bakan Koca 10 ilin sağlık müdürü ile görüştüBitlis'te 'Sokak Sağlıklaştırma' projesinde 3. etabı başlatılıyor Bitlis'te 'Sokak Sağlıklaştırma' projesinde 3. etabı başlatılıyor

SIRADAKİ HABER