HaberlerSamsun haberSamsun'da üretimi 30 bin tondan 2 bin 500 tona düştü

Samsun'da üretimi 30 bin tondan 2 bin 500 tona düştü - Samsun haber

Samsun Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, '2008 yılına kadar 30 bin ton tütün üretilirken, tütünün özelleştirilmesiyle beraber 2 bin 500 tona düştü' dedi

Samsun'da üretimi 30 bin tondan 2 bin 500 tona düştü

Bafra'da tütüm alım kuraları çekildi.  Toplantı öncesi konuşan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, "Kırsalda tütünle uğraşan 25 mahallemizde su sorunu var. 100 yılı aşkın bölgemizde tütün ekimi var. 2008 yılına kadar 30 bin ton tütün üretilirken ,tütünün özelleştirilmesiyle beraber 2 bin 500 tona düştü. Geçen sene 2 bin 200 üreticiden bu yıl bin 700, bin 800 kişide düştü.

 ÜRETİCİ MAĞDUR
Bafra'da 5 tane özel firma tarafından alınan tütün gecen sene 22 liradan baş fiyattan söyleşme yapılmıştı. Maalesef firmalar 18 liraya kadar alım yaptı. Bunun sebeplerinden birisi tütünün tarım ürünü sayılmaması ve destek olmaması. Üreticiler mağdur olduğundan tütün ekiminden vazgeçiyor. Biz gecen sene Türkiye genelini kapsayan tütün çalıştayı yaptık. Yaklaşık 26 ülkeden yabancıları buraya getirdik. Bu çalıştay meyvelerini vermeye başladı. Kırsaldaki üreticilerin yok olmaması için ve Türk tütününün harmanlara daha fazla işleme girmesi için yaptığımız görüşmeler sonucunda 1 hafta önce meclisten çıkan yasa ile Türk tütününün yüzde 9 olan harmanlamanın yüzde 30'lara kadar çıktı. 2021 yılında yüzde 15'i, yüzde 30'u harmana girerse tütün fiyatlarının en az 40 lira, 45 lira olacağına inanıyorum. Bunun içinde sabretmemiz gerekiyor.

 SULAMA SORUNUNU ÇÖZMEK ELZEM

Kaymakam Cevdet Türkmen de, "Tütün Bafra'nın ayrılmaz bir parçası. Tütün sadece sattığımız , aldığımız bir üründen ziyade artık sosyal hayatımızda, aile hayatımızın içerisine sinmiş bir ürün. Türk tütünü ile virjinya tütünü karıştırılarak özel bir harman yapıldığını yapılan çalışmalardan okuyoruz. BU yüzden önemli. Yukarı köylerimizin sulama ile ilgili sorunlarını çözmek elzem. Şu ana kadar 4adet proje tamamlanmış durumda, ihale safhasında. Bu sadece tütün üreticilerimizle alakalı değil. İçme suyuyla da alakalı onları da çözeceğiz. Önümüzde ki sene büyük bir rahatlığa kavuşacağız. Hem yukarı köylerimizin tütün ve tütün dışı ürünlerin sulaması ile alakalı sorunları çözmek için çalışmalarımız devam ediyor. Sizlere yakın zamanda güzel haberler veririz diye düşünüyorum"dedi.
Konuşmaların ardından Bafra'da tütün indirme kuraları Kaymakam Cevdet Türkmen, Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner tarafından çekildi. Çekilen kura sonucuna göre tütün alımlarına Sürmeli Mahallesi'nden başlanacak.

 

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 30 Kasım Pazartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 30 Kasım Pazartesi il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 01 Aralık Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 01 Aralık Salı il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 02 Aralık Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıFındık fiyatları ne kadar? 02 Aralık Çarşamba il il güncel fındık fiyatlarıPandemi sonrası turizmin geleceği masaya yatırılıyor Pandemi sonrası turizmin geleceği masaya yatırılıyorVergili cinayetinde bir kişi tutuklandı Vergili cinayetinde bir kişi tutuklandı

SIRADAKİ HABER