HaberlerPriştine haberKosova'da Cumhurbaşkanlığı görevini Meclis Başkanı Osmani devraldı

Kosova'da Cumhurbaşkanlığı görevini Meclis Başkanı Osmani devraldı - Priştine haber

Kosova'da Hashim Thaçi'nin görevinden istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı görevini geçici olarak Kosova Meclis Başkanı Vyosa Osmani devraldı.

Kosova'da Cumhurbaşkanlığı görevini Meclis Başkanı Osmani devraldı

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi bugün düzenlediği basın toplantısında, Lahey Uluslararası Savaş Suçları Kosova Özel Mahkemesi tarafından hakkında hazırlanan savaş suçları iddianamesinin kabul edilmesinin ardından görevinden istifa ettiğini duyurdu. Thaçi, "Cumhurbaşkanlığının bütünlüğünü, Kosova'nın bütünlüğünü ve Kosova halkının bütünlüğünü korumak ve uluslararası topluluğu ile ortaklığa saygı duyarak bugün Kosova Cumhurbaşkanlığı görevinden istifa ediyorum" dedi.
Thaçi'den boşalan Cumhurbaşkanlığı koltuğunu geçici olarak Kosova Meclis Başkanı Vyosa Osmani devraldı. Kosova Meclisi'nin 6 ay içinde yeni cumhurbaşkanını seçmesi gerekirken, cumhurbaşkanının seçilememesi halinde meclis feshedilecek ve erken seçime gidilecek.
Hashim Thaçi bugün askeri uçakla Priştine Havalimanından Lahey'e götürüldü. Uçakta iddianameleri kabul edilen Kosova Eski Meclis Başkanı Jakup Krasniqi, muhalefet partisi PDK Genel Başkanı ve Eski Meclis Başkanı Kadri Veseli ve milletvekili Rexhep Selimi'nin de bulunduğu öğrenildi. İddianameleri kabul edilenlerin tamamı, kısa adı UÇK olan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun önde gelenleri.

İLGİLİ HABERLER

Milletvekili Aydemir'den Erzurum için 6 talep Milletvekili Aydemir'den Erzurum için 6 talepKarapıçak: "Cumhur İttifakı al-ver süreciyle kurulmamıştır" Karapıçak: "Cumhur İttifakı al-ver süreciyle kurulmamıştır"Joe Biden kabinesini açıkladı Joe Biden kabinesini açıkladıBaşkan Ege; Kadına karşı her türlü ayrımcı ve şiddeti kınıyoruz Başkan Ege; Kadına karşı her türlü ayrımcı ve şiddeti kınıyoruzMacron, normale dönüşün üç aşamalı takvimini açıkladı Macron, normale dönüşün üç aşamalı takvimini açıkladı

SIRADAKİ HABER