HaberlerMuğla haberOkul servis şoförlerine eğitim

Okul servis şoförlerine eğitim - Muğla haber

Menteşe ilçesinde jandarma ve emniyet sorumluluk alanında hizmet veren okul servis şoförlerine yönelik eğitim verildi. Jandarma, Emniyet, Sağlık ve Şoförler Odası ile servisi şoförlerinin katıldığı eğitim toplantısında pandemi kuralları konusunda da bilgiler verildi.

Okul servis şoförlerine eğitim

Verilen eğitim kapsamında okul servis araçları hizmet yönetmeliğinin amacı, okul servis araçlarında aranacak şartlar, taşıma işinde çalışan servis şoförü ve rehber personelde aranan şartlar ve rehber personelin uyması gereken kurallar hakkında bilgi verildi.
Eğitim toplantısında okul servis araçlarının 2019 yılında ülkemizde hayatını kaybedenlerin yüzde 8'i yaralananların ise yüzde 16,5'ini 3-17 yaş aralığındaki çocuklar oluşturduğu açıklandı. Okul servis araçları denetiminde karşılaşılan eksiklerin başında rehber personel bulundurulmaması, öğrenci dışında yolcu alınması, 'dur' yazısı ve kırmızı ışıklı lambaların bulunmaması, emniyet kemeri kullanılmaması, seyir halinde iken cep telefonu ile görüşülmesi ve sürücünün mesleki yeterlilik belgesinin bulunmaması olarak sıralandı.
2019 yılı denetlenen okul servis araç sayısının 453 bin 312 olduğu belirtilirken, 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde 3 bin 764 okul servis aracının denetlendiği açıklandı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte şu ana kadar 637 servis denetlendiği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da yağmur ve kar bekleniyor Samsun'da yağmur ve kar bekleniyorSamsun'da asılı halde bulunduSamsun'da asılı halde bulunduSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da 'Temaslı' paniğiSamsun'da 'Temaslı' paniğiSamsun'daki Hastane Pazartesi Günü AçılıyorSamsun'daki Hastane Pazartesi Günü Açılıyor

SIRADAKİ HABER