HaberlerDiyarbakır haberKöy okulu öğrencileri hem öğreniyor hem de eğleniyor

Köy okulu öğrencileri hem öğreniyor hem de eğleniyor - Diyarbakır haber

Diyarbakır'ın Kayapınar İlçe Belediyesi, ilçe sınırları içerisindeki köy okullarında okuyan öğrencileri eğitmek, eğlendirmek, onların motivasyonlarını arttırmak amacıyla Hacivat Karagöz gölge oyunu ve kukla gösterisi gerçekleştirdi.

Köy okulu öğrencileri hem öğreniyor hem de eğleniyor

Kayapınar Belediyesi, ilçede eğitim, kültür ve sosyal aktivitelere yönelik projelerini sürdürüyor. Belediye Kültür Müdürlüğünce hazırlanan Çocuklar Gülsün Diye Proje kapsamında ilçe sınırları içerisindeki köy okullarında öğrenim gören öğrencileri eğitmek, eğlendirmek ve motivasyonlarını arttırmak amacıyla Hacivat Karagöz Gölge Oyunu ve kukla gösterisi yapıldı. İlçeye bağlı köy ve mezralardaki ilk ve ortaokulları kapsayan etkinliğe öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. Bugüne kadar 4 bine yakın öğrencinin izlediği etkinliğin 32 kırsal mahalledeki 5 bin öğrenciyi kapsayacak.

"Çocuklarımızı güldürmeye ve eğitmeye çalışıyoruz"
Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç, çocukların farklı çizgi filim karakterlerini izlediklerini, Amerikan çizgi film karakterlerinin hepsini bildiklerini, ancak Türk edebiyatında ve tarihinde önemli karakterleri bilmediklerini söyledi. Kaymakam Koç, "Özellikle kırsal kesimdeki çocuklarımız gülsün istedik. Bu yüzden Hacivat-Karagöz'ü getirdik. Bir taraftan çocuklar gülüyor, bir taraftan milli edebiyatımızda kültürümüzde önemli olan şahsiyetleri de tanıyorlar. Yaklaşık 32 kırsal okulumuzda, 5 bin öğrencilerimize bu gösteriyi yapıyoruz. Bunlarla çocukları, güldürmeye, eğlendirmeye ve eğitmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimiz unutulmaya yüz tutmuş bu oyunları seyrederek kültürümüzü tekrar canlandıracaklardır" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da yağmur ve kar bekleniyor Samsun'da yağmur ve kar bekleniyorSamsun'da asılı halde bulunduSamsun'da asılı halde bulunduSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da 'Temaslı' paniğiSamsun'da 'Temaslı' paniğiSamsun'daki Hastane Pazartesi Günü AçılıyorSamsun'daki Hastane Pazartesi Günü Açılıyor

SIRADAKİ HABER