HaberlerBatman haberSondaj ustası hem karada hem suda gidebilen kayık geliştirdi

Sondaj ustası hem karada hem suda gidebilen kayık geliştirdi - Batman haber

Batman merkeze bağlı Balpınar beldesinde yaşayan sondaj ustası Ender Demir, atölyesinde yaptığı teknenin hem karada hem de suda yol alabilmesi için bir sistem geliştirdi.

Sondaj ustası hem karada hem suda gidebilen kayık geliştirdi

Veysel Eroğlu Baraj Gölünün Balpınar beldesine kadar ulaşması üzerine sondaj ustası Demir, kayık arayışına girdi. Demir, yaptığı sistemle kayığı hem suda hem de karada ilerletmeyi başardı.
Balpınar beldesinde kaynak ve sondaj ustası olan Ender Demir, "Batman Hasankeyf'te yapılan baraj ile birlikte kayık alma gereği duydum araştırdım soruşturdum hazır olan bir kayık almak istedim. Araştırma sonucunda hem karada hem suda gidebilen özeliğe sahip olmadığı için kendim bir çalışma yapmaya karar verdim. Yeni kayık alsaydım bir araç da almış olacaktım ve 4 ila 5 kişi yardımına da ihtiyaç olacaktı indirip suya koyup tekrar sudan çıkartıp abraya bağlayacaktık, çok uğraşmalı olacaktı. Ben de yeni bir icat yaptım hem karada hem suda gitme özeliğine sahip bir icat yaptım. Hem karada yürüyen hem de suda giden icadıma yaklaşık 8 ila 10 kişi binip barajın sularına girip dolaşıyoruz, geziyoruz tekrar sudan çıkıp karada köyümüze geliyoruz. Yaklaşık 1 ay içerisinde yaptım. Bazen gün boyu uğraşıyordum bazen yarım gün uğraşıyordum ama 1 ay içerisinde yaptığım icadı toparladım. Bunun tasarımı, kaynağı, montajı hepsi benim, kendi imalat atölyemde yaptım. Kendi atölyem olduğu için az maliyet ile yaptım" dedi.

"Gözlerimize inanamadık"
Vatandaş Musa Aşık ise, "Aslında ilk başta gördüğüm zaman baya bir şaşırdık. Hem karada hem suda giden bir tekne yapmasına çok şaşırdık. İlk başta inanmamıştık böyle bir şey olacağına, kendi gözümüz ile gördük karayolundan gidip direkt suya girmesi, çıkması, kapının önüne gelmesi bizi şaşkına çevirdi. Arkadaşı gerçekten tebrik ediyorum. Daha ilerleyecek başarılara imza atacağına inanıyoruz" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Samsun Memur-Sen'li kadınlardan şiddet açıklamasıSamsun Memur-Sen'li kadınlardan şiddet açıklamasıFikir Maratonu'nda 'siber güvenlik' ödülleri verildi Fikir Maratonu'nda 'siber güvenlik' ödülleri verildiBakan Soylu başkanlığında koronavirüs toplantısı Bakan Soylu başkanlığında koronavirüs toplantısıKorona virüs hastalarının umudu Covid-19'a yenik düştü Korona virüs hastalarının umudu Covid-19'a yenik düştüİstanbul Valisi Yerlikaya'dan video konferanslı korona virüs toplantısı İstanbul Valisi Yerlikaya'dan video konferanslı korona virüs toplantısı

SIRADAKİ HABER