HaberlerBelleğin Azmi Tablosu | Salvador Dali'nin Sürrealist Eseri

Belleğin Azmi Tablosu | Salvador Dali'nin Sürrealist Eseri

Modern Sanat Müzesi'nde en çok görülmek istenen iki eserden biri olan Salvador Dali'nin Belleğin Azmi ya da diğer bilinen adıyla Eriyen Saatler, müzenin yıldızı. Müzenin diğer yıldızı ise Van Gogh'un Yıldızlı Gece tablosu.

Belleğin Azmi Tablosu | Salvador Dali'nin Sürrealist Eseri

Modern Sanat Müzesi'nde en çok görülmek istenen iki eserden biri olan Salvador Dali'nin Belleğin Azmi ya da diğer bilinen adıyla Eriyen Saatler, müzenin yıldızı. Müzenin diğer yıldızı ise Van Gogh'un Yıldızlı Gece tablosu. Resmi özel kılan şey ise gerçekçilik algısıyla oynaması, baktığın şey nedir sorusunu düşündürmesidir. Resmin rasyonelliğe saldırması ile adeta düş vari bir resim. Peki Salvador Dali Belleğin Azmi ile bize ne anlatıyor ? eseri bu kadar özel kılan şey nedir?

Salvador Dali Belleğin Azmi ne anlatıyor?

Salvador Dali, Belleğin Azmi resmini 1931 yılında yapmıştır. Sürrealizm akımının en önemli örneklerindendir. Aynı zamanda Dali'nin en bilinen eseridir. İngilizce karşılığı soft watches'dir.  Eriyen Saatler resmi 24*33 cm ebatlarıyla gayet küçük bir resimdir. Peki Salvador Dali Belleğin Azmi ile bize ne anlatmaya çalışmış olabilir?

Öncelikle resme ilk baktığınızda ortamının son derece geniş ve derin olduğu görüyorsunuz. Çölü andıran ortam oldukça sakin hatta resmin arkasındaki su bile durgun. Burada olsanız ve saatlerin tik tak seslerini de dikkate almazsanız. Zamanın sizin için hiçbir önemi olmadığını düşünebilirdiniz. Her şeyin sakİn hale gelmesi için yeterince zaman geçmiş gibi. Resimde hiçbir hareket yok. Ortam çöl gibi sıcak, öylesine sıcak ki zaman sanki erimiş. Ortam çok absürt.  Soldaki kurumuş ağaç insan yapımı geometrik bir şeklin üzerinde duruyor. Karıncaların kırıntıları değil de bir saati yediklerini görüyoruz. Bir de resimde Eriyen Saatler var. Zira zaman çok düzenli olduğunu düşündüğümüz bir kavramdır. İçinde yaşadığımız güncel hayatta bizi zaman yönetir. Ama bu resimde tıpkı biz insanların çevreye uyduğu gibi saatlerde çevreye uyum göstermiş. Kayalıklardaki ışığın kullanıma bakarsak ressam gün batımını tasvir etmiştir.

Resimde tanımlamakta zorlandığımız  bazı nesneler de var. Resmin ortasındaki kayalıkların İspanya'nın Kuzeyinde bulunan Katalonya sahilindeki(Port Lligat limanı) kayalıkların olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bazı sanat tarihçileri bu acayip şeklin profilden görülen bir yüz olduğu düşüncesine vardılar. Dikkatli bakarsanız kirpikleri görebilirsiniz. Hatta bazı sanatçılar bunu sanatçının kendi yüzü olduğunu da iddia etmektedirler .

Sürrealist sanatçılar bilinç altındaki rüya alemine ulaşmaya çalışıyorlar. Sürrealist sanatçıların bazıları Freud okumuş. Sürrealizm deki temel fikir rüyanın irrasyonel zihnin kısıtlamaksızın ön planda olduğu bir yer olduğudur. Sürrealist ressamların ilginç ve muhteşem tabloları hakkında okumak için mavihap'ın sanat kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Bu resme bakan bazı kişiler zamanın genleşmesi fikrini savunmaktadır. Zamanın subjektif(öznel) olduğunu ve bizim yaşadığımız tecrübelerle bağlı değişebileceğini buna bağlı olarak da zamanın genleşebileceğini veya daralabileceğini düşünürler. (Bergsoncu yaklaşım). Zaman varoluşumuzun en temel bileşeni olsa da  zamanı tam olarak anlayamıyoruz. Zamanı anlayamıyoruz sadece ölçmeye çalışıyoruz. Bize anlamlı gelecek şekilde sınıflandırmaya anlamaya çalışıyoruz. Belki ressam da resimde bunu anlatmaya çalışıyor olabilir. Bakın saatler oldukça absürt, anlamsızca der gibi . Eğer bir şeyi etiketlendirir veya ölçmeye çalışırsak. Aslında anlamamış olsanız da kendinizi bu şeyi anlamış gibi hissedersiniz. Bazı sanat tarihçiler de Salvador Dali Belleğin Azmi tablosu ile objektifliğe ilişkin güven verici kanıların anlamsızlaştığı anı göstermeyi çalıştığını söylemektedirler.

Belleğin Azmi nerede?

Eser 1934 yılından beri  New York Modern Sanatlar Müzesi'nde  (New York City Museum of Modern Art) sergilenmektedir. Eriyen Saat ilk kez 1932'de sergilenmiş. O zamanlar Salvador Dali tabloyu sadece 250$ a satmıştır. Kısa zaman içerisinde Dali'nin en çok beğenilen eseri olmuş. Kartpostal ve posterlerde çok sık yer almaya başlamıştır.

 Belleğin Azmi, Yıldızlı Gece ve Leonardo Da Vinci'nin Son Akşam Yemeği gibi sanat tarihinin en önemli eserlerini okumak için mavihap.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da yağmur ve kar bekleniyor Samsun'da yağmur ve kar bekleniyorSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da 73 yaşındaki kadın iple tavana asılı bulunduSamsun'da polisi alarma geçirdiSamsun'da polisi alarma geçirdiSamsun'da zincirleme kazaSamsun'da zincirleme kazaSamsun'da alkollü sürücü polis aracına çarptıSamsun'da alkollü sürücü polis aracına çarptı

SIRADAKİ HABER