HaberlerİŞ KAZASI, İŞ KAZASI NEDİR?

İŞ KAZASI, İŞ KAZASI NEDİR?

Birçok çalışan tarafından iş kazası, iş kazası nedir gibi sorular oldukça sık şekilde araştırılmaktadır.

İŞ KAZASI, İŞ KAZASI NEDİR?

Birçok çalışan tarafından iş kazası, iş kazası nedir gibi sorular oldukça sık şekilde araştırılmaktadır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu iş kazasının tanımını, işçinin işyerinde işveren için çalıştığı süre zarfında meydana gelen, çalışan kişiyi bedenen ya da ruhen bir özre sebep olan olaylar şeklinde yapmıştır.

 İş Kazasının İşçi İş Yerindeyken Meydana Gelmesi

Sigortalı sayılan kişilerin maddi olan ya da olmayan faktörlerle birlikte çalıştığı yerler işyeri olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda işyerinin sınırları içerisinde yer alan restoran, kafe, emzirme alanı, mutfak, dinlenme alanı vb gibi yerler de işyeri olarak geçer ve buralarda da meydana gelen kazalar iş kazası olarak geçer. Kaza sebebinin ne olduğuna bakılmadan 5510 sayılı kanunun 13. Maddesine göre meydana gelen kaza iş kazası statüsündedir.  

 Hangi Kazalar İş Kazası Sayılır?

 İş kazası, iş kazası nedir gibi sorulara örnekle cevap vermek gerekirse de örneğin sigortalı bir işçi işyerindeyken herhangi bir iş yapmıyorken bile koridorda düşüp yaralanması, bacağının kırılması ya da sakatlanması gibi durumlarda iş kazası adını alır. Ayrıca işyerinin bahçesinde dinlenirken meyve toplama sırasında düşmesi halinde de iş kazası sayılır. Ayrıca ücretli izinde olup işyerini ziyarete geldiğinde kaza geçirse bile iş kazası sayılır. BESLER.AV.TR üzerinden iş kazası, iş kazası nedir gibi sorular hakkında bilgi alabilirsiniz. İşyerinde kalp krizi geçiren ya da herhangi bir hastalığı sebebi ile vefat eden kişiler için bu durum iş kazası sayılmaz.

 İşveren Tarafından Gönderilen Yerde Kaza Meydana Gelmesi

Bir işçi işveren tarafından görevlendirilerek başka bir yere gönderilmesi sırasında yaşanan kazalar da iş kazası sayılır. Fakat 5510 sayılı kanunun 13. Maddesine göre işçinin işveren tarafından görevlendirildiği iş ile ilgili bir kaza olmuş olması gereklidir. Ayrıca işveren tarafından işçiye verilen süre içerisinde kaza olmuş olmalıdır. Bu durum mahkeme tarafından değerlendirilerek karara bağlanır.

 Şirket Arabası İle Kaza Yapılması

İşçiye verilen şirket arabası ile işe gidiş geliş anında kaza yapılması halinde bu kazalar da iş kazası sayılır. Fakat burada önemli olan aracın kiralanmış değil, şirketin kendisine ait olması gerektiğidir.

 

  İş kazası, iş kazası nedir gibi soruların yanıtları için  https://www.besler.av.tr/is-kazasi-nedir-is-kazasinda-iscinin-haklari-nelerdir/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Bakan Kurum: Samsun'un 4 ilçesine 2901 konut inşa ediyoruzBakan Kurum: Samsun'un 4 ilçesine 2901 konut inşa ediyoruzSamsun'un Sorumsuz TörenseverleriSamsun'un Sorumsuz TörenseverleriSamsun'da yazlık evde yangın çıktı, Galip Öztürk'ün yeğeninin kocası öldüSamsun'da yazlık evde yangın çıktı, Galip Öztürk'ün yeğeninin kocası öldüSamsun'da doktorun oğlu, 6. kattan düşerek hayatını kaybettiSamsun'da doktorun oğlu, 6. kattan düşerek hayatını kaybettiSamsun'da Korona SkandalıSamsun'da Korona Skandalı

SIRADAKİ HABER