Bel Ağrınızın Nedeni Ankilozan Spondilit Olabilir

Bel Ağrınızın Nedeni Ankilozan Spondilit Olabilir - Medicana haber

Medicana Samsun Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doktor Yeliz Zahiroğlu, bel ağrılarının nedeninin romatizmal bir hastalık olan Ankilozan Spondilit (AS) olabileceğini belirterek uyarılarda bulundu

Medicana Samsun Hastanesi Romatoloji Uzmanı Doktor Yeliz Zahiroğlu, Ankilozan Spondilit (AS) hastalığıyla ilgili şu bilgilendirmede bulundu:

  TOPUK AĞRISI, TUTUKLUK HİSSEDİLİR
"Ankilozan Spondilit(AS), bel ağrısı ile başlayan bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması ile seyreden kronik romatizmal bir hastalıktır. Bel bölgesi ve kalçada ağrı olduğu gibi sırtta, boyunda, omuzlarda, dizlerde, ayak bileklerde ağrı tutukluk, topuk ağrısı, göğüs kafesinde ağrı, gece ağrı ile uyanma, gözlerde kızarıklık gibi şikayetler de eşlik edebilir. Hasta sabah uyandığında etkilenen vücut bölgesinde tutukluk hisseder ve bu tutukluk hareket etmekle yavaş yavaş yaklaşık 1 saatte açılır, gün içinde hareket ediyorsa ağrısını hissetmeyebilir çünkü ağrı hareketle azalabilir. Çok ilerleyen durumlarda omurga hareketi bütünüyle sınırlanabilir. Hastada kalıcı kamburluk, eklem hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Yaşam kalitesini azaltabilir. Fakat sadece bel ağrısı ve sabahları tutukluk şeklinde de görülebilir.

  ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR

AS erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülür. Çocuklarda da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. AS'nin nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte kalıtsal faktörler hastalığın ortaya çıkmasında önemlidir. Özellikle hastada HLA-B27 adı verilen genetik yapının bulunması AS riskini artırır ama tek başına hastalığa neden olmaz. Bağırsak rahatsızlıkları da hastalığın oluşmasına katkı sağlayabilir. 3 aydan uzun süren bel ağrısı ve sabah tutukluğu olan hastalarda düşünülmesi gereken bir hastalıktır. Bel fıtığı ve kireçlenme gibi bel ağrısı yapan nedenlerden ayrılması önemlidir. AS tanısında hastanın şikayetlerinin özellikleri, fizik muayene, kan testleri, radyolojik tetkikler ve HLA-B27 tespiti önemlidir."