HaberlerSamsun haberUzmanların lahana tavsiyesi Samsun'daki üreticiye yaradı

Uzmanların lahana tavsiyesi Samsun'daki üreticiye yaradı

Uzmanların lahana tavsiyesi Samsun'daki üreticiye yaradı

Uzmanların Korona Virüs'e karşı bağşıklığın güçlendirilmesinde lahana önerisi, Samsun'daki lahana üreticilerinin yüzünü güldürdü

Pandemi nedeniyle sebze ve meyvedeki fiyat artışlarının yanı sıra, bazı uzmanların Korona Virüs'e karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için lahana tüketilmesi tavsiyesi Samsun Bafra'daki üreticilerin yüzünü güldürdü. Samsun'un Bafra Ovası'nda hasadı devam eden beyaz lahana tarlada 1 TL'den satılırken, tezgahlarda kilogramı 6 TL'den; Mor lahananın kilosu tarlada 2 ile 2 buçuk TL'den satılıyor.
Bafra'da çiftçilikle uğraşan Mehmet Bilgiç, "Bu sene kışlık lahanada erkencilikte çiftçinin altın yılını yaşadığı bir yıl oldu. Karnabahar beyaz lahana ilk başlarda rakamlar yüksek gitmemişti ama sonradan iyi fiyata satılmaya başladı. Beyaz lahana, kırmızılahana altın yılını yaşıyor" dedi.
Üreticinin en büyük sıkıntısı ise tarladaki fiyatla, tüketiciye satışı arasındaki büyük fark. Aradaki yüzde 500-600'e ulaşan farkın nasıl ortaya çıktığına ise üreticinin de, tüketicinin de aklı ermiyor.

İLGİLİ HABERLER

Samsun İl Müdürü uyardı: Son gün 1 Şubat
Fındık fiyatları ne kadar? 18 Ocak 2021 Pazartesi il il güncel fındık fiyatları
Samsun'da Gülsan esnafı için Toybelen peşinatı düşürüldü
Karadeniz'de yasak 10 gün daha uzatıldı
Samsun Kavak OSB yatırımcıyı cezbediyor


SIRADAKİ HABER