HaberlerAnkara haberOSB'lerin elektrik tüketimi aralık ayında da arttı

OSB'lerin elektrik tüketimi aralık ayında da arttı - Ankara haber

Türkiye'nin sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını gerçekleştiren Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) üretim, geçtiğimiz yılın aralık ayında da artışını sürdürdü. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, pandemiye rağmen üretim kararlılığını sürdüren OSB'lerde geçtiğimiz yılın aralık ayında elektrik tüketiminin bir ö

OSB'lerin elektrik tüketimi aralık ayında da arttı

Türkiye'de sayıları 348'e ulaşan OSB'lerin çatı kuruluşu OSBÜK olarak elektrik tüketimlerini düzenli olarak takip ettiklerini anlatan OSBÜK Başkanı Kütükcü, "OSB'lerde elektrik tüketiminde yaşanan değişimler, ülkemizdeki sanayi üretiminin seyrini göstermesi açısından çok önemli. Bugün baktığımızda OSB'ler pandemiye rağmen Türkiye'nin sanayi üretimindeki lokomotiflik rolünü sürdürdüğünü görüyoruz" dedi.
Pandeminin ilk günlerinde yaşanan belirsizlikle birlikte OSB'lerinde elektrik tüketiminde yüzde 30'un üzerinde düşüş yaşandığını anlatan Kütükcü, OSB'lerin bu şoku kısa sürede atlatmayı başararak, hızlı bir toparlanma refleksi gösterdiğinin altını çizdi. Kütükcü, şunları söyledi:
"Pandeminin ilk dönemlerinde nisan ayında OSB'lerimizin elektrik tüketiminde yüzde 30.78, mayıs ayında ise yüzde 29.4 kayıp yaşadık. Temmuz ayında ise yüzde 3.7 gibi bir düşüş kaydedildi. Ancak bu üç ayın dışındaki tüm aylarda OSB'lerimizin elektrik tüketimi pozitif tarafta seyretti. Yani OSB'lerimiz, pandeminin tüm zor şartlarına rağmen 2020 yılında da üretimden hiç kopmayarak yılın 9 ayında pozitif alanda kalmayı başardı. 2020 yılının tamamına bakacak olursak, elektrik tüketiminde 2019 yılına göre yüzde 1.6'lık bir artış olduğunu, OSB'lerimizin 2020'yi pozitif alanda kapattığını görüyoruz. Bu başarının mimarı organize sanayi bölgelerimizdeki 64 bin işletmemizi, çalışanlarını ve bu işletmelere hizmet üreten OSB yöneticilerimizi kutluyorum."
Açıklamasında 2020 yılında Türkiye'de 14 yeni OSB kurulduğunu hatırlatan Kütükcü, 2021 yılının ilk OSB'sinin de Mardin Midyat'ta kurulduğunu, böylece ülkedeki OSB sayısının 348'e ulaştığını sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Fındık fiyatları ne kadar? 14 Ocak 2021 Perşembe il il güncel fındık fiyatları
Fındık fiyatları ne kadar? 15 Ocak 2021 Cuma il il güncel fındık fiyatları
Samsun İl Müdürü uyardı: Son gün 1 Şubat
Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi isteklerini sıraladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bütçe açığı 173 milyar lira


SIRADAKİ HABER