HaberlerEt Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Et Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık beslenmenin en önemli faktörlerinden biri olan kırmızı et ürünleri içinde barındırdığı amino asitler sayesinde kas yapımında önemli rol oynar.

Et Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlık beslenmenin en önemli faktörlerinden biri olan kırmızı et ürünleri içinde barındırdığı amino asitler sayesinde kas yapımında önemli rol oynar. Ayrıca Türk Mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan et ürünlerini neredeyse tüm yemeklerin baş rolünde görürüz.

Peki et ürünleri nasıl seçilir?

Rengine bakın

Etin kalitesini ve sağlıklı olup olmadığını en hızlı ve kolay anlayabileceğiniz yöntem rengidir. Et ürünlerini seçerken rengine mutlaka dikkat edin. Eğer etin üzerinde koyu renkli mor halkalar varsa bu etin bekletilmiş olduğunu gösterir. Et canlı ve parlak bir renge sahipsiz etin taze olduğunu anlayabilirsiniz.

Son kullanma tarihini kontrol edin

Et ürünlerini alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta son kullanma tarihidir. Mutlaka son kullanma tarihine bakılmalı ve ona göre seçilmelidir. Ayrıca paketi hasar görmüş ve hijyenik olmayan ürünler de alınmamalıdır.

Et ürünlerinde hijyen önemli

 Et ürünlerini aldığınız ortamın hijyenik olması da büyük önem taşır. Et ürünlerinin bulunduğu ortamlar yeterince hijyenik olmadığında etlerde küflenme ve bakteri oluşumları gözlenebilir. Bu sebeple sağlığınız açısından hijyenik ortamlardan et ürünleri almaya özen gösterin.

Etin yapısına dikkat edin

Ayrıca etin yapısı da seçim yaparken size yardımcı olacaktır. Dokusu mermer gibi olan ve dağılmayan yapıda et ürünlerini tercih etmelisiniz.

Et ürünlerinde koku önemli bir kriter

Et ürünleri alırken kokusuna bakma şansınız varsa et seçiminde size yardımcı olacaktır. Eğer etin kendi kokusu dışında ağır bir kokuya sahipse o etin sağlıklı olmadığını gösterir.

Kıyma alacaksanız...

Eğer etinizi kıyma olarak tüketecekseniz kıymayı çektirmeden önce kıyma makinasının temizlenmiş olmasına dikkat edin. Etin seçtiğiniz bir parçadan kıyma olarak çektirin. Daha önceden çekilmiş kıymayı tercih etmeyin.

İşlenmiş kırmızı et ürünlerinde

Sucuk, pastırma, salam, sosis gibi işlenmiş kırmızı et ürünleriniseçerken ise son kullanma tarihine mutlaka bakılmalıdır. Alacağınız ürünün paketinin hasar görmemiş olması gerekir. Pakette hava alması sebebi ile bir şişme varsa o ürünü tercih etmemelisiniz.

Son olarak et ürünleri alışverişinizi marketten yapıyorsanız et en son alınmalı. Etin öncelikli olarak almanız alışveriş tamamlanana kadar etin ısınmasına ve bozulmasına neden olabilir. Eğer kırmızı et ürünlerini kasaya gitmeden hemen önce alırsanız, eve getirip dolapta muhafaza edene kadar soğuk zincir kırılmamış olur.

İLGİLİ HABERLER

Silahlı saldırıda öldürüldü, Samsun'da toprağa verilecek
Samsun'da evinin girişinde ölü bulundu
Samsun Büyükşehir Belediyesi'ndeki 'Rüşvet Skandalı'nda yeni gelişme
Samsun'da 72 yaşında evlenme vaadiyle 160 bin lira dolandırıldı
Samsun'da pideciye kumar baskını: 6 kişi suçüstü yakalandı


SIRADAKİ HABER