HaberlerFolik Asit Eksikliği ve Takviyeleri

Folik Asit Eksikliği ve Takviyeleri

Folik Asit Eksikliği ve Takviyeleri

Folik asit, anne karnındaki bebeğin sinir gelişiminde önemli bir rol oynar. Hamile kalmak isteyen bir kadın, gebe kalmadan en az 1 ay öncesinde folik asit takviyesini almaya başlaması gerekir.

Vücudun folik asidi metabolize etmesi için B 2, B 6 ve B 12 vitaminlerine ihtiyaç vardır.

 Folat Nedir?

Folat, doğal olarak oluşan formdur ve folik asit takviyelerde bulunur. Özellikle sinir sisteminin sağlıklı büyümesi için alınması gereklidir. Folat'ın vücutta etki gösterdiği şeyler ise şöyledir:

  • Oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri oluşturmak
  • Hücre büyümesi
  • DNA sentezi
  • Hem anne karnında hem de emzirilirken bebeğin sinir sisteminin gelişimini sağlamak
  • Spina bifida gibi nöral tüp kusurları riskini azaltmak

 Folik Asit Takviyeleri

Hamile kadınların daha fazla folata ihtiyacı vardır, bu nedenle tüm kadınların hamilelikten en az bir ay önce ve gebeliğin ilk üç ayında folik asit almaları önerilir. Gebelik öncesindeki yaşam önemlidir, çünkü fetal nöral tüpün gelişimi için kritik dönem, gebeliğin 17. ve 30. günleri arasındadır. 

Folik asidi metabolize etmek için vücudunuzun B2, B6 ve B12'ye ihtiyacı vardır. Bu nedenle, bu besinlerin folik asit ile alınması çok önemlidir. Vitamin takviyelerinin bazılarında folik asit içeren besinler vardır.

Folat eksikliği, gebelik öncesinde en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Düşük folat riski altında olanlar arasında yaşlılar ve hamile kadınlar bulunur.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu folik asit eksikliğini tamamlayabilmek için sitemiz üzerinden Folattro Folik Asit 30 Tablet satın alabilirsiniz.

 Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Folik asit eksikliği durumunda anemi yani kansızlık durumu meydana gelebilir. Anemi az sayıda RBC'ye sahip olma halidir. Aneminin olması durumunda dokuların ihtiyaç duyduğu oksijen taşınamaz, özellikle de çocuk doğurma yaşındaki kadınlar için bu durum son derece önemlidir.

Folik asitler yiyeceklerle alınabilir. Birçok yiyecekte vardır, ancak günlük alınması gereken miktarın yiyeceklerden temini zor ise bu durumda folik asit takviyeleri faydalı olacaktır.

 Vitamin ve sağlık ürünlerine sitemizden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Samsun eski Milletvekili, KOSGEB Genel Müdürü oldu!
Samsun'da sanayide varil patladı, 31 yaşındaki genç öldü
Samsun'da doktor ile hemşirenin kullandığı araçlar çarpıştı
Samsun'da yeğenini sokak ortasında kurşunladı
Samsun'da o renklere büyük tepki


SIRADAKİ HABER