HaberlerSamsun haberAŞI VE COVİD MUTASYONLARI

AŞI VE COVİD MUTASYONLARI

AŞI VE COVİD MUTASYONLARI

Doç. Dr. Özgür Kemal, aşı ve covid mutasyonları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

 Doç. Dr. Özgür Kemal:SARS-CoV-2 koronavirüsünün yeni varyantlarının aşılardan veya covid geçirenlerde oluşan antikorlardan (bağışıklıktan) kurtulabileceğine dair kanıtlar büyüdükçe, bilim adamları şu anda dünya çapında kullanıma sunulan aşıları yeniden tasarlama fikrini araştırıyorlar.

Araştırmacılar, yeni mutasyonların birinci nesil COVID-19 aşılarının etkinliğini azaltıp azaltamayacağını hala tartışıyorlar. Bazı aşı geliştiricileri, Güney Afrika ve Brezilya'da tespit edilenler gibi yeni ortaya çıkan varyantları daha iyi hedefleyebilmeleri için aşı güncelleme planları yapıyor. Bu yeni mutant formlar, enfeksiyonla mücadelede çok önemli olan antikorların etkilerini azaltıyor. Araştırmacılar ayrıca koronavirüse karşı aşıların grip aşısı için olduğu gibi periyodik olarak güncellenmesi gerekebileceğini düşünüyor.


Her ne kadar mutasyona uğramış hızlı yayılan COVID varyantı, bağışıklık yanıtlarından kurtulabilse de, şu anda yapılacak en iyi şeyin, insanları mümkün olduğu kadar hızlı aşılamak olduğu düşünülüyor.

Güncellenmiş COVID-19 aşılarına ihtiyacımız olacak mı?

Dünya çapındaki laboratuvarlar, ortaya çıkan koronavirüs varyantlarının aşılar için oluşturduğu tehdidi anlamak için yarışıyor. Ancak bu çalışmalardan elde edilen ilk bilgiler çelişkili. 2020'nin sonlarında Güney Afrika'da 501Y.V2 adı verilen (aynı zamanda B.1.351 varyantı olarak da bilinen) bir varyant, en endişe verici mutasyonlardan. Laboratuvar tahlilleri, Pfizer veya Moderna RNA aşılarını olan kişilerde oluşan bağışıklığın, bu varyanta karşı antikor etkinliğinin düşük olduğu biliniyor. Ama bu aşıların etkinliğini yetersiz demek için yeterli kanıt henüz yok. Aşıların ortaya çıkardığı diğer bağışıklık tepkileri, varyantların etkilerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Ancak 28 Ocak'ta, biyoteknoloji firması Novavax, orijinal virüsle savaşmak için tasarlanan deneysel aşısının Birleşik Krallık'ta tanımlanan bir varyanta karşı yaklaşık% 85 etkili olduğunu, ancak 501Y'ye (Güney Afrika varyantı) karşı% 50'den az etkili olduğunu gösteren klinik deneylerden veri yayınladı. Araştırmacılar, bu düşüşün endişe verici olduğunu söylüyor, çünkü 501Y.V2 ve bunun gibi diğer varyantların aşıların etkinliğinde önemli bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak aşıların en üst düzeyde etkinliği korumasının kaçınılmaz olduğu bu nedenle de güncellenmeleri gerekeceği düşünülüyor. En büyük soru ise " ne sıklıkta ve ne zaman?"

Aşıların ne zaman güncelleneceğine nasıl karar vermeliyiz?

Bilim adamları, sağlık görevlileri ve aşı yapıcılar bunu çözmeye çalışıyor. Araştırmacılar, farklı mutasyonların aşı tepkilerini nasıl değiştirdiğini ve evrimsel güçlerin mutasyonların yayılmasına nasıl neden olabileceğini öğrenmeye çalılıyor. Moderna yeni oluşan bir şuşa karşı 3 ay içinde yeni aşı geliştirebileceğini savunuyor. Ama henüz çalışmalara başlanmadığı biliniyor.

Türkiye'nin de temin ettiği ölü virüs aşılarında durum nedir? Başka bir deyişle Çin aşısı mutasyona karşı etkili mi?
Belki de en önemli soru bu, ama cevabı net olarak bilinmiyor. Çünkü henüz ölü virüs aşıları ile aşılanan ve mutant virüs ile karşılaşan yeterli sayıda insan yok. Fakat, teorik olarak ölü virüs aşılarının mutasyonlara daha dirençli ve etkili olduğu düşünülüyor.

Özet olarak zaman herşeyi gösterecek ve elimizdeki en önemli silah , hâlen maske, mesafe ve hijyen.
Son olarak nacizane tavsiyem.
Maskenizi çıkarmayın,
Kalabalık ortamlara (hastane, resmi daire, otobüs vs.) girmeyin, girecek iseniz çift maske takın (mümkünse birisi n95 olsun)
 Doç.Dr.Özgür Kemal

İLGİLİ HABERLER

Samsun yolunda Kaza: 2 kişi öldü
Samsun'da 5 lira vermeyen güvenlik görevlisini bıçakladı
Samsun'da 15 yaşındaki genç avda kafasından vuruldu
Samsun'daki suç örgütü operasyonundan çok ilginç ayrıntılar
Samsun'da kaza: 1 ölü, iki yaralı